يكشنبه, 28 آبان 1396 :: Sunday, 19 November 2017
کد خبر: 96390
گزارش

تجهیزات ایکس ری وارداتی به ما قالب شده است ؟!/ادواتی که به جای حل مشکل،مسئله ساز می شوند

مبارزه با قاچاق کالا تمامی ندارد،تا چندی پیش فقدان تجهیزات،نارسایی این بخش بود،اکنون کیفیت پایین به معضلی نوظهور تبدیل شده است.
اتاق خبر 24
اگر تا چندی پیش،فقدان تجهیزات رصد کالاهای قاچاق موسوم به ایکس ری به عمده ترین چالش در حوزه مقابله با قاچاق کالا بدل شده بود،اما بر اساس گزارشات واصله با وجود واردات تجهیزات مذکور،کیفیت پایین برخی از ادوات اشاره شده و عدم توانایی در شناسایی  اقلام قاچاق به مشکل جدید و نوظهوری مبدل شده که موید نظارت ضعیف کیفی در انتخاب تجهیزات و فرآیند واردات است.
 
تجهیزات ایکس ری وارداتی به ما قالب شده است ؟
در بررسی و تبیین کاستی ها و دشواری های مبارزه با قاچاق کالا،کمبود نیرو و عدم امکان رصد جزء به جزء اقلام و محصولاتی که بار کانتینر ها و کامیون ها می شوند،از مشکلات عدیده ای است که به تبع حصول توفیق در این عرصه (مبارزه و مقابله با قاچاق کالا) را سخت و دشوار می نماید.
 
طبیعتا در چنین شرایطی،تجهیز مبادی ورودی به ادوات پیشرفته،راهکاری منطقی و اصولی است که با اتکای به آن می توان،نظارت هر چه دقیق تری را بر این حوزه حاکم کرد.
 
مدت هاست از سوی کارشناسان،نسبت به واردات چنین اقلامی تاکید می شود اما ظاهرا با وجود اقدام به خرید تجهیزات مذکور،کیفیت پایینِ برخی از این محصولات به مسئله ای جدید تبدیل شده است.
 
چندی پیش،گزارشات منتشر شده در برخی رسانه ها،حاکی از این موضوع بود که 5 کانتینر تجهیزات رایانه ای از سالن ایکس ری گمرکِ بوشهر،تاییدیه تطابق اخذ کرده و به تعبیری از این خوان،بدون دردسر خاصی عبور کرده است.
 
بر اساس اظهارات مسئولان ذیربط(سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز)محموله مذکور،با اظهار نامه خلافِ واقع وارد کشور شده و پس از شناسایی این محموله با همکاری گمرک و توقیف 5 کانتینر از محموله اشاره شده ماموران خدوم وزارت اطلاعات،موفق به کشف و ضبط مقادیر عظیمی از مینی رایانه ها و دوربین های تصویربرداری سینمایی شده اند که ارزش هر یک از آنها بیش از 80 میلیون تومان برآورد می شود.
 
کشف سِروِرهای بسیار قدرتمند که ارزش هر کدام از آنها بیش از 10 میلیارد تومان تخمین زده می شود،بخش دیگری از کشفیاتی است که با دقت نظر ماموران ذیربط،شناسایی شده است.
 
احتمال هک شدن تجهیزات ایکس ری وارداتی دور از ذهن نخواهد بود
 
صادق نجابت پیشه از کارشناسان حوزه صنایع پیشرفته موسوم به های تک با اشاره به لزوم باور نمودن توانمندی های بومی و داخلی کشور،اظهار داشت: سوابق و تجارب علمی سالهای گذشته و توفیقات حاصل شده توسط دانشمندان و تکنسین های جوان کشور،این واقعیت را به اثبات رسانده که در صورت حمایت مجدانه و پشتیبانی هدفمند و اصولی از فعالان این عرصه،می توان به موفقیت های چشمگیری نائل شد.
 
وی افزود:به تعبیر مقام معظم رهبری،در شرایطی که دانشمندان ایرانی به توان غنی سازی اورانیوم تا ضریب 20 درصد نائل می شوند،امکان دستیابی به توفیقات بیشتر،غیر ممکن نمی باشد.(نقل به مضمون)
 
نجابت پیشه عنوان کرد:تردیدی وجود ندارد که قاچاق کالا در شرایط فعلی،جدی ترین و عمیق ترین معضل و چالش اقتصادی کشور به شمار می رود و قطعا برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی فزاینده باید نسبت به مهار و کنترل این عارضه،تدابیر و تمهیدات مقتضی اتخاذ شود.
 
