يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 98018

رای به یک رئیس جمهور + تمام کرسی های شورا

طبیعی است که انتخابات ریاست جمهوری به دلیل حساسیت منصب ریاست قوه مجریه آنقدر اهمیت دارد که فکر و ذکر مردم را تحت الشعاع قرار دهد. حتی تا حدی که انتخابات شوراها را در اولویت دوم قرار دهد. این پدیده باید آسیب شناسی شود. در واقع انتخابات شوراها بسیار مهم و در سرنوشت کشور تاثیر گذار است و مغفول ماندن آن به نفع مردم و کشور نخواهد بود.
رای به یک رئیس جمهور + تمام کرسی های شورا به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تب انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در همه ی شهرهای تهران به شدت بالا گرفته است. کافی است کمی در شهر قدم بزنید تا ستاد های فعال و پر از رفت و آمد کاندیداهای ریاست جمهوری را ببینید. رنگ و بوی انتخابات تمام شهر را پر کرده است.

تنها چند روز دیگر یکی از مهمترین اتفاقات سیاسی ایران رخ خواهد داد و توجه به چند نکته الزامی است. طبیعی است که انتخابات ریاست جمهوری به دلیل حساسیت منصب ریاست قوه مجریه آنقدر اهمیت دارد که فکر و ذکر مردم را تحت الشعاع قرار دهد. حتی تا حدی که انتخابات شوراها را در اولویت دوم قرار دهد. این پدیده باید آسیب شناسی شود. در واقع انتخابات شوراها بسیار مهم و در سرنوشت کشور تاثیر گذار است. در هر صورت مغفول ماندن انتخابات شوراها به نفع مردم و کشور نخواهد بود.

علی ای حال وقتی اقبال آحاد مردم به طرفداری از کاندیداهای ریاست جمهوری معطوف میشود و تبلیغات هر چند مفصل کاندیداهای شوراها کمتر دیده می شود و یا اصلا بستر عرض اندام برای آن ها باقی نمی ماند چاره چیست؟
این را هم در نظر بگیرید که کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای شوراها تعداد بسیار زیادی هستند که بررسی کارنامه و شناختن و به خاطر سپردن تک تک آن ها مخصوصا برای شهری مثل پایتخت که لیست های مختلفی هم ارائه میشود چقدر سخت خواهد بود.

 عوامل زیادی در عنایت کمتر واجدین شرایط شرکت در انتخابات به کاندیداهای شوراها موثر است. سعی میکنیم در ادامه ی این مرقومه به اهمیت انتخابات شوراها و استفاده از همه حق رای و چالش ناشناخته بودن بسیاری از کاندیداها در شورای شهر اشاره و راه حل مناسبی برای این پدیده ارائه کنیم.

اهمیت انتخابات شوراها

سال ۱۳۷۷، بند صد قانون اساسی، محقق شد و جمهوری اسلامی در زنجیره تكمیل دولت‌سازی‌اش، شوراهای اسلامی شهر و روستا را به عنوان نهادی نوپا در اوایل دهه‌‌ی سوم انقلاب در جهت ارتقای سطح كارآمدی نظام تاسیس كرد. رهبر معظم انقلاب از ابتدای شروع به کار شوراها تا امروز اهتمام زیادی به تبیین اهمیت این نهاد مردمی ارزشمند داشته اند. چه بسا نقل بیانات ایشان در این باره مهمترین مرجع برای شرح اهمیت جایگاه شوراها و به تبع آن انتخابات آن باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارهای در مناسبت‌های مختلفی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را تبیین كرده‌اند و حل مسائل جاری و روزمره مردم به دست خود مردم را از اثرات تشكیل شوراها دانسته‌اند؛ امری كه اگر رخ دهد سبب افزایش «اعتماد عمومی» خواهد شد.

۱- مؤمنین كارهایشان را با مشورت انجام می‌دهند
اسلام در ضمن اين‌كه احكام الهى و اراده الهى را در هدايت و صلاح انسانها داراى كمال تأثير مى‌داند، اراده انسان، حضور انسان و حضور آحاد مردم را هم در همه كارها پيش‌بينى كرده است. يك نمونه آن همين مسأله شوراست. خداى متعال در علائم مؤمنين مى‌فرمايد: «و امرهم شورى‌ بينهم»؛ كارهايشان را با مشورت انجام مى‌دهند. البته مشورت، با شكلهاى مختلفى ممكن است انجام گيرد؛ اين هم يك شكل از اَشكال مشورت است. در داخل شهر و در داخل بخش، مى‌نشينيد و با هم مشورت مى‌كنيد؛ نقصهاى موجود و مشكلات موجود و آن چيزهايى را كه مربوط به شوراهاست - البته ممكن است نقصهايى هم باشد كه به وظايف شوراها مربوط نشود - رسيدگى و به آنها عمل مى‌كنيد؛ مثل اين است كه سرتاسر پيكر ايران اسلامىِ بزرگ، با نبضِ خون تازه انقلابى و اسلامى مى‌زند و حركت مى‌كند. مسؤولان و شوراهاى هر شهر و روستا، براى رفع مشكلات مردم، در همان شهر و روستا فكر مى‌كنند. اين خيلى فرصت خوبى است.

