شنبه, 25 آذر 1396 :: Saturday, 16 December 2017
کد خبر: 92338

وقتی تشت فرهنگی انگلیس از اتحادیه اروپا بیرون کشیده می شود

طرفداری مردم انگلیس از تنبیه کودکان در مدارس، تعویض رنگ پاسپورت، تغییر نگرش به ممنوعیت استعمال دخانیات و... نشان گر یک شکاف فرهنگی است. چیزی که تمام این 4دهه و اندی مردم انگلیس در حال تحمل آن بودند. با فرهنگ بودن زوری نمیشود. شاید انگلیس نمونه خوبی برای نشان دادن تشت سوراخ فرهنگ اروپایی ها درون اتحادیه خود ساخته آن ها باشد.
وقتی تشت فرهنگی انگلیس از اتحادیه اروپا بیرون کشیده می شود به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روزی نیست که در اخبار نامی از اتحادیه اروپا نشنویم و حالا به خاطر دعوای بین آنها و انگلستان این نام بیشتر هم به گوش می رسد اما این اتحادیه از کجا آمده و آمدنش بهر چه بوده و این که وقتی از EU حرف می زنیم، دقیقا از چه حرف می زنیم؟

 

***بعد از جنگ جهانی دوم تحرکاتی بین آلمان و فرانسه برای ایجاد یک سازمان در اروپا صورت گرفت که بعدا به ایجاد اتحادیه اروپا منجر شد. این ایده ابتدا در سال 1951 (1329) و بعدا به طور عملی در 1958 (1336) با شش کشور فرانسه، آلمان غربی، ایتالیا، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند به سرانجام رسید. پیش از آن، وزیر خارجه وقت فرانسه، رابرت شومن در بیانیه ای به نام خودش، در ماه می سال 1950 (_1331) ایجاد این سازمان را اعلام کرده بود اما اتحادیه اروپا با سر و شکلی که الان دارد در سال 1993 (1371) تشکیل شد و در این نزدیک به 60 سال، هر سال اعضای جدیدی را به خود اضافه کرده است.

اتحادیه اروپا یک اتحادیه سیاسی و اقتصادی است که شامل 28 کشور می شود. هر کشور خودش به تنهایی استقلال دارد اما اعضا با یکدیگر درباره تجارت آزاد توافق کرده اند. 22 کشور از این کشورها عضو منطقه شینگن هم هستند که شامل 26 کشور اروپایی می شود که برای رفت و آمد بین آنها نیازی به پاسپورت و کنترل های معمول در مرز کشورها نیست. البته لازم به ذکر است که هم گرایی فرهنگی ای که در حوزه اتحادیه اروپا به وجود آمده است مطلبی است که اجتناب ناپذیر است.

اعضای اتحادیه اروپا شامل اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند جنوبی، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و انگلستان می شود. 

 

اتحادیه اروپا سرود رسمی هم دارد که از 19 سمفونی که در سال 1823 (1201) توسط لودویک فان بتهوون نواخته شده، درست شده است. این آهنگ تنها به اروپا و نژادهای آن منحصر نیست و با الهام از اشعار شیلر که یک نگاه جهانی دارد و می گوید همه انسان ها با هم برادر هستند، ساخته شده است. این سرود در سال 1972 (1350) توسط شورای اروپا پیشنهاد شد و در سال 1985 (1363) توسط رهبران اروپایی به عنوان سرود رسمی این اتحادیه برگزیده شد این سرود بی کلام است.

در ژانویه 2014، جمعیت اتحادیه اروپا حدود 507.4 میلیون نفر بوده است.

 

وقتی انگلیس لفت میدهد

«بگذارید صریح بگویم. در سیاست شما باید تلاش کنید تا توضیح بدهید که دقیقا چه چیزی می خواهید و آنچه من می خواهم، ایجاد رفرم و تغییرات اساسی در اتحادیه اروپا برای بهبود روند آن است و اگر این اتفاق افتاد، آن وقت می خواهم در این اتحادیه بمانم چون ما به روابط تجاری، بازار آزاد و تاثیر آن بر جهان نیاز داریم و این موارد به نفع انگلستان است.»

اینها صحبت های دیوید کمرون، نخست وزیر وقت انگلستان بود که شاید اولین کلید خروج این کشور از اتحادیه اروپا را رقم زد.

در این هیچ شکی نیست که مهم ترین دلایل انگلستان برای ترک اتحادیه اروپا اقتصادی است. وضعیت بد اقتصادی کشورهای ضعیف تر حوزه اتحادیه اروپا که حق عضویت اعضای توانمند تر به آن ها میرسید، نوسانات نرخ های اروپایی، بحث پناهجوها و مهاجر پذیری و ... انگیزه هایی برای مقابله با چنین چالش هایی انگلیس را به فکر خروج از اتحادیه اروپا انداخته است.

