يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 97506

فردای مناظره؛ وظیفه رای دهندگان

سومین مناظره زنده نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که تب انتتخابات به داغ ترین حالت خود رسیده است. کمتر از یک هفته تا انتخابات باقی مانده و در این چند روز پایانی مهمترین وظیفه به دوش واجدین شرایط است که از میان 6نامزد ریاست جمهوری را اصلح را انتخاب کرده و آینده کشور را بر اساس اصول دموکراسی رقم بزنند.
فردای مناظره؛ وظیفه رای دهندگان به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سومین مناظره زنده نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که تب انتتخابات به داغ ترین حالت خود رسیده است. کمتر از یک هفته تا انتخابات باقی مانده و در این چند روز پایانی مهمترین وظیفه به دوش واجدین شرایط است که از میان 6نامزد ریاست جمهوری را اصلح را انتخاب کرده و آینده کشور را بر اساس اصول دموکراسی رقم بزنند.

 

اتفاقی که ممکن است ساعات آخر روی آراء مردم تاثیر داشته باشد و حتما جریان های سیاسی به آن واقف هستند این است که مردم را وارد فضای عاطفی و یا جریانی خودشان کرده و با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی مردم را به سمت و سوی رای داد عاطفی سوق دهند. تصور کنید که روزهای بعد از تایید صلاحیت همه درگیر بررسی برنامه های ارائه شده و صداقت نامزدها در شعارهای صادره از ایشان بوده ایم ولی بخواهیم بر اساس عواطف و توصیه ها رای دهیم. این فرایند به نظر کمی شایسته ای انتخاب دراین سطح نیست. 

 

باید به این نکته توجه شود که تلاش برای شناخت اصلح امر واجبی است که باید بدان اهمیت داد. در نگاه رهبر حکیم انقلاب اسلامی، «افرادی که از تأیید شورای نگهبان عبور کرده‌اند، قانوناً صالح‌اند.» (28 اردیبهشت 80)

اما این بدان معنا نیست که ما باید به صرف رأی دادن قناعت کنیم و به هر که شد رأی دهیم؛ بلکه مبتنی بر نظر ایشان باید گشت و اصلح را برگزید. لذا معظم‌له تأکید دارند که «هر کس صلاحیتش در مراکز قانونی تأیید شود، صالح است؛ اما باید در بین صالح‌ها گشت و صالح‌تر را پیدا و او را انتخاب کرد. این، هنر شما مردم است.» (17 اردیبهشت 84)

معظم‌له در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری هفتم، خطاب به ملت فرمودند:
«ملت باید تلاش خود را بکند، باید زحمت بکشد و دنبال اصلح بگردد... همچنان که شرکتِ در انتخابات یک وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یک وظیفه است. البته ممکن است همه‏ی تلاش‌ها به نتیجه نرسد؛ اما انتخاب‏کنندگان تلاش کنند، برای اینکه گزینش درستی داشته باشند. این، خیلی مهم است.» (13 اردیبهشت 76)

نکته‌ی قابل توجه دیگر آنکه برای شناخت و تشخیص گزینه‌ی اصلح و رأی دادن به وی، باید حجت شرعی داشت و مبتنی بر معیارهای ناصواب یا عدم شناخت و تحقیق و تنها مبتنی بر ظواهر و احساسات تصمیم نگرفت و فارغ از معیارهای غیرعقلی استنتاج کرد. لذا رهبر معظم انقلاب اسلامی با صراحت می‌فرمایند:
«باید بگردید، بین خودتان و خدا حجت پیدا کنید؛ یعنی بتوانید از راهی بروید که اگر خدای متعال پرسید شما به چه دلیل به این فرد رأی دادید، بتوانید بگویید به این دلیل. بین خودتان و خدا، دلیل و حجتی فراهم کنید و بعد با خیال راحت بروید رأی بدهید.» (31 اردیبهشت 76)

طبیعی است که حجت در شرع در این زمینه یا از طریق یقین فردی حاصل می‌شود یا آن که افراد امین و صاحب صلاحیت فردی را معرفی نمایند. مقام معظم رهبری تأکید دارند که «اگر می‏توانید، تشخیص بدهید؛ اگر نمی‏شناسید، از دیگری که می‏تواند امین باشد، سؤال کنید.» (28 اردیبهشت 80)

 

فاکتورهای انتخاب اصلح واضح است. لذا نباید آراء آحاد مردم دستخوش سیاسی بازی و ماحصل حربه های تبلیغاتی گردد. اینکه یک نامزد از نظر شخصی در نظر یک رای دهنده دارای تقوا باشد و همچنین دارای برنامه برای 4سال تصدی ریاست قوه مجریه باشد وی را به انتخاب اصلح نزدیک میکند.

