شنبه, 27 آبان 1396 :: Saturday, 18 November 2017
کد خبر: 89300

آتشفشان کوه دماوند فعال شد؟ + فیلم

به تازگی تعدادی از کوهنوردان مدعی شدن که آتشفشان دماوند فعال شده و فیلمی نیز در این خصوص منتشر کردند.
اتاق خبر 24

به تازگی تعدادی از کوهنوردان مدعی شدند آتشفشان دماوند فعال شده و فیلمی نیز در این خصوص منتشر کردند که هنوز صحت و سقم این فیلم تایید نشده است.
 
لازم به ذکر است دلاور نجفی زمین شناس و معاون اسبق سازمان محیط زیست کشور حدودا 5 سال پیش در مورد احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند گفته بود: خروج گاز از دهانه آتشفشان، فعال بودن چشمه های آب گرم در دامنه کوه و خروج گدازه از دهانه آتشفشان دلایل فعالیت آتشفشان است که کوه دماوند دو مشخصه آن یعنی خروج گاز و چشمه های آب گرم را دارد.

وی افزود: البته باید گروه زمین شناسی تمامی موارد اعم از دهانه آتشفشان، سنگهای آتشفشانی، عمق ذرات مذاب و ... را مطالعه و بعد تعیین کند آتشفشان دماوند در چه وضعیتی است. البته آتشفشان مانند زلزله نیست که بگویند هر ۵۰ یا ۱۵۰ سال یکبار رخ می دهد زیرا باید یک آتشفشان فعال دائما در حال بررسی باشد.

فلذا آتشفشان کوه دماوند نیمه فعال است و چنین اتفاقاتی در آن طبیعی است. اما طبق نظر کارشناسان در صورت رخ دادن زلزله بزرگ در تهران، این آتش فشان فعالیت بیشتری از خود نشان خواهد داد که درصورت خروج گدازه‌ها از داخل آن خطر بزرگی شهرهای اطراف آن و تهران را تهدید می‌کند.

 

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.