شنبه, 25 آذر 1396 :: Saturday, 16 December 2017
کد خبر: 93631
یادداشت

شوخی با دموکراسی در "میدان جهاد"

شوخی با دموکراسی در به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

طی 5روز گذشته همه رسانه های ایران درگیر موعد ثبت نام داوطلبین کاندیداتوری ریاست جمهوری بودند و طبیعی است که همه ی دوربین ها و قلم ها به وزارت کشور معطوف بوده باشد. نام نویسی از داوطلبان شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح سه شنبه 22 فروردین ماه با دستور وزیر کشور آغاز شد.

این 5روز میدان جهاد تهران میهمان های ناخوانده زیادی را به خود دید که با هر انگیزه و نیتی وارد وزارت کشور شدند و با شناسنامه و چند قطعه عکس برای قبول پست ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

رسانه های داخلی و خارجی به اندازه کافی راجع به ثبتنام های خنده داری که این چند روز در وزارت کشور صورت گرفت صحبت کردند. اما آیا وقت آن نرسیده است که به فراهم کردن چنین عرصه های جولانی پایان داد؟ چه بسا ایامی که پشت سر گذاشتیم از مشابه خود در سال های گذشته میزبان شوخی های بیشتر و اتفاقات غیر ضروری بیشتری بود.

 

آنچه که در این چند روز در میدان جهاد اتفاق افتاد قابل بررسی است. 

ابتدای بحث با این سوال آغاز خواهد شد که آیا ثبت نام بدون قید شرط شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری امری پسندیده است یا مذموم؟

طبیعتا این الفبای آزادی و از ابتدائیات دموکراسی است که هر کس اجازه ی ورود به عرصه ی انتخابات در هر سطحی را داشته باشد. این آزادی را قانون تضمین میکند. از باب انعکاس مانور یک انتخابات آزاد ورود همه ی اقشار به پشت میز ثبتنام ریاست جمهوری به نوعی قابل توجیح است. اما همان قانونی که آزادی هر انسانی را تصمین میکند برای ثبت نام های مختلف پیش شرط هایی را هم گذاشته است.

به ماده قانونی زیر دقت کنید:

ماده 28 انتخابات مجلس شورای اسلامی:

 - انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام بايد داراي شرايط زير باشند:

1 - اعتقاد و التزام عملي به اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران.

2 - تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران.

3 - ابراز وفاداري به قانون اساسي و اصل مترقي ولايت مطلقه فقيه.

4 – داشتن حداقل مدرك كارشناسي ارشد و يا معادل آن.

5 - نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابيه.

6 - سلامت جسمي در حد برخورداري از نعمت بينائي، شنوائي و گويائي.

7 - حداقل سن سي سال تمام و حداكثر هفتاد و پنج سال تمام.

 

ماده قانوی ای که مشاهده کردید مربوط به شرط ثبت نام کنندگان تصدی نمایندگی مجلس در هنگام نام نویسی است.

ماده فوق را با ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری مقایسه کنید:

ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری

_ انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام بايد داراي شرايط زير باشند:

1_ از رجال مذهبي، سياسي.

2_ ايراني‌الاصل.

3_ تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران.

4_ مدير و مدبر.

5_ داراي حسن سابقه و امانت و تقوي.

6_ مؤمن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي كشور.

 

خوب دقت کنید؛ تفاوت مهم شروط ثبت نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری با مجلس در وجود فاکتورهایی است که در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد که فی المجلس قابل احراز شدن نیست. در انتخابات مجلس با توجه به شرط سن و مدرک تحصیلی دایره جامعه آماری ای که میتواند شانس خودش را برای خدمت رسانی به مردم امتحان کند به شدت محدود خواهد شد. اما این اتفاق در انتخابات ریاست جمهوری نیافتاده است. یعنی هیچ بندی در قانون وجود ندارد که بتوان با آن یک صافی جلو در وزارت کشور گذاشت و ثبت نام کنندگان را محدود کرد.

جهت توضیح بیشتر باید عرض کرد که نگارنده به هیچ وجه مخالف شور و نشاط برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نیست. بلکه لودگی ها و برای خنده آمدن ها ممکن است کمی با دیدگاه های صاحب نظران همخوانی نداشته باشد.

 

***کما اینکه آیت الله مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه اخیرشان در باب بحث بالا فرموده اند: گاهی جوان 16ساله، پیرزن 90 ساله ناتوان و یا کسی که مشکل روانی دارد و ادعای پیامبری کرده است در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. 
این مرجع تقلید، شورای نگهبان را مفسر قانون اساسی اعلام کرد و اظهار داشت: در فقه، انواع دلالت وجود دارد که مراجع بر اساس آن فتوای دینی صادر می کنند و شورای نگهبان نیز باید با شجاعت راهی که مراجع در فقه استفاده می کنند، در تفسیر قانون اساسی پیش گیرند. 

 

با الگو برداری از سخنان بالا به نظر می رسد وقت آن رسیده است که نهاد های قانونگذاری و تفسیر آن اعم از مجلس و شورای نگهبان برای جلوگیری ازتکرار اتفاقات 5روز اخیر کاری انجام دهند.

حد اقل  انتظار میرود که حد اقل انتظاراتی که از یک رئیس جمهور میرود در شرایط لحظه ثبت نام هر داوطلب وارد و از بخش تایید صلاحیت های ثانوی خارج شود.

البته ناگفته نماند که لابلای این خنده بازار ها نداهایی هم به گوش رسید که آن قدر شریف و به جا بود که کمی آثار ثبت نام های از سر خنده و برای معروف شدن چند ساعته را از خاطرمان زدود. مثلا پدری که فرزند خردسال خود را با اشاره به اینکه ثبت نام برای انتخابات شرط سنی ندارد به وزرات کشور آورده بود. یا حرکات طنز گونه دیگری که بوی نقد سازنده میداد، نه لودگی.

به هرحال در پایان این یادداشت باید یاد آور شویم که در کمال احترام به قانون منتظر تبیین، تفسیر و یا اصلاح قانون انتخابات برای جمع و جور تر شدن قائله فرصت طلبان در ایام ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، هستیم.

 

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.