دوشنبه, 29 آبان 1396 :: Monday, 20 November 2017
کد خبر: 79448
تمام حوادث سالی پر آشوب که تمام شد/

از روزهای سخت نیکلاس تا قطعنامه تاریخی شورای امنیت

در انتخابات آمریکا فقط ترامپ جنجال ساز نبود.همسرش ملانیا نیز حاشیه­ هایی داشت....
اتاق خبر 24

پنچشنبه بیست و سوم ژوئن 2016، باررای ملت بریتانا به سود خروج از اتحادیه اروپا،‌ این کشور در کام سخت­ترین بحران تاریخ تقریبا 60 ساله خود فرو رفت. با مداد جمعه بیست و چهارم ژوئن، اعلام تصمیم مردم برپتانیا به خارج شدن از اتحادیه اروپا، همراه با پس لرزه­هایی در سایر مناطق جهان، منجر شد.

سرباز آمریکایی

ظهور فیون

در حالی که همه فکر می­کردند آلن ژوپه ونیکلا به دور دوم رقابت­های مقدماتی حزب راست فرانسه راه می­یابند،‌ناگهان بخت به سوی فرانسوافیون رو کرد و او توانست در دور دوم برود. او در دور دوم نیزز با رای قاطع ژوپه پرامید را شکست داد تا شگفتی­ساز این دور از انتخابات باشد.

شگفتی در انتخابات

اگر چه در بخش چهره­های سال در مورد دونالد ترامپ خوانده­انید اما انتخاب اویکی از مهمترین رویدادهای جهان بود. انتخاب او احزاب افراطی در کشورهای مختلف  اروپایی را نیز امیدوار کرد که بتوانند رای مردم را کسب کرده و به سال حکمرانی سیاستمداران سنتی پایان دهند. یکی از این افراد مارین لوپن است که امید دارد بتواند رئیس جمهور فرانسه شود.

خط اعتراض برق

310 نفر براثر انفجاری در تظاهرات مسالمت­آمیز اقلیت هزاره در کابل کشته و زخمی شدند. معترضان جنبش روشنایی خواستار گذشتن مسیر انتقال خط برق ترکمنستان به کابل از منطقه هزاره­ها بودند. طرفداران جنبش روشنایی با تغییر انتقال شبکه برق واردراتی ترکمنستان از  بامیان به سالنگ مخالفت کردند.

غریو آزادی از پس ویرانه­‌ها

سرانجام پس از جنگی سخت و طاقت فرسا در حلب، ارتش سوریه توانست به کمک همپمانان خود این شهر تاریخی را از اشغال تروریستها ر آورد. با این حال آنچه بعد از آزادی این شهر به نمایش گذاشته شد نشان می­دهد حلب پیش از جنگ داخلی در سوریه،‌کلانشهری پر جنب و جوش، محبوب گردشگران و قلب اقتصادی در شمال سوریه بود.

نبرد سخت

نیروهای عراقی در حالی سرانجام عملیات بزرگ آزادسازی موصل را آغاز کردند که کارشناسان همه گفته آزادسازی موصل کارآسانی نخواهد بود و ممکن است نبرد برسر آزادسازی این شهر ماه طول بکشد. نیروهای عرای از حدود دو ماه پیش عملیات پس گرفتن این شهر آغاز کرده­اند. موصل بیش از دوسال و نیم است که در اشغال داعش است.

کودتای ناتمام

پانزدهم ژوئیه کودتایی در ترکیه راه افتاد که خیلی زود هم شکست خورد. سیر تحولات و اخبار چنان سریعبود که لحظه به لحظه اخبار جدیدی از آن منتشر شد.پیامدهای این کودتا هنوز در رکیه ادامه دارد واکنون و ژس از پنچ ماه تاریخی،‌ نخستین محاکمه متهمان این کودتای نافرجام در استانبول شروع شده است.

پدیده ملانیا

در انتخابات آمریکا فقط ترامپ جنجال ساز نبود.همسرش ملانیا نیز حاشیه­ هایی داشت. بزرگ­ترین جنجال مربوط به کنوانسیون حزب جمهوری خواه در کلیوند بود که ملانیا سخنرانی کرد و به فاصله کوتاهی در شبکه­های انطباق بسیار با سخنرانی 8 سال پیش میشل او با ما داشت.

در باتلاق یمن

جنگی که عربستان سعودی و متحدانش در سال 2015 علیه یمن به راه انداختند، همچنان ادامه دارد. یمن پیش از فقیرترین کشورهای جهان بود اماپیامدهای کمبود گسترده غذا گریبانگر یک نسل در این کشور خواهد بود. آمریکا گفته دیگر به عربستان برای حمله به یمن سلاح نخواهد فروخت.

