يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 97314

رعایت اخلاق انتخاباتی؛ مطالبه آحاد مردم از نامزدها

مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری فردا برگزار می شود و انتظار آحاد مردم از کاندیداهای محترم رعایت قانون تبلیغات و همچنین رعایت اخلاق انتخاباتی است.
رعایت اخلاق انتخاباتی؛ مطالبه آحاد مردم از نامزدها به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

یکی از کارآمد ترین و در عین حال جنجالی ترین سبک تبلیغات انتخاباتی در جهان و همچنین در ایران مناظرات رو در رو و به صورت زنده کاندیداها در رسانه های جمعی است. چیزی که در بادی امر، فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت تا مجوز اجرا را دریافت کند و چشم رای دهندگان به آخرین مناظره زنده تلویزیونی است که از لابلای بحث های اقتصادی و جمع بندی های دیگر انتخاب خود را روی یک فرد واحد تثبیت نمایند.

 

مناظره ها در عین جذابیت و کارآمدی، هم برای نامزدهای ریاست جمهوری و هم برای واجدین شرایط رای دادن، کار بسیار حساس و دقیقی به شمار می آید که برگزار کنندگان تمام تلاش خود را درجهت برگزاری آن به نحو احسن به کار بسته اند.

علاوه بر طراحی نوع مناظره که نیاز به ابداعات خاص دارد، نظارت بر سبک اجرای آن و اجرای عدالت بین کاندیداها در ارائه مطالب مهمترین بخش های تولید چنین برنامه ای محسوب میشود. فرایندی که حساسیت خودش را در دو مناظره گذشته نشان داد.

تدبیر صدا و سیما برای این اختلاف احتمالی نمایشگر حساس به صدایی بود که در حد میکروثانیه وقت نامزدها را تجمیع می‌کند.

 

ریز زمانبندی مناظره های تلویزیونی به تفکیک از قرار زیر است:

* هر نامزد به مدت 4 دقيقه به پرسش پاسخ خواهد داد و سپس هر يك از نامزدها به مدت 2 دقيقه سخنان او را نقد می كنند.

* در پايان نيز نامزدی كه در جايگاه قرار دارد به مدت 5 دقيقه به نقدها پاسخ خواهد داد.

* در بخش دوم از هر نامزد به قيد قرعه يك سوال پرسيده می شود كه نامزد 2 دقيقه به پرسش مربوطه پاسخ خواهد داد.

* در بخش سوم و پايانی هم هر شش نامزد سه دقيقه فرصت دارد تا مباحث مناظره را جمع بندی كند.

* 15 دقيقه نيز در ميان برنامه برای نامزدها فرصت استراحت در نظر گرفته شده است.

 

 

تخلف در مناظره

در اولین مناظره زنده تلویزیونی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، علی رغم اینکه به هر یک از نامزدهای محترم تنها 24دقیقه زمان برای ارائه و دفاع از برنامه های خود داشتند ولی عده ای از آقایان به هر دلیلی از وقت مجاز در اختیار قرار داده شده تجاوز کردند.

طبق اذعان رئیس کمیته نظارت بر تبلیغات، اسحاق جهانگیری 25 دقیقه و 4 ثانیه، محمدباقر قالیباف 24 دقیقه و 42 ثانیه، سیدابراهیم رئیسی 24 دقیقه و 10 ثانیه و سیدمصطفی هاشمی طبا و سید مصطفی میرسلیم هر دو کمتر از 24 دقیقه صحبت کردند. این درحالی است که حسن روحانی، یک دقیقه و هشت ثانیه بیش از زمان مقرر در مناظره نخست صحبت کرد که همین، مبنای اختصاص زمان جبرانی برای دیگر نامزدهاست.

همین اتفاق هم افتاد و در دومین مناظره زنده تلویزیونی، طبق همین فرمول به بقیه کاندیداها فرصت زمان بیشتری برای صحبت با مردم داده شد.