 

۲- انتخابات شوراها گامی بسوی تحقق كامل قانون اساسی است
خداى متعال را شكر گزاریم كه در انتخابات شوراها یك نهاد دیگر براى خدمت به مردم تأسیس شد و ملت ایران یك گام دیگر به تحقق كامل قانون اساسى مترقى جمهورى اسلامى نزدیك گشت. اكنون كه در سالروز پیام امام عزیز و در سالى كه به نام گرامى آن یگانه‌ى دوران نامگذارى شده، این نهاد اصیل آغاز به كار مى‌كند، از صمیم قلب آرزو مى‌كنم كه شوراهاى اسلامى شهر و روستا بتواند در سمت اهداف والا و انقلاب بنیانگذار نظام اسلامى تلاش و فعالیت كند و در چهارچوب تكالیف قانونى خود به رفع مشكلات مردم بپردازد. 

 
۳- تحکیم پايه‌هاى انقلاب و استحكام قدرت انقلاب در كشور با تشكیل شوراها
مردم به اين شوراها اقبال كنند، به اين انتخابات توجّه كنند، در آن شركت نمايند، آن را جدّى بگيرند و هدف هم عبارت باشد از اين‌كه اهدافى كه در قانون اساسى براى تشكيل شوراها معيّن شده است - اهداف خدايى، اهداف انقلابى، اهدافى كه در جهت تحكيم پايه‌هاى انقلاب و استحكام قدرت انقلاب و حكومت انقلابى در كشور است - تحقّق پيدا كند. من توصيه مى‌كنم كه همه اين انتخابات را جدّى بگيرند و مهم بشمارند و در آن شركت كنند. 
 

۴- شوراهای اسلامی در مقابل نظام‌های استبدادی
اصل ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی، نشان‌دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فكرها، مشورت‌ها و دیدگاه‌ها در اداره امور كشور است و این موضوع، نقطه مقابل نظام‌های ارتجاعی و استبدادی است.
افتخار جمهوری اسلامی ایران این است كه از روز اول، آراء، افكار و خواست مردم، مورد توجه جدی قرار گرفته است.
 

۵- حل مشكلات مردم توسط شوراها
هيچ عبادتى بالاتر از خدمت به مردم نيست؛ چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا. وظايفى كه براى شوراها در قانون ذكر شده، همان وظايفى است كه اگر شوراهاى ما ان‌شاءاللَّه بتوانند اين وظايف را به طور كامل به انجام برسانند، بسيارى از مشكلات جارى مردم برطرف خواهد شد و اين موارد را قانون‌گذاران با دقّت در قانون اساسى و در قانون عرفى معيّن كرده‌اند.

 

۶- افزايش اعتماد عمومی
شوراها از مظاهر مشاركت مردمى و براى تسهیل امور مردم است. 
شوراها طبق قانون اساسی مدیریت شهر و روستا را بر عهده دارند و نمادی دیگر از اداره‌ی كشور به دست مردم را در برابر چشم همگان می‌گذارند.
توفیق شوراها در دستیابی به این هدف، سرمایه‌ی ارزشمند «اعتماد عمومی» را افزایش می ‌بخشد و زمینه‌ساز حضور پرنشاط مردم در همه‌ی عرصه‌های پیشرفت و توسعه‌ی كشور می‌شود. 

