يكشنبه, 28 آبان 1396 :: Sunday, 19 November 2017
کد خبر: 90284

چند نکته طلایی درباره حفظ سلامت دندان در ایام نوروز 96

یک متخصص دندانپزشکی گفت:‌ دندان کودکان دارای خلل و فرج عمیقی است بنابراین پوسیدگی‌های بیشتری برای کودکان ایجاد می‌شود و در افراد مُسن نیز ممکن است بعد از خوردن شیرینی جات چسبنده مثل تافی؛ باعث درآمدن روکش دندان‌های فرد شود.
چند نکته طلایی درباره حفظ سلامت دندان در ایام نوروز 96 اتاق خبر 24

سیدعلی اصغر علوی، در پاسخ به اینکه چه نکاتی در مصرف تنقلات نوروزی به‌ویژه شیرینی و آجیل باید از سوی کودکان و بزرگسالان برای حفظ سلامت دندان ها رعایت شود، اظهار داشت: باید از خوردن شیرینی‌های چسبنده خودداری کرد زیرا به دندان ها چسبیده می‌شود و اگر شخص پوسیدگی اولیه داشته باشد موجب درد در دندان فرد می‌شود و این مواد چسبنده با مسواک به خوبی تمیز نمی‌شود و  در دندان کودکان ماندگار می‌شود و منبع خوبی برای تغذیه میکروب‌های پوسیدگی زا می‌شوند.

این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ادامه داد: چون دندان کودکان دارای خلل و فرج عمیقی است بنابراین پوسیدگی‌های بیشتری برای کودکان ایجاد می‌شود و در افراد مسن نیز ممکن است بعد از خوردن شیرینی جات چسبنده مثل تافی؛ باعث درآمدن روکش دندان‌های فرد شود.

علوی عنوان کرد: بهتر است آجیل‌های مغز دار مانند پسته و فندوق را با دست پوست گرفت و هرگز از دندان برای شکستن فندوق و پسته استفاده نکرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: اگر فرد در هنگام مسافرت دچار درد شود نشانه پوسیدگی است و بهتر است بلافاصله مسواک زده و از خوردن مواد شیرین خوددداری کند.

دکتر علوی عنوان کرد: اگر در هنگام مصرف آجیل، دندان دچار شکستگی شود بهتر است تکه شکسته را در آب جوشیده خنک گذاشته و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه شود.

وی در خصوص سلامت دندان در ایام نوروز و مسافرت‌های نوروزی خاطرنشان کرد: همراه داشتن مسواک سفری که درپوش داشته باشد و خمیر دندان و نخ دندان الزامی است و به هیچ عنوان از دندان‌ها به عنوان وسیله ای برای برش یا خرد کردن مواد غذایی سخت مانند نبات, سوهان و لخت کردن سیم برق, بازکردن طناب و بندهای دور جعبه شیرینی استفاده نشود.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.