اما اجتناب نا پذیر است که این تحول بزرگ در ساختار های مدیریتی انگلیس آثاری را در پی خواهد داشت که خیلی هم اقتصادی نیستند. در ادامه مرقومه پیش رو به آمارهایی اشاره میشود که تایید ادعای فوق است.

 

تحول فرهنگی ناشی از "برگزیت"

در همه پرسی که در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ در بریتانیا انجام شد، بیش از ۱۷ میلیون نفر به عدم حضور آن کشور در اتحادیه اروپا رأی دادند (در مقابل بیش از ۱۶ میلیون نفری که رأی به ماندن در اتحادیه اروپا دادند) و جنبش برگزیت به موفقیت رسید. برخی صاحب‌نظران رخدادهایی نظیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را ناشی از فراگیر شدن نئوناسیونالیسم در آن کشور می‌دانند.

گرچه نئوناسیونالیسم هم ریشه های اقتصادی دارد اما به نظر میرسد که تحولات فرهنگی ایجاد شده ناشی از برگزیت به ناسیونالیسم مردم انگلیس بدون ربط نیست.

 

به عکس زیر دقت کنید:

 

photo_2017-04-05_10-02-52.jpg

 

اعداد و ارقامی که مشاهده میکنید مربوط به یک نظرسنجی در انگلیس است که بعد از قطعی شدن جدا شدن از اتحادیه اروپا از مردم گرفته شده است.

53درصد از مردم درخواست کرده اند که مجازات اعدام برای قتل به مجموعه مجازات ها اضافه شود. 52 درصد مردم انگلیس خواستار تعویض رنگ جلد پاسپورت خود از رنگ واحد اتحادیه اروپا به آبی تیره هستند. مردم انگلیس بعد از جدا شدن از تحادیه اروپا نظرشان را نسبت واحد اندازه گیری هم ابراز کرده اند. در بخش ناباورانه ای از این نظرسنجی 42درصد از مردم انگلیس خواستار عودت مجوز تنبیه دانش آموزان در مدارس شدند. به صورت نا باورانه ای 30درصد انگلیسی ها دوست دارند بعد از اتحادیه اروپا از لامپ های رشته ای پر مصرفی که درحال هستند استفاده کنند. قانون منع سیگار کشیدن در اماکن عمومی نیز عده ای از انگلیسی ها را بعد از اتحادیه اروپا اذیت کرده است.

 

***فرهنگ‌های مشترک اروپایی با لایه بنیادین فرهنگ مبتنی بر سکولاریسم تعیین‌کننده هویت مشترک اروپایی است. هویتی اروپایی به لحاظ نظری هم‌زمان در کنار سایر هویت‌های ملی یا فرهنگی وجود دارد و در واقع افراد هویتی چندلایه و سلسله‌مراتبی به لحاظ اهمیت مولفه‌های ملی یا فرهنگی دارند. تقویت هویت مشترک اروپایی که در آن مردم اتحادیه اروپا فرهنگ مبتنی بر سکولاریسم را مشخصه ارزش‌ها و هنجارهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود تلقی کنند، برای یکپارچگی طولانی‌مدت این اتحادیه حیاتی است. دولت‌های عضو اتحادیه اروپا به رغم شباهت‌ها و اشتراکات دینی و فرهنگی، خرده‌تفاوت‌هایی نیز دارند که به پدیدار شدن هویتی خاص برای آنها شده و در نتیجه فرهنگ راهبردی و اولویت‌های راهبردی متفاوتی دارند.

در واقع میشود گفت که تمام اتحادیه اروپا مدت هاست که سعی در ایجاد یک فرهنگ مشترک در کنار تمام تعاملات مشترک دیگر است. در مقام این نیستیم که بگوییم چقد در نیل به این هدف موفق بوده است. اما اتفاقی که در بدنه مردمی انگستان در حال رخ دادن است و از آمار نظرسنجی بالا به عنوان یک نمونه بسیار کوچک نمایان می شود این است که وقتی حرفی از سعی کردن برای رعایت فرهنگ خاص درمیان نباشد چیزی از آن فرهنگ باقی نمی ماند.

طرفداری مردم انگلیس از تنبیه کودکان در مدارس، تعویض رنگ پاسپورت، تغییر نگرش به ممنوعیت استعمال دخانیات و... نشان گر یک شکاف فرهنگی است. چیزی که تمام این 4دهه و اندی مردم انگلیس در حال تحمل آن بودند. با فرهنگ بودن زوری نمیشود. شاید انگلیس تجربه خوبی برای نشان دادن تشت سوراخ فرهنگ اروپایی ها درون اتحادیه خود ساخته آن ها باشد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.