جمعه, 24 آذر 1396 :: Friday, 15 December 2017
کد خبر: 90019

پشت پرده ورود بزرگترین اسلام ستیزان در تولید البسه اسلامی !

اروپا این روزها در ده‌ها نشست و جلسه و همایش اجتماعی- فرهنگی، "قانون منع حجاب در مراکز عمومی – بالاخره آری یا خیر؟" را به بحث و بررسی می‌گذارد و در آمریکای پساترامپ، حتی ویزا برای ورود مسلمانان به کشور صادر نمی‌شود (Muslim Ban)؛ در این شرایط بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده لوازم ورزشی دنیا، Nike آمریکایی، کالکشن جدید حجاب بیرون داده است!
پشت پرده ورود بزرگترین اسلام ستیزان در تولید البسه اسلامی ! به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اروپا این روزها در ده‌ها نشست و جلسه و همایش اجتماعی- فرهنگی، "قانون منع حجاب در مراکز عمومی – بالاخره آری یا خیر؟" را به بحث و بررسی می‌گذارد و در آمریکای پساترامپ، حتی ویزا برای ورود مسلمانان به کشور صادر نمی‌شود (Muslim Ban)؛ در این شرایط بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده لوازم ورزشی دنیا، Nike آمریکایی، کالکشن جدید حجاب بیرون داده است!

در این گزارش می‌کوشیم به مزایا و چالش‌های تولید جنس ورزشی مختصّ زنان مسلمان بپردازیم و این سؤال که آیا می‌توانیم این اقدام شرکت "نایک" را به عنوان یک سیگنال سیاسی بفهمیم؟

 

نایک، برای اولین بار از تولید روسری برای زنان ورزشکار مسلمان رونمایی کرده؛ آن هم در بهترین زمان ممکن:

بعد از چاپ چهرۀ "جیجی حدید" ستارۀ مدل آمریکا روی نخستین جلد مجلۀ فرانسوی "ووگ عربیا" در حالی که صورتش را به سبک و سیاق حجاب عربی پوشانده؛

بعد از قدم گذاشتن "حلیمه آدن" اولین دختر محجبه روی سنِ مدلینگ نیویورک و میلان اسپانیا؛

و بالاخره چهارشنبه هشت مارس 2017، روز زن در آنور آبها.

 

جنسِ جدید نایک، سرهای فعالان فرهنگی اروپا و آمریکا، همچنین کسانی که به موضوع اسلام و اسلام‌ستیزی در غرب حساسند را به سمت خود چرخانده است. مسئلۀ پوشش زن در جوامع سکولار که تاکنون با اما و اگرهای فراوان روبرو بوده، امروز به دست یک شرکت آمریکایی، نه تنها دنیای غرب را به پذیرش پدیدۀ حجاب اسلامی واداشته بلکه فراتر از آن، توجّهات را به نقشِ اجتماعیِ مغفول‌مانده و مورد تبعیضِ زن در رژیم‌های شیخ‌نشین حاشیه خلیج فارس به عنوان ورزشکاران بالقوه جلب کرده است.

چند سالی‌ست که ورزشکاران محجبه در مسابقات بین‌المللی دیگر انگشت‌شمار نیستند و با این حال چون در کشورهای به اصطلاح "اسلامیِ" خود تقریباً چیزی با تکفیر شدن فاصله ندارند، مانند "ابتهاج محمد" شمشیرباز زن دارای مدال برنز المپیک 2016 مجبورند به عنوان شرکت‌کنندۀ آمریکایی در چنین رقابت‌هایی حضور یابند.

 

0

 

"زهرا لاری" قهرمان ژیمناستیک روی یخ، اهل امارات – "دعا القباشی" والیبالیست اهل مصر

 

 

0

 

نایک، تبلیغات جنس جدید خود را با دو ورزشکار زن آغاز کرده: "سارا عطار" دوندۀ اهل عربستان سعودی و "امنا الحداد" وزنه‌بردار اهل امارات متحده عربی.

 

روزنامه آلمانی تسایت، روز جمعه 10 مارس نوشت:

دقیقاً الان، یعنی زمانی که ترامپ زورش را می‌زند تا ورود خارجی‌های غالباً از کشورهای مسلمان به آمریکا را ممنوع کند، بها دادن به زنان ورزشکار محجبه، یک سیگنال سیاسی محسوب می‌شود. به این معنا که هم پیش‌قضاوت‌ِ جوامع غربی نسبت به اینکه هر دختر محجبه‌ای زیر یوغ مردسالاری است را تعدیل می‌کند و هم نقش‌های کلیشه‌ایِ زنان در برخی کشورهای عربی را که تا همین امروز باید برای علایق ورزشی‌شان بجنگند، می‌شکند.