 

اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر در مناظره سوم، اتفاقی مشابه با مناظره اول بیافتد و کاندیدایی از زمان قانونی خودش برای پاسخگویی به سوالات تجاوزکند، جبران آن چگونه خواهد بود؟

طبیعی است که اداره ی جلسه ای که در آن 6کاندیدای ریاست جمهوری در حال مناظره هستند کار آسانی نیست. چه ناظمی میتوان برای این جلسه گذاشت تا بدون حاشیه به برقراری عدالت و نظم مبادرت کند؟ لذا انتظار میرود، هر شش نامزد محترم، زمان را محترم شمرده و با برنامه ریزی و آینده نگری نهایت تلاششان را برای تنظیم زمان ارائه مطالب در وقت مقرر بنمایند.

این رعایت نکردن وقت، خودش به نوعی تخلف انتخاباتی است. چیزی که امروز آتش تنورش به شدت گر گرفته و پرونده های زیادی با این موضوع در قوه قضائیه در جریان قرار دارد.

 

تخلفات انتخاباتی

حجت الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور گفته است: در سراسر کشور حدود 236 فقره پرونده شکایت به دادسرا ارجاع شده که از این 236 فقره، 27 فقره از طریق وزارت کشور و مابقی از طریق ستادهای کاندیداهای انتخاباتی بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه معمولا بعضی از مواردی که قابل تعقیب است مستلزم تقدیم شکایت از طرف کسانی است که مورد اهانت قرار می‌گیرند و اگر شکایت نکنند دادسرا رسیدگی نمی‌کند، ادامه داد: یکسری موارد هم هست که تخلفات انتخاباتی به شمار می‌رود و مستلزم رسیدگی است.

 

پر واضح است که تنش قضایی بین نامزدهای محترم ریاست جمهوری زیبنده نیست. شکایت و تشکیل پرونده و دیگر تشریفات قضائی به چشم رای دهندگان خوشایند نمی آید. لذا انتظار آحاد مردم از کاندیداهای محترم رعایت قانون و تمکین به آن می باشد.

روز جمعه نیز رعایت وقت و حق بقیه کاندیداها مطالبه ی همه ی مردم از همه ی نامزدها خواهد بود. کما این که معلوم نیست ساز و کار صدا و سیما و شورای نظارت بر تبلیغات انتخابات، جهت جبران حق کاندیداهای کمتر صحبت کرده چه خواهد بود...

 

به هرحال نقشه ی راه موجود است و راه از رهنمودهایشان روشن...

بد نیست در پایان این مرقومه به نظرات رهبری راجع به یک مناظره خوب توجه کنیم:

 

مناظره خوب از منظر رهبر معظم انقلاب

از دیدگاه رهبری یک مناظره سالم باید 4 ویژگی داشته باشد:

* اول اینکه موجب جلوگیری از اسراف در تبلیغات شود. متاسفانه هر ساله بعد از انتخابات خیابان هایی باقی میماند که با پوستر های تبلیغاتی با قیمت های گزاف فرش شده است.

* دوم اینکه با مناظرات درست، واقعی بودن رقابت‌ها ثابت می شود. عده ای مریض که همیشه با القای وجود دست های پشت پرده سهم مردم در انتخابات را کم رنگ میشمارند، امروز با وجود مناظره های مفصل که از رسانه ملی پخش میشود دیگر جایی برای این گمان های بیمار گونه باقی نمی ماند.

* سوم؛ آن مناظره ای مورد تایید است که استفاده از رسانه ملی به‌طور مساوی حتی برای چهره‌های گمنام را نیز میسر گرداند. رئیس جمهوری که برای دوره دوم اقدام کرده است و هم چنین بقیه کاندیداهایی که هر کدام چهره های سرشناسی هستند نباید عرصه ی عدالت در تبلیغات را بر چهره های غریبه تر تنگ کنند.

* نکته چهارم مربوط به شفاف شدن مواضع و آزادی بیان است که قدرت انتخاب مردم را بالا میبرد. درست است؛ مردم به کاندیدای محتوایی رای خواهند داد. کسی که گزارش کار میدهد با کسی که برنامه کار میدهد متفاوت است.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.