دوشنبه, 20 آذر 1396 :: Monday, 11 December 2017
کد خبر: 89296
یا بد برای همه بد ، و یا خوب برای همه خوب/

در باب سیاست های یک بام و دو هوایی دولت در فضای مجازی

چند روزی است نقل قول هایی منتسب به معاون اول رئیس جمهور در فضای مجازی، دست به دست می شود و بسیاری از کاربران به بازنشر آن پرداختند.
اتاق خبر 24

 چند روزی است نقل قول هایی منتسب به معاون اول رئیس جمهور در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته ،خبری با عنوان «جزییات سخنان تند منتسب به جهانگیری در جمع کارگزاران و حمله شدید وی به روحانی»  دست به دست می شود و بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام به بازنشر آن پرداختند.

در این مطلب غیر واقع و تکذیب شده ، ظاهرا انتقادات شدیدی از سوی جهانگیری به حسن روحانی شده بود که قاعدتا عجیب هم  به نظر می رسید اما بارها در فضای مجازی منتشر گردید و این هم از مصائب نبود ساز کار وافی برای کنترل دقیق این محیط توسط مدافعان غیر اصولی آن است

جهانگیری

.

اسحاق جهانگیری این شایعات را علیه خود برنتافت با یک اقدام سریع و ضربتی، دستور تند و ضرب العجلی پیگیری موضوع را به وزیر اطلاعات داد.
 

 جهانگیری در نامه به علوی، وزیر اطلاعات نوشت:« تمام مطالبی که به اینجانب نسبت داده شده سراسر کذب می باشد. لطفاً‌ نسبت به شناسائی و برخورد قاطع با اینگونه مراکز که هدفی جز تضعیف و تخریب دولت و رییس جمهور و نیز تشویش افکار عمومی ندارند، انجام دهید و نتیجه را اعلام کند» متن نامه معاول اول رئیس جمهور چنان تند و شدیدالحن است که کاملا نشان میدهد که وی چقدر از انتشار شایعات علیه خودش و دولت ناراحت و عصبانی شده که چنین دستوری را بدین لحن صادر کرده است.

 

واضح است که برخورد با شایعه سازان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، یک خواست عمومی بوده و حتما جزو نیازهای اساسی این فضا، پیگیری و ریشه کنی مبدا شایعات است موضوعی که بارها توسط مسئولین قضایی کشور گوشزد  شده ، توسط کمیته فیلتریگ قوه قضائیه مطرح شده و قوه قضائیه همواره پیگیر سازکار قانونی افزایش نظارت بیشتر بر این فضا بوده و هست.
 

 طی سال های اخیر که شبکه های اجتماعی موبایلی و پیامرسان ها رشد فزاینده ای در کشور ما داشته، انتشار اخبار نادرست و بدون منبع نیز به همان  میزان و شاید غیر متوازن افزایش محتوایی یافته است. در این میان، همواره بخش های مختلف نظام جمهوری اسلامی مورد هدف شایعات و گاها توهین ها و تخریب های خط دهی شده قرار گرفته اند.
 

 برخی افراد معلوم الحال وابسته به سرویس های جاسوسی غربی، شبکه های منسجم سیاسی  ، جریانهای ضد دین با اغراض مشخص و... در شبکه های اجتماعی و قالب های واضح یا پوشش با  بدست آوردن مخاطب های بعضا چندهزار نفری روزانه توهین و افتراهای بی شماری را نسبت به قوای دیگر حتی در مواردی البته قلیل جسارت های غیر قابل اغماض نسبت شخص رهبری  معظم انقلاب یا ائمه معصومین(علیهم السلام) و مقدسات دینی هم  روا می دارند.

بررسی ها نشان می دهد حجم مطالب سراسر کذب ، توهین ، اهانت و تشویش اذهان عمومی در کانال های تلگرامی یک جریان خاص طی یکسال و نیم اخیر به صورت قریب به اتفاق و با شیب بسیار بالا ارکان نظام، ولایت فقیه و قوای دیگر را نشانه رفته است و طی این مدت هیچکس صدایی از دولتمردان برای دستور برخورد علنی با این جریان های مسموم را (حداقل در رسانه ها) نشنید و حال که صحبت انتشار یک سخنرانی خلاف واقع است اینچنین با غیظ با موضوع برخورد می شود!!

قباحت و وقاحت این اقدامات باعث شد تاطی یکی دو سال گذشته همواره  کارشناسان  بسیاری بر لزوم پالایش دقیق تر بر شبکه های اجتماعی تاکید داشته باشند اما در عمل کمتر اقدام مثبتی از سوی دستگاه های مربوطه مانند وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی دیده شده است .
 

اما  سوال اینجاست که آیا دوستان دولت و متولیان وزارت ارتباطات و... تا به حال به فکر برخورد و پیگیری افراد و کانال های توهین کننده و تهمت زننده در بخش های دیگر بدنه غیر دولتیِ  نظام بوده اند؟ اگر اینطور است چرا هنوز اقدامی صورت نگرفته و عده ای مزدور روزانه با آسودگی خاطر به تبلیغ وسیع و علیه نظام و اسلام و انقلاب  مشغول هستند؟ چطور به محض اینکه فضای مسموم فضای مجازی، دامن دولتمردان را میگیرد تازه به فکر برخورد و پیگیری جدی و فوری و قاطع با عوامل ایجاد آن می افتند؟ در پایان باید تاکید مجدد کرد که هیچکس مخالف جلوگیری و برخورد با هنجارشکنان در فضای مجازی نیست اما نباید فقط زمانی که دولت خود را درگیر ماجرا می بیند وارد عمل شود.

 

 به طبع خطر وجود چنین صفحاتی که هزاران مطلب مغایر با قانون را به راحتی نشر می دهند بسیار زیاد است و از دولت و اعضای کابینه انتظار می رود همانگونه که در مورد مطالب منتشر شده علیه خودشان چنین حساسیت بالایی به خرج می دهند و با دستورات فوری خواستار پیدا کردن و برخورد با عوامل مربوطه هستند، در مورادی که پای دین و مقدسات و اصل نظام ، ولایت فقیه و قوای دیگر نیز به میان می آید نیز با همین جدیت و حتی بیشتر برخورد کرده و فضای مجازی را از لوث وجود چنین لکه های تاریکی پاک کنند.

انشالله

منبع: ریشه

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.