شنبه, 27 آبان 1396 :: Saturday, 18 November 2017
کد خبر: 91049
گزارش اقتصادی/

بازار آرام خرده فروشی در آخرین روز سال 95

آجیل، یکی از گران ترین اقلام سفره نوروز نیز این روزها با افزایش قابل توجه خریداران روبرو شده است .
اتاق خبر 24

هر چند عقب ماندگی درامد از هزینه ها سال هاست در اقتصاد خانوارهای ایرانی خودنمایی می کند اما امسال قیمت ها تغییر چندانی را در ماه پایانی سال تجربه نکرده است و بسیاری از اقلام پرمصرف با تغییرات جزئی قیمت در بازار عرضه می شوند .

بر اساس این گزارش برنج ، اصلی ترین ماده غذایی سفره ایرانی ها در بازار به قیمتی بین هشت هزار تا 12 هزار تومان، بسته به کیفیت به فروش می رسد .

قیمت برنج هر چند در مقایسه با ماه قبل رشدی را در کارنامه خود ثبت نکرده است اما در قیاس با سال گذشته رشدی قابل توجه را تجربه کرده به طوری که هر کیلو برنج درجه دو افزایشی در حدود 45 درصد را نسبت به سال پیش در کارنامه خود ثبت کرده است.

 همچنین گوشت نیز با ثبت رشد قیمتی در حدود 12 درصد در مقایسه با سال گذشته ، امسال یکی از گران ترین کالاهای سفره ایرانی ها در نوروز بوده است . هر کیلو گوشت گوسفندی بین 36 تا 46 هزار تومان عرضه می شود . قیمت روغن نیز که رشدی در حدود 8 درصدی را نسبت به سال گذشته داراست به قیمتی در حدود 5300 تومان در هر لیتر به فروش می رسد .

آجیل و شیرینی

امسال قیمت مصوب برای شیرینی نداریم ، این را رییس اتحادیه قنادان می گوید و تاکید می کند قیمت شیرینی از سال 1393 تا کنون تغییری نکرده است اما اگر مردم نگاهی به فهرست خرید خود بیندازند خواهند دید که قیمت ها در این بازار در این دو سال افزایش یافته است . هر کیلو شیرینی خشک بین 12 تا 25 هزار تومان قیمت دارد و قنادان در توضیح دلایل تفاوت قیمت ها به کیفیت این اقلام اشاره می کنند در حالی که قنادی ممتاز جایگاه قانونی در میان صنف قنادان ندارد و قنادان به درجه یک و دو تقسیم بندی می شوند . آجیل ، یکی از گران ترین اقلام سفره نوروز نیز این روزها با افزایش قابل توجه خریداران روبرو شده است . بررسی ها نشان می دهد مغز فندق خارجی 48بین 48 تا 55 هزار تومان در بازار قیمت دارد . تخمه ژاپنی نیز بین 25 تا 35 هزار تومان در هر کیلو فروخته می شود .  مغز بادام ایرانی 60 تا 75 هزار تومان، مغز بادام خارجی 42 تا 50 هزار تومان و بادام هندی درشت 70 تا 80 هزار تومان فروخته می شود . پسته ، این خوراکی پرطرفدار ایرانی بین 38 تا 80 هزار تومان ف بسته به نوع ان در بازار فروخته می شود . در این میان برخی از مغازه داران با ترکیب آجیل ، نسبت به عرضه آحیل شور و شیرین اقدام می کنند . این نوع  آجیل ها بسته به نوع آجیل و میزان مغز موجود در ان قیمت می خورد و بین 40 تا 80 هزار تومان در هر کیلو فروخته می شوند .

منبع : بولتن نیوز

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.