جمعه, 24 آذر 1396 :: Friday, 15 December 2017
کد خبر: 90183

گردن کشی های مستدام کره برای آمریکا

کُره شمالی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق کره، کشوری است که سال ها با تهدیدهای به ظاهر جدی غرب، مخصوصا ایالات متحده آمریکا مواجه بوده است اما به واقع هیچ وقعی به آن ها ننهاده.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هر رئیس جمهور از هر حزبی که در کاخ سفید راه پیدا کرده است با اعمال تحریم ها و تهدیدهای عجیب دیگر سعی در خطرناک جلوه دادن کره شمالی داشته است. اما میشود مطمئن بود که این همه سال فشار بین المللی ذره ای خلل در ادامه ی اهداف و برنامه های درست و یا غلط کره شمالی نداشته است.

درختکاری رهبر کره شمالی

به عنوان مثال آخرین خبری که از کره شمالی در چندروز اخیر در رسانه ها منتشر شده است مربوط به دیروز است کره جنوبی اعلام کرده به احتمال زیاد اقدامات انجام بزرگرایت آزمایش هسته ای تاریخ کره شمالی با قدرت 14 برابر بیشتر از پیش در این کشور بزودی به مراحل پایاینی خود میرسد.

ناکامی حملات سایبری آمریکا علیه برنامه موشکی کره شمالی

مقدمات آزمایش این بمب هسته ای در کره شمالی حالی در دست پردازش است که رئیس جمهور جدید آمریکا پیش تر به کره شمالی هشدار های لسانی جدی ای داده بود، حدو یک ماه پیش در کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن و اعلام کرده در این صورت از این کشور حمایت نظامی صد در صدی خواهد کرد، قبل از این هم همواره دولتهای قبلی بارها و بارها این دو کشور تا مرز در گیر نظامی در اثر لفاظی های امریکا پیش رفته اند و باراک اوباما تقریبا بعد از هر آزمایش موشکی کره شمالی واکنش تندی نشان میداد وتهدیدهای مختلفی را چاشنی اولین سخنرانی رسمی و غیر رسمی اش میکرد.

 

ترامپ دکور کاخ سفید را تغییر داد + تصاویر 1

* تهدیدهایی که از جانب غرب در زیر آمده است و آن ها را مشاهده میکنید بخش کوچکی است مربوط به آخرین آزمایش موشکی ساده با اغراض احتمالا دفاعی توسط پیونگ یانگ است:

 

***شورای امنیت در نشستی اضطراری به اتفاق آرا آزمایش موشکی اخیر کره شمالی را محکوم کرد. هم‌زمان اعلام شد که "اقدامات قابل توجه دیگری" در انتظار پیونگ‌یانگ خواهد بود.

*** ترامپ هم تهدید کرد که "به‌شدت" واکنش نشان خواهد داد.

 

اما اساسا عقبه این درگیری ها با کره شمالی از کجا آغاز شده است ؟ و این استقلال طلبی که با مقابله جدی کره جنوبی و همراهی  آمریکا شکل گرفته دارای سبقه ای است که به اختصار به آن اشاره خواهیم کرد:

 

در فوریه و ژانویه سال ۱۹۴۵ میلادی به ترتیب کنفرانس‌های بین‌المللی یالتا و پوتسدام تشکیل و کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. قسمت شمالی در تصرف شوروی و قسمت جنوبی در تصرف آمریکا بود. مدار ۳۸ درجه شمالی نیز تا زمان اتحاد مجدد به عنوان مرز دو کره تعیین شد. ولی همکاری دو دولت عملی نبود. زیرا در ناحیه شمال رهبری را کمونیست‌ها به عهده داشتند و در جنوب طرفداران غرب بر سر کار بودند. عاقبت در سال ۱۹۴۸ تقسیم کره به دو کشور صورت رسمی یافت و دو حکومت کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) و کره جنوبی (جمهوری کره) بر قرار شد.

 

کره شمالی در سال ۱۹۴۵ مستقل شده و روز ملی آن نهم سپتامبر روز تأسیس حکومت در سال ۱۹۴۸ است. تا اواسط سال ۱۹۴۹ میلادی سربازان خارجی از هر دو کره خارج شده بودند. کره شمالی دارای حکومت کمونیستی به رهبری کیم ایل-سونگ شد که پس از مرگ او پسرش کیم جونگ-ایل رهبری کره را به عهده گرفت و پس از مرگ پسرش، هم اکنون کوچکترین نوه اش رهبری این کشور را بر عهده دارد.

زهمسر رهبر کره شمالی

وقتی در سال 1950 کره شمالی و جنوبی وارد جنگ شدند، غرب با مجوز سازمان ملل و به سرکردگی آمریکا وارد منطقه شد و با بمباران مناطق وسیعی از قسمت های مسکونی و صنعتی کره شمالی خسارات زیادی را به این کشور تازه مستقل شده وارد آورد.

شاید کره ای ها مانند ژاپنی ها از حافظه کوتاه مدت ضعیفی برخوردار نیستند تا خیلی زود فراموش کنند چه کشوری باعث از بین رفتن منابع مالی و انسانی فراوان در آنجا شده است...

 

*** به هرحال کره شمالی تا به امروز با وجود ممنوعیت ها، هشدارها، بیانیه ها، قطع نامه ها و تهدید های شدید بین المللی علاوه بر آزمایش های متعدد موشکی و بالستیکی، در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ میلادی، آزمایش‌های هسته‌ای را در عمق زمین در شمال کشور انجام داده است.  در طی مدت همواره تحت شدیدترین تهدید های آمریکا قرار گرفته و در وادی عمل و با هیچ اقدام نظامی و جدی از سوی این کشور مواجه نشده رویه ای که ظاهرا همچنان هم ادامه دارد و ترامپ هم در اولین برخورد اش با کره شمالی سیاست مشابهی را در دست گرفته است.

این توضیح لازم است که قطعا در این گزارش در مقام قضاوت در مورد نفس عملکرد دولت کره شمالی در بحث ساخت بمب اتم نیستیم؛ کما اینکه ساخت این نوع سلاح های کشتار جمعی طبق فتوای رهبر معظم انقلاب حرام اعلام شده است .

 

اما غرض از پرداختن به این منازعه این است که شاید بتوان با نگاه عمیق تری به همین منازعه چندین ساله بین کره شمالی و آمریکا و متحدانش بیشتر و ملموس تر به پایان دوران هژمونی ابرقدرتی بنام آمریکا پی برد...

 

درتایید این مدعا همین بس که درست چند روز پس از تهدید فلج کننده آمریکا و شورای امنیت درمورد آزمایش موشکی کره شمالی، معلوم میشود این کشور در حال انجام یک آزمایش هسته ای با توان 14 برابر تخریب آخرین آزمایش هسته ای قبلی در این کشور است و ما را یاد ضرب المثل معروف کنایه آمیز "تره خورد نکردن برای حرفی " در زبان شرین پارسی خودمان می اندازد.

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.