شنبه, 25 آذر 1396 :: Saturday, 16 December 2017
کد خبر: 92931

یادداشت/ همه پرچم های دروغین؛ از ابتدا تا امروز

یادداشت/ همه پرچم های دروغین؛ از ابتدا تا امروز به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

*** پرچم دروغین به چه معناست؟

عملیات پرچم دروغین (False flag operations) در ادبیات سیاسی به معنی مخفی نگه داشتن هویت مرتکبین اصلیِ یک جنایت و یا بدنام کردن طرف مقابل و ایجاد بهانه‌ای برای حمله نظامی به او و توجیه آن نزد افکارعمومی است.

ریشۀ اصطلاح پرچم دروغین به نبرد نیروی دریایی انگلیس با کشتی‌های اسپانیایی در دریای کارائیب بازمی‌گردد. انگلیسی‌ها این جنگ را با یک "پرچم دروغین" (پرچم فرانسه) شروع کردند و هدفشان شعله‌ورکردن آتش اختلاف در بین متحدانِ جبهۀ دشمن بود.

البته از نظر نگارنده، این گمانه‌زنیِ تاریخی، تنها نقطۀ شروعی برای نامیدنِ این شگرد جنگی است و إلّا ریشه و پیشینۀ واقعیِ "پرچم دروغین" به درازای نخستین جنگ‌های بشری برمی‌گردد، چون آغاز هر نبردی، بهرحال مستلزم طرح یک حیلۀ نخستین بوده است.

مداخلات نظامی زیر پرچم دروغین، مدتهاست که یکی از کثیف‌ترین و در عین حال رایج‌ترین حرکات در شطرنج قدرت‌های بین‌المللی به شمار می‌رود، چون افکار عمومی غالباً بدان نگاه انتقادی ندارد. لذا پس از پایان جنگ جهانی دوم، "پرچم دروغین" اصطلاحاً به "استایل ثابت" برخی ابرقدرت‌ها تبدیل شد و داستانی تکراری‌ست که هنوز به دست توانای رسانه، گاهی باورپذیر می‌نماید. پرچم دروغین، با هیاهوی رسانه‌هاست که بالا می‌رود و پیش از آنکه حقیقتِ یک حادثه روشن شود، دولتِ فریبنده به اسمِ برآورده کردنِ انتظار افکارعمومی، آنچه را که دلخواه منافع اوست، انجام می‌دهد.

 

*** عجیب‌ترین "پرچم دروغین"هایی که لو رفت (به ترتیب زمانی)...

در 15 فوریه 1898 غرق شدن مشکوک رزم‌ناو آمریکایی ماین که در بندر هاوانا در کوبا لنگر انداخته و برای محافظت از شهروندان آمریکایی مقیم کوبا در جریان شورش‌ها فرستاده شده بود، دخالت آمریکا در امور کوبا را در افکار عمومی جا انداخت و جرقّۀ جنگ آمریکا علیه اسپانیا را زد.

امروز همه می‌دانند که دلیل غرق شدن رزم‌ناو آمریکایی، انفجار در قسمت موتور کشتی بوده است.

آمریکایی‌ها در آن زمان، اسپانیا را مسئول کشته شدن 260 نیروی دریایی دانستند و شعار پروپاگاندای "اسپانیا برو به جهنم!" به خورد مردم داده شد.

بدین ترتیب هژمونیِ آمریکا موفق شد به سرعت بر استعمار قدیمی (اسپانیا) پیروز شده و آخرین مستعمره‌هایش را از چنگش درآورد: فیلیپین، کوبا، پوئرتوریکو و گوامز.

 

مورد مشهور دیگر، آتش‌سوزی مجلس آلمان (رایشستاگ) در برلین ۲۷ فوریه ۱۹۳۳ بود. ناسیونال سوسیالیست‌ها ادعا کردند که یک جوان هلندی کمونیست در صحنه آتش‌سوزی دستگیر شده. ناسیونال سوسیالیست‌ها وی را محاکمه و به مرگ محکوم کردند و این آتش‌سوزی آغازی شد برای بازداشت‌های سیاسی و قدرت‌گیریِ نازی‌ها در آلمان.

هیتلر رهبر ناسیونال سوسیالیست‌ها دیکتاتور معتقد بود وقتی دولتی می‌خواهد دروغ بگوید، این دروغ باید آنقدر بزرگ باشد که هیچکس حتی فکر آن را هم نکند و یا به خود جرأت فکرکردن این را ندهد که اینچنین حقیقت فاحشی تحریف شده است.

