دوشنبه, 29 آبان 1396 :: Monday, 20 November 2017
کد خبر: 90378

چشم 13 میلیون کارگر ایرانی نگران مزد ۹۶

نشست پایانی شورای عالی کار با هدف تعیین دستمزد سال 96 بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی با حضور وزاری صنعت، اقتصاد و کار و سایر شرکای اجتماعی روز سه‌شنبه در وزارت کار برگزار می‌شود.
چشم 13 میلیون کارگر ایرانی نگران مزد ۹۶ اتاق خبر 24

تعیین دستمزد بیش از ۱۳ میلیون کارگر ایرانی برای سال ۹۶ طبق سنت سال‌های گذشته به روزهای پایانی سال موکول شده و امسال هم روند تعیین مزد با چانه‌زنی میان شرکای اجتماعی پیش می‌رود.

براساس این گزارش، طبق آخرین اطلاعات کسب شده از راهروهای وزارت کار، نشست پایانی و نهایی شورای عالی کار در سال ۹۵ با هدف تعیین دستمزد سال آینده کارگران روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، ‌ در این نشست علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان رسمی کارگری و کارفرمایی عضو شورای عالی کار حضور خواهند داشت.

پیش از این نمایندگان کارگری و کارفرمایی در توافقی رقم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای تامین سبد معیشت به اجماع رسیده بودند اما در تعیین دستمزد سال آینده این سبد و دستیابی به آن با توجه به شرایط فعلی اقتصاد غیرممکن است.

با این حال نمایندگان کارگری معتقدند که باید راهکاری به رای گذاشته شود تا در طول سال‌های آینده کاهش قدرت خرید کارگران در یک فرایند زمانی جبران شود.

 دولت افزایش دستمزد سال ۹۶ را در شورای عالی کار در محدوده ۱۰ درصد اعلام کرده است اما نمایندگان کارگری رقم بیشتری را برای دستمزد سال آینده پیشنهاد داده‌اند و علاوه بر آن برای جبران قدرت خرید و توقف روند نزولی نسبت دستمزد با هزینه‌های جامعه رقمی را در بسته مزدی پیشنهاد داده‌اند.

نشست نهایی شورای عالی کار از ساعت ۵ بعدازظهر روز سه‌شنبه با حضور اعضا آغاز و به احتمال زیاد تا آخرین ساعات شب ادامه خواهد داشت.

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهوری درباره افزایش ۱۰ درصدی دستمزد سال آینده گفته بود که این رقم دردی از کارگران درمان نمی‌کند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.