يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 97104
یادداشت اتاق خبر24/

از دیوار میان دانشجویان تا دیوار در پیاده روها/افتادن اصلاح طلبان از هر دو طرف پشت بام

سخنان روز گذشته یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بازتاب های بسیاری در رسانه های داخلی و خارجی داشت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نامزدهای انتخابات ابتدا آرام آغاز می کنند، نرم پیش می روند و سعی می کنند تا اخلاق سیاسی را هم رعایت کنند، که البته چنین روشی بسیار پسندیده است.

اما با نزدیکتر شدن به زمان و روز انتخابات، ناگهان تغییر رفتار شدیدی در برخی از آنها دیده می شود، به گونه ای که تصور می کنید او فرد و شخص دیگری است و آن نامزد روزهای اول نیست.

بارها و بارها از سوی بزرگان توصیه شده است تا تقوی و اخلاق در جامعه رعایت شود، به ویژه از سوی مسئولین و آنهایی که در ساختار نظام مسئولیت دارند.

آیا می توان از جامعه ای که برخی مسئولین آن اصول را زیر پا می گذارند و تقوی و اخلاق را رعایت نمی کنند بلکه بر خلاف آن هم عمل می کنند، انتظار داشت تا اکثریت مردم آن تقوی پیشه کنند و اخلاق را سرلوحه خود قرار دهند؟

قطعاً و یقیناً مردم به حاکمان خود می نگرند و رفتارهای آنها را می سنجند، آنها هر گونه که باشند، بر روی جامعه تأثیر گذار خواهند بود. گفتار و کردار مسئولین می تواند بر روی جامعه تأثیر مثبت بگذارد زمانی که آن مسئول خود گفتار و کردار نیک داشته باشد.

متاسفانه کارزار انتخابات ریاست جمهوری به یک میدان رقابت ناسالم تبدیل شده است، برخی نامزدها سعی دارند به هر طریقی متوسل شوند تا برای خود رأی جمع کنند، برخی از آنها در این راه تلاش بیشتری می کنند، برخی دیگر منطقی تر رفتار نموده و سعی دارند تا اخلاق اسلامی و سیاسی را حفظ کنند.

نامزدی که یک ادعایی را مطرح می کند، باید برای آن ادعا سند و مدرکی ارائه دهد، تا زمانی که این ادعای بدون سند اثبات نشده است، نمی توان به آن استناد کرد و پذیرفت.

یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سفر استانی خود سخنانی را مطرح کرده که باعث ایجاد شائبه و البته نشان دادن چهره افراطی از انقلاب اسلامی شده است.

بر فرض هم که فردی چنین دیدگاه و نظری داشته و آن را مطرح کرده باشد، آیا او به تنهایی می تواند آن نظر خود را اجرا کند؟ آیا او اجازه چنین کاری دارد؟ آیا رهبری نظام با آن نظر موافق است؟ مردم به او اجازه می دهند تا آن فکر غلط خود را پیاده کند؟

این نامزد محترم انتخابات ریاست جمهوری در جمع مردم آن استان گفته است؛« اگر شما جوانان در خانه بنشینید، بدانید که در پیاده روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی شناسید من آنها را می شناسم. آنها روزی در جلسه ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند، همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند.»

باور این سخن در حال حاضر شاید برای برخی آسان باشد و آن را به راحتی بپذیرند، برای برخی هم غیر قابل باور است، آن هم پس از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی، آیا جامعه به این سخن و رفتار واکنش نشان نخواهد داد؟ این که گفته می شود اگر آنها بیایند چنین کاری می کنند، پس به من رأی دهید تا در خیابان ها دیوار کشیده نشود، یک اشتباه دیگر از سوی آن نامزد محترم است.

البته با بررسی تاریخ، تصمیمات و رفتارهای افراطی و تند از سوی کسان و جریانی پیگیری می شد که اکنون خود را حامی آزادی معرفی می کنند، در واقع آنها زمانی با افراط خود به جامعه ضربه زدند و پس از آن با سیاست های تفریطی خود به انقلاب صدمه وارد ساختند.

همانهایی که اکنون فرار کرده و در خارج در خدمت رسانه های دشمنان هستند، اوایل انقلاب با رفتارهای افراطی خود مردم را آزار می دادند، موهای جوانان را قیچی می کردند، ناخون های لاک زده را با شیوه ای خشن پاک می کردند، آستین کوتاه و شلوار جین پوشیدن از نظر آنها جرم بود و الی آخر.

اما آیا سیاست نظام اسلامی چنین بود؟ آیا بزرگان نظام رهبری و دیگر مقامات ارشد جمهوری اسلامی این بود که با مردم چنین رفتاری شود؟

رهبر انقلاب چند سال پیش در دیدار مسئولان دولت اصلاحات فرمودند:«... آقایان همان کسانی هستند، این آقایانی که حالا دست اندرکاران اردوهای مختلط هستند، همان کسانی هستند که در سال 63 و 64 در دانشگاه ها دیوار کشیدند، بنده به دستور حضرت امام(ره) رفتم در نماز جمعه و گفتم این کار بد است، من نمی فهمم که اینها چطور اینگونه عوض میشوند،180 درجه راهشان را عوض می کنند؟ امام به من گفتند که این چه کار است، ما رفتیم در نماز جمعه تهران گفتیم این کار مناسبی نیست، دیوار کشیدن حرف ما و انقلاب نیست. حالا همان آقایان نه در کلاس، در اردوی شبانه روزی چند روزه دختر و پسر را همراه می کنند، یعنی چه؟ بسیار کار بی قاعده غلط.  

همان افراطیونی که در سال های 63 و 64 اقدام به چنان کاری کرده بودند، دست به برگزاری اردوهای مختلط دانشجویان زدند. آیا می توان برای رفتار چنین افرادی تعادل قائل شد؟

اصلاح طلبان افراطی که در اوایل انقلاب آنگونه با مردم رفتار می کردند، ناگهان تغییر رویه داده و فرهنگ غربی و لیبرالی را جایگزین دیدگاههای خود کردند و باز هم سعی داشتند آن را در جامعه اسلامی نشر دهند. مثلی هست که می گوید، ترس از این طرف بام افتادن باعث شد تا از آن طرف بام بیفتد، اما اصلاح طلبان از هر دو طرف بام افتادند!

در هر حال باز کردن بحث دیوار کشی پیاده روها  که هیچ استدلال و منطقی در آن نیست، جز نشان دادن چهره ای غیر واقعی و دروعین از جمهوری اسلامی ایران و سیاه نمایی چیز دیگری ندارد.

کافی است آقایان به بازتاب سخنان خود در این زمینه بنگرند و ببینند رسانه های خارجی چگونه آن را مطرح کرده اند.

رسانه های وابسته به نامزدی که چنان سخنی را گفته است، ذوق زده شده و با تیترها و عناوینی همچون، پایان مدارا با رقبا، افشاگری روحانی، شما اینها را نمی شناسید، ظهور روحانی 96، چند درصدید که فکر می کنید قیم مردم هستید، سعی کردند تا از آن سخن بهره ببرند، غافل از این که نه تنها به زیان آنها، بلکه به زیان ایران و انقلاب اسلامی تمام خواهد شد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.