 

نظرسنجی های ریز و درشتی که در این ایام در فضای مجازی دست به دست می شود (علی رغم تذکر دادستان کل کشور) نباید دیدگاه های مکلفین را نسبت به رای شریفشان تحت الشعاع قرار دهد. ممکن است نظرسنجی ها القای یک نوع دوقطبی را بکند و بر فرض 4نفر از نامزدها را با اختلاف فاحش از دو نفر دیگر جلوه دهد. باز تصور کنید که نظر کسی که با این نوع نظرسنجی های بی اساس روبرو شده است به انتخاب یکی از آن 4نفر معطوف باشد. اینجاست که مرز باریک انتخاب عالمانه و محققانه از یک انتخاب هدایت شده مشخص می شود.

 

رهبری معظم انقلاب بارها و بارها اعلام کرده اند که هیچ کس از رای ایشان خبر ندارد و به هیچ عنوان به رای دادن به شخص خاصی توصیه نمیکنند و نخواهند کرد. وقتی بزرگترین سنگ محک صلاحیت یک کاندید اینگونه اعلام بی طرفی میکند و به دریافت مردم و رقابت کاندیداها احترام میگذارد، طبیعی است که از فضای جریان ساز، له یا علیه یک یا چند کاندید رنجیده خاطر شویم.

 

بد نیست به مناسبت همین گزارش نقطه نظرات معمار کبیر انقلاب اسلامی را راجع به برتری صلاحیت یک کاندید نسبت به سایرین را کنکاشی کنیم:

 

اصلح کیست ؟

در منظومه فکری امام خمینی (ره) نامزد اصلح بایستی حداقل مشخصات ذیل را داشته باشد:

 

خدمت گذاری و مردمی بودن: حاکم باید مردمی باشد، خودتان را حاکم مردم ندانید، خدمتگذار بدانید.

تعهد به موازین و معیارهای اسلامی: باید مجریان امور در هر کجا هستند متعهد به اسلام باشند.

رسیدگی به امر متخلفین: در رسیدگی به امر متخلفین باید با کمال جدیت و قاطعیت عمل شود.

تواضع در مقابل مردم: وقتی قدرت دست تان آمد بیشتر مواظب باشید که متواضع باشید.

عدم تضعیف یکدیگر: کارشکنی و تضعیف یکدیگر موجب انحطاط و سقوط می شود.

پرهیز از قدرت طلبی: قدرت طلبی انسان را در دنیا و آخرت به تباهی می کشاند.

خضوع در مقابل قانون: عمل نکردن به قانون خدا خلاف تعهد اسلامی است.

ارزش برای مردم: ما رهین منت این توده های بزرگوار و ایثارگر هستیم.

تزکیه: تزکیه نفس ضرورت زمامداری و تزکیه عامل طاغوت زدایی است.

رفتارهای اسلامی با زیردستان: جفای به زیر دست استکبار است.

رعایت عدالت: پاسدار عدالت باید خودش دارای عدالت باشد.

ساده زیستی: پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وقتی که از دنیا رفت هیچ چیز نداشت.

اعتماد به نفس: تزلزل در تصمیم، کارها را شکست می دهد.

انجام تکلیف: همه ی ما مامور به ادای تکلیف هستیم.

تقوی: تقوی برای مسئولین لازم است.

انتقادپذیری: انتقاد برای اصلاح امور لازم است.

ارائه کار به مردم: خدمت تان را به مردم بگویید.

حکومت بر قلوب: فتح قلوب بالاتر از فتح کشورها است.

صبر و استقامت: استقامت در کارها در راس امور است.

حفظ آبروی نظام: حفظ حیثیت نظام به شماها بسته است.

اهمیت به بیت المال: بیت المال مسلمین را بزرگ بشمارید.

حفظ وحدت: اختلاف سلیقه خوب است ولی دشمنی نباید باشد.

پرهیز از کم کاری: اجرت کسانی که کم کاری می کنند حرام است.

خوش برخوردی: با خوشرویی و احترام کار مردم را انجام دهید.

جلب رضای الهی: باید تمام هم خود را برای رضای خدا به کار گرفت.

اشاعه ی معنویت: تا معنویات محفوظ است جمهوری اسلامی محفوظ است.

اعتراف به اشتباه: اگر در مسئله ای اشتباه کردید صریحاً بگویید اشتباه کردیم.

حسن انجام وظیفه: بهترین مامور کسی است که ماموریت خودش را خوب عمل کند.

ایمان: مملکت ما نیاز به انسان مومن دارد، کسانی که ایمان ندارند نمی توانند به مردم خدمت کنند.

با توجه به آنچه گفته شد معیار انتخاب واضح ومشخص است و این حالا وظیفه مردم است که با دادن رای دقیق و درست  سرنوشت چهار سال آینده خود را رقم بزنند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.