 

نایک با ادغام "سیاست" در "ورزش" کنجکاوی رسانه‌ها را برانگیخته؛ اما اگر حجاب ورزشکاران زن، موضوعی به نظر بیاید که یک شرکت تولیدکنندۀ لوازم ورزشی برای نخستین بار آن را مطرح کرده و بهار امسال هم جنسش را وارد بازار خواهد کرد، این مسئله در کشورهای مسلمان و همچنین کشور ما، حداقل پس از انقلاب اسلامی موضوعی همیشه مهم و روزآمد بوده است.

زنان ورزشکار ایران در رشته‌های فوتسال، شطرنج، قایقرانی، بسکتبال، بدمینتون، پینگ پونگ، دو میدانی، تکواندو، کاراته، تیر و کمان، تیراندازی حداقل طی دهۀ اخیر حضور فعال بین‌المللی داشته و افتخارات ارزشمندی نیز کسب کرده‌اند. اما برخلاف رژیم‌های متحجر شیخ‌نشین که ادعای اسلام دارند، در کشور ما نگاه فزاینده و امیدبخشی نسبت به مسئله وجود دارد.

 

دیدگاه بصیرانه و روشن حضرت  آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم  انقلاب اسلامی به ورزش زنان، باعث شده روز به روز شاهد درخشش افتخارآفرینان زن مسلمان ایرانی در جهان باشیم. ایشان بارها از حضور زنان محجبه در میادین بین‌المللی ورزش تجلیل کرده‌اند.

 

«من تجليل از شماها را وظيفه ‏ خودم می‌دانم و حقاً و انصافاً بايد عظمت اين كار به مردم نشان داده بشود.»
خطاب به زنان کوهنورد فاتح قله اورست 84/8/30

«حضور بانوان و دختران ورزشکار با رعايت حجاب شرعي، در ميدان‌هاي بين‌المللي ... اقدامي فوق‌العاده، بسيار مهم و باارزش است.»
91/12/21

«افتخارِ بالاتر از خواندن سرود ملّی‏ و یا بالا رفتن پرچم در سکوی قهرمانی، اقدام آن ورزشکاری است که حاضر نمی‌شود با حریف صهیونیست کشتی بگیرد و یا بانوی ورزشکاری که با چادر و یا حجاب کامل اسلامی روی سکوی قهرمانی می‌ایستد.»

21/10/94

 

خبرگزاری بیلد در مقاله‌ای با انتشار خبر تولید جدید شرکت نایک، به انگیزه‌های اقتصادی این کمپانی بزرگ و باسابقه اشاره کرده و اعلام می‌دارد که نایک به عنوان یک شرکت آمریکایی، کتمان نکرده که هدفش از تولید و تبلیغ محصولاتی مانند روسری، فتح اقتصادی بازار "عربی" بوده.

روسری نایک 35 دلار قیمت‌گذاری شده و گفته شده از پارچه سبک و ارتجاعی پلی‌استرساخته شده، برای تنفس پوست سفر به هنگام ورزش مناسب است و به هنگام تحرّک، از روی موها سُر نمی‌خورد.

 

0

 

مسئلۀ قابل تأمل اینجاست که یک شرکت آمریکایی، بسیار موشکافانه‌تر از تولیدکنندگان پوشاک، نساجان، طراحان لباس و بالاخره بازرگانان بومی و مسلمان، مارگتینگ اقتصادی آلوده به سیاست را بلد است و می‌شناسد، بررسی می‌کند و هرچند با انگیزه‌های منفعت‌طلبانۀ سرمایه‌داری ولی بهرحال دغدغه‌مندانه برای رفع آن‌ها چاره می‌اندیشد و محصول کابردی عرضه می‌کند. اتکّای جامعه اسلامی به جامعۀ غیراسلامی آن هم برای رفع نیازهای اسلامی، فرآیند معیوب و دردناکی است که امتداد آن، بدنۀ خلاقیت و صنعت داخلی را نحیف‌تر و برندهای خارجی را فربه‌تر می‌کند.

حداقل حالا که  تمام بحث‌های ممنوعیت برقع، پوشیه، نقاب و حتی روسری در اروپا تحت‌الشعاع تولید "روسری نایک" قرار گرفته، و در دورانی که از دیگر ممالک –وهابی‌نشین- موسوم به "اسلامی" انتظار استقلال تولیدات ملّی و استکبارستیزی نیست، شایسته نیست تحلیلگران داخلی تا این حد نسبت به فقدان نیازسنجی در جمهوری اسلامی ایران بی‌نظر و بی‌تفاوت باشند.

البته نیاز به تولید حجاب برای زنان مسلمان، تنها مصداق این نقد نیست.

نیروهای بومی در تولید، تبلیغ، معرفی و صادرات محصولات متعددی سهل‌انگاری کرده‌اند و کارد به استخوانِ واردات محصولاتی رسیده که ما بزرگترین مصرف‌کنندگانش هستیم و دقیقاً نمی‌دانیم واردات چادرمشکی میتسوبیشی یا سوپرکریستال از ژاپن یا صلوات‌شمار و تسبیح از چین به چه معناست؟! ما پیشقراول حاکمیت اسلام ناب محمدی در جهان هستیم و باید در تولید الزامات آن هم اول باشیم.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.