يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 98323

با "آگاهی" در انتخابات شرکت میکنیم

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و همزمان با آن، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، فردا، جمعه، 29 اردیبهشت در سراسر ایران برگزار خواهد شد. این انتخابات نیز مانند سایر انتخابات دیگر با شور و استقبال استثنایی روبرو میشود.
با به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مشارکت مردم در انتخابات بالاترین و اثرگذارترین عامل برای ایجاد حماسه سیاسی است. در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری کشورمان نیز فارغ از هرگونه گرایش سیاسی اینکه همه پای صندوق های رای بیایند و با آگاهی و اعتقاد قلبی با تصمیمشان آینده کشور را هدایت کنند هدف والا است.

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مشروعیت و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد و در واقع مردم‌سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی با حضور پرشور مردم محقق می‌شود.

حضور مردم در انتخابات روز جمعه بار دیگر نظام را در مقابل حملات دشمن بیمه می‌کند و قطعا باعث ناامیدی دشمنان از تحریم، تهدید و تردید به نظام اسلامی می‌شود و لازم است برای تحقق این موضوع مردم ما که در گذشته نیز آگاه و بیدار بوده‌اند با بصیرت و هوشیاری در این انتخابات شرکت کنند تا در نهایت با سربلندی مردم در این امتحان، نظام اسلامی مستحکم تر و با صلابت‌تر بتواند در مسیر روبه جلو گام بردارد.

به میزان حضور گسترده و پرشور مردم در پای صندوق‌های رای، نظام از استحکام بیشتری برخوردار خواهد شد. پایه‌های نظام جمهوری اسلامی بر دوش آحاد مردم استوار است و تک تک 80 میلیون جمعیت ایران در تثبیت و استواری نظام جمهوری اسلامی ایران نقش دارند. هر رای به مثابه آجری است که بنای امنیت ملی کشور را می‌سازد اگر همه ملت رای دهند و نقش خود را ایفا کنند، این حفاظ از همه حفاظت خواهد کرد؛ اما اگر آجری سرجایش نباشد، بلاشک این بنا نفوذپذیر خواهد بود و طمع دشمن را برخواهد افروخت.

 

 

شرکت در انتخابات از منظر شرع مقدس

از ديدگاه اسلام،‌دين مجموعه به هم پيوسته‌اي از باورها و انديشه‌هاي برگرفته از وحي الهي در رابطه با جهان،‌انسان و جهان پس از مرگ است كه هدف آن هدايت انسان به سوی روشي بهتر زيستن و كامل‌تر شدن است.

مرحوم علامه جعفري(ره) مي‌گويد: «هر حقيقت و پديده‌اي كه براي تنظيم و اصلاح حيات انساني در ارتباط چهارگانه (ارتباط انسان با خويشتن، ارتباط انسان با خدا، ارتباط با جهان هستي و ارتباط انسان با هم نوع خويش) قابل بهره‌برداري باشد، از ديدگاه اسلام جزء دين محسوب مي‌شود.

بخشی از عبادت ها برخلاف نماز و روزه و ... عبادت های غیر فردی هستند مانند احكام اجتماعی حقوقی، سياسی، اجتماعی كه عبادت‌های جمعی به شمار می آيند. و آنچه محل بحث است مشاركت سياسی است كه در اسلام دين از سياست جدا نيست و سياست به منزله عبادت می باشد، امام خمينی(ره) می فرمايد: «در اسلام آن قدر آيه و روايت كه در سياست وارد شده است، در عبادات وارد نشده است. شما پنجاه و چند كتاب فقه را ملاحظه كنيد، هشت تايش كتابی است كه مربوط به عبادات است، باقيش مربوط به سياست و اجتماعات و معاشرات و اين ‌طور چيزهاست. ما همه آن‌ها را گذاشتيم كنار و يك بعد را، يك بعد ضعيفش را، گرفتيم.»

نگاهی به عناوين فقهی به این نتیجه میرسیم که بسياری از آن‌ها نيز منحصر، به رابطه فرد با خدا نمی باشد بلكه مستقيم و يا غير مستقيم ناظر به احكام مربوط به جنبه‌ هايی از روابط اجتماعی هستند و صرفاً از آن جهت كه قصد قربت شرط صحت آن‌ها بوده است در زمره عبادات شمرده شده‌اند. ضمن آن كه حتی در مورد باب‌ هایی همانند طهارت و نماز كه در فصل عبادات آمده است نيز جنبه‌های اجتماعی متعددی را می توان يافت كه تشريع آن‌ها نيز ملحوظ شارع مقدس بوده است.