در لیست بلندبالای پرچم دروغین‌ها نباید بهانۀ جنگ آمریکا علیه ویتنام را از قلم انداخت. در 2 و 4 آگوست 1964 گفته شد که کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا مستقر در خلیج تونکین مورد حملهٔ قایق‌های ویتنام شمالی قرار گرفته‌اند.

در ادامۀ همین ادعا، آمریکا یکی از پرتلفات‌ترین و بزرگترین جنگ‌های تاریخ را کلید زد و شواهد امروز منتشره از منابع موثق خود آمریکا حاکیست حملۀ ویتنامی‌ها ساخته و پرداختۀ سیاست آمریکا بوده است.

 

این سازمان‌های اطلاعاتی بودند که در دوران جنگ سرد، حیلۀ توجیهِ مداخلات نظامی را بکار می‌بستند. از اواخر دهه 1980 به این طرف، اطلاعاتی وارد فضای رسانه‌ای شده که پیمان ناتو، ارتش سرّیِ کلِ کشورهای عضو (آمریکا و غرب اروپا) را نسبت به یورش احتمالیِ ارتش شوروی سابق، در حالت آماده‌باشِ خرابکارانه و اطلاعاتی قرار دهد. شعار آن هم "گلادیو" به معنی "شمشیر" بود. البته روس‌ها در این دام نیفتادند.

بیش از همه در کشورهای جنوب اروپا، ساختارهای موازی درون‌کشوری مانند پلیس و ارتش جهت انجام این مأموریت فعال بودند، یعنی مناطقی که پس از جنگ جهانی دوم در آن‌ها گرایشات کمونیستی و حامیان شوروی وجود داشت. نهایتاً حملات و ترورهای متعددی به اسم "تروریست‌های چپ" شوروی صورت می‌گرفت تا مردم از آرمان‌های سوسیالیستی روی‌گردان شوند و ناتو را به عنوان دفاع‌کننده‌ای مشروع قلمداد کنند.

حمله به شهر بولونیای ایتالیا در تابستان 1980 که 85 کشته بر جای گذاشت، قتل نخست‌وزیر ایتالیا "آلدو مورو" در سال 1978 و طرح ترور نافرجام "پاپ یوهانس پاول دوم"، سه مورد مهم از کاربست استراتژی پرچم دروغین در راستای بی‌ثبات‌سازی و تروریسم بودند.

امپراتوری شر یا شیطان  Evil empire اصطلاحی که اولین بار رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا برای نام بردن از اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرد، به همین دوران (ژوئن ۱۹۸۲) مربوط می‌شود.

در آن زمان شوروی، شر نامیده شد چون به عنوان تنها ارتش چپ و یکّه‌تازِ جهان به بلوک غرب در آن زمان، باید محکوم و تقبیح می‌شد.

راشاتودی در مقاله‌ای پلیدترین نقشه‌هایی را که دولت آمریکا می‌کشید، علیه کوبا می‌داند، نقشه‌هایی که بتواند حملات آمریکا به کوبا را توجیه کند. مثلاً:

-           شایعه‌پراکنی درباره کوبا

-           حمله به پناهجوهای کوبایی در آمریکا که بشود بعداً فیدل کاسترو را مسئول آن‌ها دانست

-           غرق کردن یک کشتی آمریکایی در دریای مجاور گوانتانامو

-           نابودیِ عمدیِ یکی از واحدهای نظامی آمریکا و سپس مقصر نمودن گروه‌های کوبایی

-           نابودی هواپیمای مسافربری

-           مرگ "جان گلن" منجم آمریکایی در اثر تصادف را به خرابکاریِ کوبایی‌ها نسبت دادن

-           صحنه‌سازی یک عملیات ترور از طریق غرق کردن واقعی یا ساختگیِ پناهجوهای کوبایی

-           و بسیاری موارد دیگر...

 

ارتش آمریکا در داستان‌پردازی دیگری، مرگ 300 نوزاد کویتی در جریان اشغال صدام را به عنوان پرچم دروغین علم کرد تا مداخله‌اش در کویت و عراق را توجیه کند. این داستان توسط روابط عمومی شرکت Hill & Knowlton ابداع و در 19 اکتبر 1990 در دهان "نیّره الصباح" دخترِ مثلاً کویتی (!) گذاشته شد تا آن را در کمیسیون حقوق بشر کنگره آمریکا قرائت کند.

