يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 96669
یک خبر تکراری

هوای اهواز "دوباره" در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت

"اهواز دوباره آلوده ترین شهر ایران شد!" تیتری که بارها و بارها در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است و اشاره به آلودگی هوای اهواز دارد.
هوای اهواز به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

"اهواز دوباره آلوده ترین شهر ایران شد!" تیتری که بارها و بارها در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است و اشاره به آلودگی هوای اهواز دارد.

آلودگی هوای اهواز که ناشی از ورود ریزگردها به این شهر است، در حدود 14 سال به عنوان مهمان ناخوانده ای در این شهر شناخته می شود که انگار قصد ندارد دست از سر مردم بردارد. سالانه هزاران نفر در اهواز به خاطر مشکلات تنفسی به بیمارستان ها منتقل می شوند، پروازها لغو میشود، مدارس تعطیل گردیده و مسابقات ورزشی به تعویق می افتد؛ همچینن اخیرا کار به جایی رسیده که آب و برق منازل نیز قطع می شود و مردم این شهر را به ستوه آورده است.
در این مدت نه تنها مشکل ورود ریزگردها به ریه های مردم حل نشده، بلکه شدت یافته است. اگر سال 82 که اولین مزاحمت ها برای اهوازی ها به وجود آمد چندان اهمیتی به آن داده نمی شد، امروزه به قدری شرایط بحرانی شده که حتی از این شهر به عنوانی یک از آلوده ترین شهر های جهان نام برده می شود.

مشاهده گرد و غبار در یک منطقه اعم از شهری و روستایی دلایل متعددی دارد؛ از طرفی ایران در شرایط خشک و نیمه بیابانی واقع شده، هم در همسایگی مناطقی وسیع بیابانی است و هم برخی ها با اقدامات نسنجیده خود به دلیل کاهش پوشش گیاهی و رطوبت سطحی خاک شرایط را برای ایجاد غبار محلی به وجود آورده اند؛ بنابراین تمام شرایط سه گانه برای بروز چنین مشکلی را یا داشته ایم و یا کسب کرده ایم.

برخی محققان و مسئولان سازمان محیط زیست معتقدند عامل اصلی ایجاد ریزگردها از کشور عراق ناشی میشود؛ یعنی تالاب هورالعظیم. این تالاب که حدود 35 درصد مساحتش در داخل ایران واقع شده، مدت هاست که دیگر اثری از گیاهان در خود نمی بیند و کاملا خشک شده، بخشی که در عراق وجود دارد نیز تبدیل به یک بیابان شده است.

حفاری های دولت صدام حسین برای اکتشاف نفت سالها این تالاب را تحت تاثیر قرار داده بود، از طرفی ایجاد کانال هایی روی رودخانه و انتقال آب توسط صدام، بی تاثیر نبوده است.

 در نتیجه اقدامات دولت بعث در سال 2003 بیش از 90 درصد هوالعظیم به بیابان مبدل گردید. از طرفی دیگر سدسازی های مداوم در ترکیه و انجام پروژه های آناتولی در این کشور بیابان زایی در عراق را تشدید نموده که قطعا در آینده ای نه چندان دور باعث تشدید بیش از پیش این بحران در منطقه خواهد شد. 

به اعتقاد کارشناسان مهم ترین قدم برای رفع کامل مشکل ریزگردها در استان خوزستان، آب رسانی به تالاب ها و نجات پوشش گیاهی این مناطق است. 

لاهیجان‌زاده مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان شاه کلید حل معضل این استان را زنده سازی دوباره تالاب های عراق می داند و می گوید: «اگر تالاب‌های عراق احیا شوند 70 درصد مشکل برطرف می‌شود.» 

اما آب رسانی به تالاب های عراق نیازمند دیپلماسی فعال دولت در کنار همکاری با دولت عراق است. هرچند گفته می شود امروزه عراق نیز در پی حل مشکل برآمده و برای آب رسانی از طریق دجله به هورالعظیم فعالیت هایی را صورت داده است.

مبحث علمی و تخصصی زیست محیطی مربوط به هوای جنوب کشورمان با تشتت آراء روبرو است.

ناصر عبیات، فعال محیط زیست درمورد مشکلات خوزستان می گوید: «متاسفانه مسئولان سازمان محیط زیست، منشاء ریزگردهای خوزستان را خارجی توصیف می‌کنند در حالی که آمار و ارقام غیر واقعی را مطرح می‌کنند و علت اصلی ریزگردهای خوزستان کانونهای داخلی است.»

همچنین نمایندگان مردم خوزستان نیز از منتقدان جدی عملکرد دولت در زمینه ریزگردهای استان خوزستان هستند. علی ساری از جمله همین نمایندگان مجلس است، وی درباره معضل هوای اهواز اینطور میگوید: «خانم ابتکار ادعا می‌کند که بخش قابل توجهی از ریزگردها منشا خارجی دارد در صورتی که اینگونه نیست؛ چطور می‌شود که ریزگردها از حوزه خارجی ورود پیدا کند و در مرکز یک منطقه شدت بگیرد؟»

از طرفی دولت مدعی است که بیش از 60 درصد تالاب های شادگان و هورالعظیم به عنوان کانون های ریزگرد آبگیری شده اند، اما ساری در گفتگویی اینطور بیان می دارد: «شاید مسئولان محل تالاب هورالعظیم و شادگان را نمی‌دانند که اینگونه اظهارنظر می‌کنند. این صحبتها، ادعایی بیش نیست و این تالابها وضعیت مناسبی ندارند.»

اقدامات دولت های ایران در طی این سالها نتوانسته بر این مشکل غلبه کند و ناگزیر آن ها را به راه حل های دم دستی مانند توزیع ماسک کشیده است.

نفس های به شماره افتاده اهواز و وضعیت بحرانی آن قطعا از چشم مسئولان دولت پنهان نمانده و فعالیت هایی که در طول این سال ها انجام شده است، فارغ از این که چقدر کار آمد بوده اند، به سمع و نظر مردم رسیده است. به هر حال، زیبنده نیست که ناکامی نبرد انسان و محیط زیست را به گردن دولت های قبل بیاندازیم.

 

رهبر انقلاب در مورد مشکلات اهواز و عملکرد دولت چنین می فرمایند: «مسئولان وظیفه دارند که به این مشکلات رسیدگی کنند و اگر کسی به فکر مردم باشد، نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه قطعی، فوری و همیشگی حکومتهاست که به فکر مردم باشند. درست است که برخی مسائل به چاره‌اندیشی‌های بلندمدت احتیاج دارد اما این حرف که وضعیت فعلی نتیجه به فکر نبودن گذشتگان است، کافی نیست و مشکلی را حل نمی‌کند و چند صباح دیگر نیز دیگران همین قضاوت را درباره ما خواهند کرد که چرا برای علاج مشکل مردم کاری انجام نشد.»

به هر حال مسئولان و دولتمردان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که مشکل نفس های گرفته مردم با دعواهای سیاسی و انداختن تقصیر گردن دولت قبل و دیگران، حل نمی شود. ریزگردها برای اینکه از کشور رخت ببندند نیازمند اقدامات عملی هستند در غیر این صورت شاید در سال های آتی شاهد رسیدن گرد و غبارها به شهرهای مرکزی کشور هم باشیم و این مزاحم گریبان همه کشور را بگیرد.

خطاب به مردم اهواز باید بگوییم که همه ی ما نفسمان به نفس شهر دلیر پرور اهواز بسته است. تک تک پایتخت نشینان با تنگی نفستان، نفس تنگی میگیرند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.