 

نگاهی گذرا به قرآن كريم نيز گويای اين است، كه انسان بايد به ارتباط خود با انسان‌های ديگر در مناسبات اجتماعی اهميت دهد. اين قضيه آنقدر مهم است كه حتي بعضي از سوره‌های قرآن تماماً يا بخش اعظم آن در راستای همين ارتباط بوده است. اساساً در بينش توحيدی اسلام هيچگاه دنيا و آخرت در برابر يكديگر قرار ندارند تا رفتارهای مربوط به جنبه‌های دنيايی زندگی انسان‌ها را بتوان از مسايل عبادی و معنوی جدا كرد. و لذاست كه امام خمينی (ره) بارها فرموده‌اند كه اسلام همه‌اش سياست است و سياستش عين عبادت و عبادتش عين سياست. در بينش دينی، مسلمان مكلّف است از قانون خدا در همه رفتارهای ارادی خود پيروی كند و دين اسلام آيات قرآنی و احاديث و سيرة عملی معصومين ـ عليهم السّلام ـ و آراء بزرگان دين با رهبانيت و گوشه‌گيری و عزلت به شدّت مبارزه كرده است و از اين روست كه در زبان آيات و روايات اخلاقی، جهاد، تلاش و كار و كسب و نيايش و خدمت به خلق خدا و هر حركتی كه انسان مؤمن با انگيزه الهی و بر طبق احكام او انجام دهد عبادت (به معنای عام) است و گاه شود كه اثر يك حركت اجتماعی نزد خداوند بارها مطلوبتر از صدها ذكر و نيايش باشد.

 

 

شرکت درانتخابات؛ وجوب شرعی دارد

اهتمام مراجع به مشارکت مردم در انتخابات ناشی از ماهیت اجتماعی بودن دین مبین اسلام و مسئول بودن همه افراد نسبت به سرنوشت خود و جامعه خود، می باشند. البته این یک وظیفه تحمیلی مثل تکالیف گوناگون و الزامات مختلف بر دوش اشخاص نیست. بلکه یک تکلیف عقلی و شرعی برای مصلحت جامعه اسلامی می باشد مثل اینکه هرکس تکلیف دارد سلامت خود را حفظ کند. یک ملت نیز اگر بخواهد اقتدارحکومتی را که پسندیده و پذیرفته است، حفظ نماید باید نسبت به سایر مسائل آن مانند انتخاب نمایندگان و... مشارکت فعال داشته باشد. بنابراین شرکت در انتخابات یک تکلیف عقل و عقلایی است و به همین لحاظ شرعی می باشد، یعنی شارع مقدس در چنین جاهایی امر دارد و از مردم خواسته است که در راه حفظ و احیا و سربلندي جامعه و امت اسلامی بکوشند و در مواقع مقتضی حضور فعال و آگاهانه و خیر اندیشانه داشته باشند

 

***فتوای رهبر: 

- آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران شرعا واجب است و عدم شرکت حرام است؟

- شرکت درانتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی، اسلامی و الهی است.

 

 

گزیده ای از بیانات رهبری در باب لزوم شرکت در انتخابات

* هر کسی به نظام اسلامی اعتقاد دارد، در این اعتقاد صادق است، شرکت در انتخابات را وظیفه‌ی خودش میداند. ۱۳۹۰/۱۲/۱۸

*انتخابات نشان دهنده‌ى اعتماد مردم به نظام است. ۱۳۹۰/۱۲/۱۸

*همین انتخاباتها، همین پای صندوق رفتن‌ها، همه‌ی اینها مظهر حضور مردم و مظهر نشان دادن اقتدار مردم است. ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

*در همه‌ی دنیا، انتخابات پرشور، مظهر زنده بودن و حضور بااراده و عزم راسخ یک ملت در عرصه‌هاست. ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

*هر جا انتخابات با شرکت گسترده‌ی مردم باشد، این نشانه‌ی این است که ملت در آن کشور بیدارند، هوشیارند و با نظام خود همراهند. ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

*یكی از بركات حضور مردم همین است كه وقتی دشمنان نگاه میكنند و می‌بینند كه مردم پشت سر نظام هستند، احساس میكنند كه نمیشود با این نظام معارضه كرد؛ چون با یك ملت نمیشود معارضه كرد. ۱۳۸۸/۱۲/۰۶

*هرچه صندوقهای رأی شلوغ‌تر باشد، گسترش شرکت مردم بیشتر باشد، اعتبار کشور بالا خواهد رفت، مصونیت کشور بیشتر خواهد شد. ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

