دوشنبه, 29 آبان 1396 :: Monday, 20 November 2017
کد خبر: 80968
کمی بدون لکنت

تشییع باشکوهی بود دیروز، اما!

آیت الله هاشمی رفسنجانی، برای همه قابل احترام بود، حتی آنهایی که با او اختلافی داشتند یا او با دیگران.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شخصیت سیاسی او ویژگی های خودش را داشت، سیاست و کیاستش بر اساس برداشت هایی که می کرد، سعی داشت بر پایه آرمان های انقلاب اسلامی باشد.

البته آمال و آروزهایی هم از خود داشت که نمی توان نظر خاصی درباره آنها داد که آیا آن آرزوهای خوب بود یا بد؟!

هر فردی و شخصیتی دارای نکات مثبت و منفی است، کسی را نمی توان در این دنیا یافت که از این ویژگی های بی بهره باشد.

نه می توان کسی را مطلق بد دانست، مه مطلق خوب، مهم منصفانه نگاه کردن است هر چند این منصفانه هم شاید نتوان عدالت را رعایت کند که اینگونه هم هست.

قضاوت کار بسیار دشواری است و تنها او است که قاضی عادل و منصفی است که می تواند حکم صادر کند.

آیا هنگامی که یک فرد و شخصیتی کاری درخور توجه انجام می دهد و با توجه دیگران هم روبرو می شود، با زمانی که اقدام او کار ناپسندی جلوه می کند، برخورد با آن نباید تفاوت داشته باشد؟

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از آن دست افرادی بود که به خاطر حضور 60 ساله خود در انقلاب اسلامی، چه پیش از پیروزی و چه پس از آن، در مسئولیت های گوناگونی که داشت، اقدامات بسیاری انجام داده است.

در این میان شاید برخی با کارهای او مخالف بودند برخی دیگر موافق، اما مسئولیت های سنگین در مقاطع حساس دیگر آن دیکته نانوشته نیست که بی غلط باشد.

آقای هاشمی رفسنجانی روز گذشته آنگونه که درخور شأن و جایگاه سیاسی اجتماعی او بود تشییع و به خاک سپرده شد.

حتی آنهایی هم که با او اختلاف داشتند و یا او با آنها اختلاف داشت، در مراسم تشییع او شرکت کردند و درباره شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی به تمجید پرداختند.
جوانی را روز گذشته دیدم که درباره آقای هاشمی رفسنجانی می گفت؛ ما بی معرفت نیستیم که به خاطر برخی اختلاف نظرات به بدرقه و تشییع یار امام و رهبری نیاییم، اجازه نمی دهیم زیر تابوت شخصیتی مانند آیت الله هاشمی رفسنجانی را ضد انقلاب ها بگیرند.

خیلی ها تلاش کردند از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی سوء استفاده کنند. سوء استفاده ای که حتی بوی فتنه و آشوب هم می داد.

رسانه های بیگانه که دشمنی های آنها علیه جمهوری اسلامی ایران آشکار است، در این چند روز گذشته برای اختلاف افکنی سنگ تمام گذاشتند.

آنها هر کاری که می توانستند انجام دادند تا از دل فوت و مراسم تشییع پیکر آقای هاشمی رفسنجانی چیزی بیون بیاورند تا از آن برای اهداف خود بهره برداری کنند.
از علت مرگ ایشان آغاز کردند و برای آن داستان ها ساختند تا پیام تسلیت هایی که برای درگذشت آیت الله صادر شد، و حتی مراسم تشییع پیکر او که با حضور گسترده مردم همراه بود، اما به همینجان خاتمه نیافت.

از صدا و سیما انتقاد تند و شدید که چرا اخبار و گزارش های مربوط به فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی اینگونه پوشش داده می شود؟!

حتی به نماز خواندن حضرت آیت الله خامنه ای هم اشکال گرفتند که چرا یک جمله از نماز را ایشان نخوانده است؟!

این خناسان و معاندان، بسیار تلاش کردند تا از این بهانه ها آشوبی به پا کنند اما اکثریت مردمی که در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی شرکت کرده بودند، هوشیار و آگاه نه تنها فریب آنها را نخوردند بلکه با رفتار خود، باعث شدند تا فرصت طلبان نتوانند برنامه های خود را پیاده کنند.

حضور گسترده مردم در آیین تشییع خاکسپاری آقای هاشمی رفسنجانی، تنها برای فرد نبود بلکه برای انقلاب و نظامی اسلامی بود.

آیا می توان آیت الله هاشمی رفسنجانی را از انقلاب جدا کرد؟! حتی اگر برخی اختلاف نظراتی که او داشت، باز هم او خود را از انقلاب می دانست.

اتفاقاً تشییع روز گذشته نشان دهنده همدلی و وحدتی است که علیرغم اختلافات موجود، دیده شد. حساب فتنه گران و آشوب طلبان جدا است. مردم ایران اسلامی از انقلاب خود دفاع می کنند، این مردم همانهایی هستند که پس از آشوب های سال 88 در 9 دی ماه به خیابانها آمدند و در سراسر کشور با حضور میلیونی خود باعص شدند تا فتنه گران به سوراخ های خود بخزند.
روز گذشته حضور گسترده و پر شکوه مردم برای بدرقه یار امام(ره)، انقلاب و رهبری بود اما برخی تلاش کردند این حضور را برای خود و به نفع خود مصادره کنند.

اما ای کاش پیش از آن که دارفانی را وداع می گفت، تکلیف فتنه و فتنه گران را هم روشن می کرد. فتنه گران تیغ به روی انقلاب کشیدند و هاشمی فدایی انقلاب بود.

بسیار تلاش شد تا میان دو دوست قدیمی و یار دیرین هم اختلافات بالا بگیرد، اما حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی سری از هم سوا بودند و علیرغم اختلافات، خناسان نتوانستند از آن سوء استفاده کنند.
رهبر معظم انقلاب در جایی از پیام تسلیت شان به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشتند؛
«اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.»

آقای هاشمی خدمات بزرگی به کشور و انقلاب کرد والبته اشتباهاتی هم داشت، که نمی توان تنها یک از آنها را دید و دیگری را ندید، هر دو با هم و در کنار هم.

همانگونه که من و شما هم به اندازه خودمان، بضاعتمان و مسئولیتمان هم خدمت داریم هم اشتباه، اما باید سعی کنیم قضاوت نکنیم و تنها منصفانه و بدون غرض نظر دهیم چرا که ما در جایگاه قضاوت نیستیم و این مرگ ناگهانی سراغ ما هم خواهد آمد. مسکین و گدا هم نمی شناسد. پادشاه و رعیت هم برای او مهم نیست. فقط می آید و می برد.

ناگهان بانگی برآمد خواجه مرد
خوش نگر جانم که او با خود چه برد

 

برای مشاهده سایر اخبار مرتبط با فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی کلیک کنید

 
انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.