يكشنبه, 28 آبان 1396 :: Sunday, 19 November 2017
کد خبر: 79528
هافینگتون پست عنوان کرد

تنها راه ترامپ برای مقابله با ایران

«چالش پیش روی ترامپ، یافتن راهی برای محدودسازی ایران است. لغو برخی از تحریم ها موجب افزایش توان ایران در اعمال قدرت و نفوذ در منطقه و دستیابی به تکنولوژی های ضروری برای ارتقاء صنعت خود شده است.»
تنها راه ترامپ برای مقابله با ایران اتاق خبر 24

پایگاه آمریکایی "هافینگتون پست" (Huffington Post) با انتشار گزارشی عنوان کرده است که ایران یکی از مهمترین چالش های پیش روی دونالد ترامپ است و او باید برای مقابله با نفوذ ایران ، ائتلافی مستحکم با رهبری عربستان سعودی تشکیل دهد.

دراین گزارش می خوانیم: «یکی از فوری ترین چالش هایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب، و تیم امنیت ملی دولت جدید با آن روبرو خواهند شد، بازتعریف سیاست های آمریکا در قبال خاورمیانه است. اکنون ثابت شده است که هشت سال سیاست خارجی اوباما، نامنسجم و بی ربط بوده و موجب اغتشاش و بهم ریختگی منطقه شده است. این موضوع در 20 دسامبر، با برگزاری جلسه ای میان روسیه، ایران و ترکیه در مسکو، برای اجرای آتش بس در سوریه به خوبی روشن شد.»

 

در ادامه این گزارش ضمن بررسی چالش های ترامپ در خاورمیانه، ایران به عنوان اولین مورد ذکر شده و آمده است: «ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای در خاورمیانه ظهور کرده است. ایران از موقعیت استراتژیک جغرافیایی خود و قرار داشتن در نزدیکی تنگه هرمز و به نمایش گذاشتن توان خود برای اختلال در عبور مرور تانکرهای نفت از این تنگه، به عنوان اهرمی برای پیشبرد مواضع خود استفاده کرده است؛ اقداماتی که می تواند به درگیری ایران با نیروی دریایی آمریکا بیانجامد.

 

هرچند قدرت نیروی دریایی ایران با آمریکا قابل مقایسه نیست اما ایران عنوان کرده است که قادر است با استفاده همزمان از تعداد زیادی شناورهای سبک جنگی مجهز به وسائل انفجاری در یک تاکتیک هجومی، مانع از پیشروی کشتی های بزرگ شود.

 

از سوی دیگر ایران خود را در جایگاه مدافع حقوق اقلیت های شیعی در سراسر خاورمیانه، بویژه در خلیج [فارس] قرار داده و از بسیج این اقلیت ها برای گسترش نفوذ خود در منطقه استفاده نموده است. این سیاست موجب شده است که ایران در جنگ سوریه، عراق و یمن مداخله کند و قدرت نظامی خود را در سراسر خاورمیانه اعمال نماید.

 

چالش پیش روی ترامپ، یافتن راهی برای محدودسازی ایران است. لغو برخی از تحریم ها موجب افزایش توان ایران در اعمال قدرت و نفوذ در منطقه و دستیابی به تکنولوژی های ضروری برای ارتقا بخشیدن صنعت خود بویژه در بخش پتروشیمی شده است.

 

اوباما به گشایش [و شروع فازی جدید در روابط] با ایران می بالید اما اکنون ثابت شده که این توهمی بیش نبوده است. ایران تمایل چندانی به تعامل با واشنگتن نشان نداده است. هرچند ممکن است دولت ترامپ به دنبال وضع تحریم های جدید بر تهران و یا تشدید تحریم های موجود باشد، اما بعید به نظر می رسد که دیگر کشورها با این اقدام موافقت کنند. توافق هسته ای ایران، اکنون یکی از واقعیت های خاومیانه است؛ واقعیتی که برگشت ناپذیر است.

 

در بهترین حالت می توان گفت سیاست اوباما در قبال ایران، موجب عقب انداختن دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شده است؛ اما همین دستاورد نیز قطعی نیست چرا که شواهد قابل ملاحظه ای وجود دارد که اساسا ایران به دستیابی به تسلیحات هسته ای نزدیک نشده است. در این حالت می توان گفت که توافق اوباما -که با هدف جلوگیری از دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای صورت گرفته است- به این معنا است که تهران آن چه را نداشته است در قبال لغو تحریم ها و دسترسی به بازار و تکنولوژی غرب داده است.

در حال حاضر آمریکا باید به دنبال سازمان دهی اتحاد کشورهای سنی در مقابل نفوذ ایران باشد؛ چرا که اکنون نفوذ ایران در سراسر امتداد عراق، سوریه، لبنان و غزه کشیده شده است.»

 

در ادامه این گزارش ضمن بررسی مشکلات پیش روی این اتحاد آمده است: «اکنون چنین اتحادی وجود ندارد و [بدون مداخله آمریکا نیز] بوجود نخواهد آمد. اگر صدام حسین هنوز قدرت را در عراق به دست داشت می توانست این نقش را بازی کند اما وقتی نیروهای آمریکایی حسین را سرنگون کردند، اکثریت شیعی عراق کنترل کشور را در دست گرفتند.

آمریکا، عربستان و متحدانش را به تسلیحات پیشرفته مجهز کرده است اما این کشورها جمعیت و نیروهای مسلح کافی را برای مقابله با قدرت ایران در اختیار ندارند. مصر نیز قصدی برای ورود جدی به این درگیری ندارند. ترکیه به دنبال در دست گرفتن رهبری کشورهای سنی است که مورد قبول بسیاری از کشورهای عربی قرار نمی گیرد. پاکستان نیز به تلاش های عربستان برای حضور پررنگ این کشور در خلیج  [فارس] جواب منفی داده است.

در عین حال باید به این موضوع خطرناک دقت کرد که عربستان سعودی و متحدانش برای مقابله با ایران، به سازمان دهی و تجهیز گروه های تروریستی مختلف متوسل شده اند. هر چند ممکن است این استراتژی برای مدت کوتاهی برای مقابله با ایران موفقیت آمیز باشد، اما خطر گسترش نفوذ تروریست ها در منطقه و همچنین انتشار آن در دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی را به همراه دارد.»

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.