*انگيزه‌ى مردم، برخاسته‌ى از دين، از احساس مسئوليت و از احساس تكليف ملى و دينى است؛ لذا وارد ميدان مى‌شوند و در ميان نامزدهاى مختلف، گزينه‌ى خودشان را انتخاب مى‌كنند. ۱۳۸۴/۰۵/۱۲  

*شرکت در انتخابات، هم حق مردم است و هم تکلیف شرعی و واجب شرعی است. دشمنان ملت ایران هم با این بشدت مخالفند. ۱۳۸۴/۰۳/۲۵

*به همه‌ی برادران و خواهران و همه‌ی ملت عزیز ایران سفارش می‌کنم که فضای انتخابات را، هم گرم و هم سالم نگه دارند. ۱۳۸۴/۰۳/۱۴

*من بارها گفته‌ام كه اصل حضور مردم در انتخابات، حتى از انتخاب اصلح هم مهمتر است؛ اگرچه انتخاب اصلح هم بسيار اهميت دارد. ۱۳۸۴/۰۲/۱۷

 

*** مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مردم (چهارشنبه 27اردیبهشت96) جدید ترین توصیه ها را راجع به انتخابات روز جمعه صادر نمودند:

 

رهبری

 

دعوت مراجع تقلید از مردم ایران برای شرکت درانتخابات

مراجع تقلید قم و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن دعوت مردم برای حضور گشترده در پای صندوقهای رأی انتخابات را صحنه تعیین سرنوشت کشور برشمردند.

 

آیت الله مکارم شیرازی:

"باید مراقب بود و یقین داشته باشیم که دشمن دلش می‌خواهد آسیب به انتخابات بزند و تفرقه میان طرفدار کاندیداها ایجاد شود بنابراین انتخابات در نهایت آرامش و پرشور برگزار شود. اینکه قبل از اعلام نتایج برخی طرفداران کاندیداها جشن پیروزی بگیرند، این کار درستی نیست، اهانت به کاندیداهای طرف مقابل مسئولیت شرعی دارد و در پیشگاه خداوند مجازات دارد. باید باور کنیم کسی را که انتخاب می‌کنیم در اعمال او شریک هستیم، نباید به خاطر تعصب و رفاقت به فردی رأی دهیم، این‌ها همه در پرونده اعمال انسان نوشته می‌شود و اعمال انسان در پیشگاه انسان حضور می‌یابد."

 

آیت‌الله نوری همدانی:

"باید مردم حضور حداکثری در انتخابات داشته باشند و به‌عنوان تکلیف و حق خود بدانند که همه مردم به‌عنوان یک جهاد در انتخابات شرکت کنند، همان‌طوری که در 8 سال دفاع مقدس جهاد کردند امروز نیز جهاد این است که در انتخابات شرکت کنند. رأی دادن حمایت از نظام است، این نظام ولایی است و ارتباط با فرهنگ اهل‌بیت(ع) دارد، از همین رو باید مراقب باشیم کسی کوچک‌ترین کلمه‌ای که سبب هتک نظام شود نباید انجام گیرد."

 

آیت الله علوی گرگانی:

"تدین ، تقوا ، پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی و دلسوز بودن برای ملت از خصوصیات فرد مناسب برای انتخاب است. وی همچنین توجه به جوانان و کارآفرینی برای بیکاران را قابل توجه دانست."

 

جامعه مدرسین:

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی بیانیه ای آحاد مردم را به حضور پرشور در انتخابات دعوت کرد. در این بیانیه آمده است: انتخابات، صحنه تعیین سرنوشت کشور است و این انتخاب هر چه آگاهانه‌تر باشد آینده درخشان‌تری را برای میهن‌مان به ارمغان خواهد آورد.

در این بیانیه آمده است اکنون در آستانه‌ی دو انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، مطمئن هستیم شما مردم انقلابی، همچون انتخابات‌ها و راهپیمایی‌های گسترده‌ی گذشته، بار دیگر اوج این همراهی را به تصویر می‌کشید و با حضور میلیونی خود در پای صندوق‌های رأی، پرچم قدرت و عظمت ایران را به اهتزاز در خواهید آورد.

 

 

***  انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و همزمان با آن، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، فردا، جمعه، 29 اردیبهشت در سراسر ایران برگزار خواهد شد. این انتخابات نیز مانند سایر انتخابات دیگر با شور و استقبال استثنایی روبرو میشود.

فردا، از ساعت هشت صبح، ما ایرانیان در ساعات اول رای گیری، به توصیه رهبر معظم انقلاب در حوزه های رای گیری حاضر می شویم و با آگاهی به رئیس جمهور اصلح و اعضای اصلح شورای شهر یا روستا رای خواهیم داد.

 

 

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.