 
۷- انتخاب برای حل مسائل جاری زندگی
انتخابات شوراها هم از اين جهت مهم است كه كار روزمره‌ى مردم و زندگى شهر و روستايى مردم، متوقف به اين انتخابات است. اگر انسانهاى صالح، كارآمد، بانشاط، مؤمن، نجيب و امين در انتخابات شوراها انتخاب شوند، خيال مردم از لحاظ مسائل جارى روزمره‌ى زندگى - كه با آن سر و كار دارند - راحت خواهد شد. شما اگر آن كسى را كه مى‌پسنديد و مى‌خواهيد، انتخاب نكرديد، آن كسى كه شما نمى‌پسنديد، انتخاب خواهد شد و رأى خواهد آورد. بنابراين، رأى خودتان را به ميدان بياوريد. 
اگر مردم عادت كنند كه براى اداره‌ى امورِ روزمرّه‌ى شهرى يا روستايى خودشان، كسانى را با شناخت انتخاب كنند، اين خيلى كمك خواهد كرد؛ هم به پيشرفت امور كشور، هم به آشنا شدن مردم با وظايفى كه بر عهده‌ى آنهاست و بايد انجام گيرد و البته سودش هم به خود مردم برمى‌گردد. 
 بسيار بجاست كه مردم بدانند هر كسى را انتخاب مى‌كنند، مسؤوليتهايى در مقابل اين انتخاب بر دوش آنهاست؛ همچنان‌كه اگر انتخابشان انتخاب خوبى باشد و ان‌شاءاللّه به‌وسيله‌ى آن شخصِ منتخب، كارهاى خوبى براى مردم و كشور انجام گيرد، ثوابها و اجرهايى هم به آنها منتقل مى‌شود. به همين علّت است كه بايد حقيقتاً دقّت كنند تا افراد دلسوز، متديّن و كارآمدى را كه متناسب با اين كارند، انتخاب كنند؛ چون كارآمدى به حسب كارى كه ما يك شخص را براى انجام آن در نظر مى‌گيريم، متفاوت است. كارآمدىِ اين شورا با كار آمدىِ فلان شغل يا سِمَت ديگر تفاوت مى‌كند. مردم مى‌دانند كه شوراهاى شهر و روستا براى چيست. پس كسى را كه احساس مى‌كنند، فكر مى‌كنند، تشخيص مى‌دهند و احراز مى‌كنند، مناسب با اين كار انتخاب كنند. البته ديانت او، تقواى او و دلسوزى او را حتماً تشخيص دهند. مردم نبايد افرادى را كه دلسوز، علاقه‌مند و متديّن نيستند، به مراكز تصميم‌گيريشان بفرستند؛ زيرا برايشان وزر و وبال درست خواهند كرد. اين توصيه‌ى من به مردم است. 
شوراها، مشاورینی امین برای مسئولان دولتی مسؤولان محترم دولتى، شوراها را مشاور امین خود بدانند و تا سر حد امكان به آنها در عمل به وظایف خود كمك كنند. 

 
۸- تأثير شورای شهر تهران بر ديگر شوراها
شوراى شهر تهران بر روى شوراهاى اسلامى شهرها در سرتاسر كشور تأثير گذاشته؛ اين چيز مهمى است؛ اين اثر مهمى است. به شما نگاه كردند؛ از شما فرا گرفتند و تأثير كار و حرف و نيات شما را انسان در شوراهاى ديگر مشاهده مى‌كند. اينها اهميت كار شوراى شهر تهران را نشان مى‌دهد.
تهران اگرچه يك شهر است - حالا به قول شماها كلان شهر - اما يك صورت كوچكى از كل كشور است در زمينه‌هاى مختلف؛ مسكن، راهسازى، محيط زيست، حتى مسائل سياسى، اجتماعى و مسائل فراوانى كه مبتلابه ماست در كشور؛ همه‌ى اينها در تهران به شكل واضح و برجسته‌يى ديده مى‌شود و وجود دارد. بنابراين، اداره‌ى شهر تهران را مطلقاً نبايد دست كم گرفت و به نظر من خدمتى كه شماها داريد در شوراى شهر تهران مى‌كنيد، خدمت برجسته‌يى است؛ خدمت مهمى است، اين خدمت را مغتنم بشماريد.
من هرچه به مسائل مربوط به شوراى شهر نگاه مى‌كنم، حقاً و انصافاً مى‌بينم كه كار شوراى شهر كار بسيار مهمى است و مردم با انتخاب شماها احساس مى‌كنند كه كار درستى انجام داده‌اند و تشكيل اين شورا با اين افراد، يك حركت رو به جلو در كارهاى كشور و در كار عموم بود. حقاً مردم در ميدان حضور پيدا كردند، شماها را انتخاب كردند و شما خوب عمل كرديد و خوب انتخاب كرديد. در آينده هم همين‌طور عمل كنيد. من معتقدم حضور شماها در شورا و اين فعاليت مثبتى كه شماها در شورا داشتيد، هرچه ادامه پيدا كند، به نفع مردم و به نفع كشور و به نفع حركت انقلاب هست. كارهاى فرهنگىِ خوبى شده، كارهاى اجتماعىِ خوبى شده، كارهاى عمرانى و آبادسازى‌هاى خوبى شده، مشكلاتى از مردم برداشته شده؛ همين كارهايى كه جلوى چشم مردم است و مردم مى‌بينند و اينها را حس مى‌كنند.
شماها هستيد كه شهردار تهران را معين مى‌كنيد، انتخاب مى‌كنيد، بعد او را پشتيبانى مى‌كنيد، او را هدايت مى‌كنيد در آن سمتى كه لازم است.