کارشناس عرصه صنایع پیشرفته گفت:یکی از مولفه های حائز اهمیت در تحقق این امر به تجهیز مبادی ورودی کشور به دستگاه های پیشرفته معطوف می شود که باید نسبت به حصول آن اقدامات لازم عملیاتی شود.
 
وی افزود:ظاهرا چندی پیش،این مهم محقق شده اما بنابر گزارشات منتشر شده در برخی رسانه ها،برخی اقلام وارداتی از کیفیت لازم برخوردار نیستند.
 
نجابت پیشه گفت:کارکرد دستگاه ها و تجهیزات اینچنینی، بصورتی است که اقلام و محصولات غیر مجاز بصورت داده های اطلاعاتی در آن ثبت می شود و به تبع در فرآیند رصد و در صورت مواجهه با چنین محصولاتی،امر شناسایی و کشف ادوات و محصولات غیر مجاز انجام می پذیرد.
 
وی افزود:با عنایت به وارداتی بودن این تجهیزات،امکان هکِ آن دور از انتظار نخواهد بود و این موضوع از نواقص و تهدیداتی است که باید توجه لازم نسبت به آن لحاظ شود.
 
کارشناس و فعال حوزه صنایع پیشرفته گفت:البته در حال حاضر با قطعیت نمی توان در خصوص علت عدم شناسایی اقلام مذکور توسط دستگاه ها و تجهیزات ایکس ری وارداتی اعلام نظر کرد و قطعا چنین امری،مستلزم تحقیقات و بررسی های هر چه بیشتر است،لذا با عنایت به حساسیت موضوع،نمی توان این فرضیه جدی را نادیده گرفت و به هر ترتیب،تهدید مذکور بصورت بالقوه وجود دارد.
 
چالش درز اطلاعاتی تجهیزات وارداتی
 
مریم صفرزاده،کارشناس تجهیزات سخت افزاری رایانه، با اشاره به لزوم به روز شدن دوره ایِ تجهیزات ایکس ری وارداتی توسط کشورهای سازنده، عنوان کرد:به واقع،در صورت عدم تحقق این امر،عملا کارآیی تجهیزات و اقلام مذکور،دقیق و مطلوب نخواهد بود.
 
وی افزود:به هر ترتیب،داده های ثبت شده در تجهیزات ایکس ری وارداتی می تواند در قالب اطلاعات حساس و مهم به شمار رود که با دسترسی مجدد کشورهای سازنده به اطلاعات اشاره شده،درز و نشت این داده ها، تهدیدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
صفرزاده گفت:با چنین اوصافی،باید با اتکای به توانمندی های بومی و داخلی،نسبت به تهیه،تولید و ساخت اقلام مذکور،تلاش هر چه بیشتری لحاظ شود.
 
این کارشناس تجهیزات سخت افزاری عنوان کرد:آنچنان که مقابله و مبارزه با قاچاق کالا،از پیش نیازهای اقتصاد مقاومتی به شمار می رود،تکیه بر توانمندی های بومی و داخلی برای تامین نیازهای داخلی نیز عنصر حائز اهمیتی است که می تواند در تولید تجهیزات ایکس ری مد نظر قرار گیرد.
 
وی افزود:امید آن می رود با اتخاذ تدابیر مقتضی،گام های جدی و ارزنده ای در این خصوص برداشته شود که قطعا با حصول این امر،علاوه بر ارتقای ضریب ایمنی این تجهیزات،شاهد صرفه جویی ارزی هر چه بیشتری در کشور خواهیم بود.
 
صفرزاده در خاتمه یادآور شد:شعار ما می توانیم،نه یک رویا و ادعای کذب بلکه واقعیتی ملموس و دست یافتنی است که توان و استعداد ایرانی در برهه ها و عرصه های مختلف،آن را به اثبات رسانده و قطعا با باور این شعار،قادر خواهیم بود نه تنها در تامین نیاز داخلی،بلکه در صادرات تجیهزات ایکس ری به کشورهای منطقه نیز به توفیقات لازم نائل شویم.
 
انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.