 

0

 

این دختر 15 ساله‌ که به عنوان پرستار کار می‌کرده در حالی که اشک در چشم داشت، پشت تریبون‌های بزرگ اعلام کرد با چشم خود دیده که سربازان عراقی چطور نوزادان را از محفظۀ شیشه‌ای بیمارستان بیرون آوردند، محفظه را با خود بردند، نوزادان را روی زمین انداختند و مسبب مرگشان شدند.

تازه بعد از اتمام جنگ کویت-عراق بود که کاشف به عمل آمد که نیرّه، دختر سفیر عربستان است و این داستان از اساس دروغ و نمایش بوده! البته این رازبرملاشدن دیگر فایده‌ای نداشت، چون کار آمریکا در جنگ دوم خلیج فارس با موفقیت به پایان رسیده بود.

 

*** حالا در عصر جدی‌تر شدن رسانه‌ها، باید روی نحوستِ هر جنگی، زرورقی از اخبار مورد پذیرش عموم کشیده شود تا تبعات جنایتکارانه‌اش قبولانده شود.

بدون جنایت روستای "رچک" در کزوو فوریه 1999، ماه‌ها بمباران یوگسلاوی امکان‌پذیر نمی‌بود.

بدون شیشۀ کوچک حاوی ماده آنتراکس در دستان "کالین پاول" در جلسۀ شورای امنیت، هیچ عذر و بهانه‌ای برای جنگ ضدّبشری و وحشیانۀ آمریکا علیه عراق پیدا نمی‌شد. جنگی از 2003 تا هم‌اکنون.

 

0

 

متأسفانه علی‌رغم افشا شدن‌ِ پرچم‌های دروغینی که آمریکا و هم‌پیمانان جنگ‌طلبش پی در پی برافراشتند و در تاریخ ثبت کردند، همچنین علی‌رغم انتقادات اساسی و حرفه‌ای که در دهه‌های اخیر به تلویزیون و شبکۀ مجازی اطلاعات (اینترنت) در فراهم کردن چنین مکانیسم معیوبی وارد شده است، اما همچنان بحران اوکراین، سوریه و... نشان داد گویا افکار عمومی هنوز به سادگی در تلۀ تکراری این پرچم‌های دروغین می‌افتند:

جنایت "میدان" در فوریه 2014 که به سقوط "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور اوکراین انجامید، پرچم دروغین کلاسیک بود. همچنین ماجرای سقوط هواپیمای مالزیایی MH 17 که برای هیچ یک از ابهامات جدی‌اش هنوز پاسخی یافت نشده است.
 

به سوریه نگاه می‌کنیم و حمله شیمیایی سال 2013 را که از سوی دشمنان داخلی و خارجی این کشور گفته شد توسط بشار اسد رئیس جمهور سوریه علیه مردم خودش به کار گرفته شده است. اما باز هم شواهد نشان داد این حمله شیمایی که روز 21 اگوست در غوطه شرقی رخ داد، به دست جبهه‌النصره که با حمایت ترکیه توانایی تولید گاز سارین را بدست آورده صورت گرفته بوده است.

 

0

 

در جدیدترین پرچم دروغینی که جهان با آن روبروست، آمریکا در نقش خودتعریف‌کردۀ "پلیس بین‌الملل" روز جمعه 7 آپریل 2017 تنها دو روز پس از خبر حملات شیمیایی جدید در خان شیخون سوریه، فرودگاه این کشور و برخی نقاط راهبردی دیگر را هدف موشک قرار داد و بیگناهان بسیاری را به کام مرگ کشید.

بنابر شگردهای آشنای "پرچم دروغین" که در این گزارش به بررسی نمونه‌های تاریخی آنان پرداختیم، این نه اولین و نه آخرین پرچم دروغینی است که برافراشته می‌شود تا اهداف شوم سلطه‌گران بین‌المللی را عملی سازد.

 

این روش یادآور برنامۀ تلویزونی "Beyond Belief: Fact or Fiction" است که پس از به پایان رسیدن چندین اتفاق تکان‌دهنده در اپیزودهای مختلف، در انتها مجری افشا می‌کرد که هر یک از این ماجراها خیالی ساختۀ ذهن کارگردان پشت پرده بود یا اینکه در واقعیت اتفاق افتاده بود.

 

0

 

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.