 

 

کاندیداهای متعدد؛ حق رای متعدد؛ شناخت نه چندان کامل؛ وظیفه چیست ؟

همانطور که در طلیعه این مرقومه هم اشاره شد، در انتخابات شوراها ممکن است با معضلاتی روبرو باشیم از قبیل:

اول: همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها ممکن است باعث شود که انتخابات شوراها در حاشیه قرار بگیرد.

دوم: انتخابات شوراها در همه جای ایران دارای کاندیداهای متعدد است که همین باعث می شود فرصت بررسی و بستر شناخت همه ی ایشان برای واجدین شرایط شرکت در انتخابات میسر نشود.

سوم: ممکن است مردم به دلیل عدم شناخت از همه کاندیداهای شوراها تنها آن هایی که سرشناس هستند و به آن ها اعتماد دارند را بنویسند و از بقیه حق رای خود به چند نفر دیگر صرف نظر کنند.

 

سیره رفتاری رهبری در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا

چهار سال پیش بود که رهبر انقلاب هنگام رأی دادن در چهارمین دوره‌ی انتخابات شوراها گفتند: «من به ۳۱ نفر برای شورای شهر رأی دادم. البتّه بعضی از این حضرات را از نزدیک می‌شناختم، بعضی را هم نمی‌شناختم، لکن اعتماد کردم به همین فهرست‌هایی که پیشنهاد می‌کنند و می‌دهند.»

این اولین باری بود که ایشان، راه درست برای استفاده از تمام حق رأی را، «اعتماد به فهرست» اعلام کردند.

* «انتخاب درست» یک وظیفه و یک حق‌الناس بر عهده‌ی مردم ایران است. این تذکری است که رهبر انقلاب در دیدار ائمه‌ی جمعه در سال 1394 خطاب به مردم دادند. «یک بُعد دیگر [حق‌الناس] این است که مردمی که می‌خواهند رأی بدهند، اعتماد کنند به آن مجموعه‌هایی که واقعاً قابل اعتمادند؛ بعضی‌ها هستند که قابل اعتماد نیستند؛ کَالَّذِی استَهوَتهُ الشَّیٰطین؛ گاهی این‌جور نیست که از روی صفا و واقعیت و علاقه‌مندی به انقلاب‌ [باشد] -اساس کار، انقلاب است- و از روی علاقه‌مندی به انقلاب بیایند یک فهرست پیشنهادی را بدهند؛ نه، روی مقاصد دیگر -گاهی اوقات مقاصد فاسد- پیشنهادهایی می‌دهند... واقعاً این به این معنا، حقّ‌النّاس است.»

 

* حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار مردم قم در سال 1394 به مسئله‌ی «درست انتخاب» کردن اشاره کردند. مردم چطور به نامزدها برای انتخابات اعتماد کنند درحالی‌که همه‌ی آنها را  نمی‌شناسند؟: «به نظر بنده این‌جور می‌رسد که چون یکایک افراد را ممکن است نشناسیم -خود بنده هم وقتی این فهرست‌ها را می‌آورند که بیایم رأی بدهم، بعضی از آدم‌های این فهرست‌ها را نمی‌شناسم امّا اعتماد می‌کنم به آن کسانی که [اینها را] معرّفی کرده‌اند، و نگاه می‌کنم ببینم آن کسانی که این فهرست را معرّفی کرده‌اند چه کسانی هستند؛ اگر دیدم اینها آدم‌های متدیّن و مؤمن و انقلابی‌ای هستند، به حرفشان اعتماد می‌کنم و به [فهرست] آنها رأی می‌دهم؛ اگر دیدم نه، کسانی که این فهرست را داده‌اند کسانی هستند که به مسائل انقلاب، به مسائل دین، به مسائل استقلال کشور خیلی اهمّیّتی نمی‌دهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیرآمریکا است، به حرفشان اعتماد نمی‌کنم...» حتی با وجود آنکه «ممکن است سعی ما به نتیجه نرسد و غلط انتخاب کنیم، عیبی ندارد؛ خدای متعال از ما قبول خواهد کرد، چون کار خودمان را کرده‌ایم، تلاش خودمان را کرده‌ایم.»

 

 

*** همه ما در روز 29 اردیبهشت با عنایت به رهنمون های رهبری در باب یک انتخاب درست به پای صندوقه های رای خواهیم رفت و با استفاده از تمام حق رایمان، علاوه بر انتخاب رئیس جمهور اصلح، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستایمان را با تکیه بر دموکراسی و جمهوری اسلامی انتخاب خواهیم کرد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.