شاه شکست خورده

از زمان روی کار آمدن شاه سلمان در عربستان سعودی،‌وضعیت اقتصادی این کشور روز به روز و خیم­ترشده است. این وضعیت و خیم اقتصادی حالا عربستان را به سوی به کارگیری سیاست دستمزد کارکنان این کشور را کاهش داده است.

اسرائیل در آتش

آتش­سوزی 2016 اسرائیل، بزرگترین آتش­سوزی2010 در شمال اسرائیل 44 نفر کشت شدند. آتش­سوزی اخیر باعث شد که آتش­نشانانی از قبرس،‌یونان ، کرواسی، ایتالیا، روسیه و ترکیه نیز به میدان بیایند تا بتوانند آن را مهار کنند.

اعتراض اسکناسی

در ماه نوامبر هند یک شبه اعلام کرد اسکناس­های 500 و هار روپیه­ای را از دور خارج می­کند. این کار می­کند برای فساد و پولشویی و کشف پولشویی و کشف پول­های به اصطلاح سیاه بود. اما در عوض آشفته بازاری درست کرد که در آن زنان خانه­داری که خرجی خانه را نقد پنهان کرده بودند تا کشورهای همسایه که روپیه نگه می­داشتند را عصبانی کرد.

جنگ سایبری

در انتخابات آمریکا، روسیه متهم شد که برای تاثیر گذاری بر جریان انتخابات به حمله سایبری دست زده است. پیامدهای این اتهام تا آخرین روز سال اوباما روسیه را تحریم کرده است. او دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج 35 دیپلمات روس را از ایالات متحده صادر کرد.

تنهایی ماتئو

ماتئور نتسی، نخست وزیر ایتالیا پس ازآنکه طرح پیشنهادی­اشبرای اصلاح ساختار قدرت در همه پرسی ایتالیا با شکست روبه رو شد، از سمت خود استفاکرد. او با انتشار بیانیه­ای گفت مسئولیت شکست در همه پرسی را می­پذیرد و مخالفان اصلاحات باید کنترل امور راهکار صریح پیشنهاد کنند.

حمله مرگبار نیس

یک فرانسوی تونسی تبار در جشن روز ملی فرانسه در شهر نیس با یک کامیون 19 تنی به جمعیت حمله برد و علاوه بر زیر گرفتن مردم، آنان را به گلوله بست. دراین سوء قصد 84 نفر کشته شدند که شماری از آنان کودک و نوجوان بودند. ده­ها نفر نیز در این حمله زخمی شدند. داعش عامل حمله زخمی شدند. داعش عامل را یک سرباز این گروه تروریستی اعلام کرد.

لاهه علیه چین

در سال 2013 فیلپین اختلافات خود با چین بر سر مالکیت بخشی بر سر مالکیت بخشی از جزایردریای جنوبی چین را به دیوان بین­المللی لاهه ارجاع کرد. قضاوت دادگاه لاهه سرانجام در سال 2016 با صدورحکمی ادعای چین درباره مالکیت این جزایر را  کردند. چین اعلام کرد برای این حکم ارزشی قائل نیست. در این منطقه منابع سرشار نفت وگاز موجود است.

مرگ قصاب

شیمون پرز، رئیس جمهوری سابق اسرائیل که مدتی در بستر بیماری بود در سن 93 سالگی مرد. پرزاز زمان کناره گیری از سمت ریاست جمهوری سابق اسرائیل نداشت، اما همچنان از منتقدان صریح­اللهجه سیاست­های راست گرایانه دولت نتانیاهو در قبال روند صلح با فلسطینیان بود.

سرنا علیه خشونت پلیس

خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه­پوستان در سال 2016 نیز تا جایی ادامه یافت که سرناویلیامز، تنیس باز برجسته جهان با انتشار نوشته­ایزدر فیسبوک به جمع معترضان خشونت پلیس علیه سیاهان پیوست. در سال 2016 از میان 821 نفری که با شلیک ماموران پلیس کشته شده­اند، 214 نفرستان سیاه پوست بودند.

مرگ ریش قرمز

گروه تروریستی داعش خبر مرگ عمر شیشانی، فرمانده بلند پایه این تشکیلات تروریستی را تأیید کرد. اعماق،‌وب سایت داعش نوشت که شیشانی در جریان دفاع از موصل عراق در برابر نیروهای دولتی کشته شده است. این منبع خبری زمان مرگ را اعلام نکرد، اما نوشت که محل هلاکت او شهر شر قاط در جنوب موصل بوده است.

آتش بازی سامسونگ

اکتبر ماه بدی برای یکی از بزرگترین شرکت­های محصولات الکترونیک بود. گوشی  گلکسی نوت هفت سامسونگ که قرار بود طوفانی در بازار موبایل به راه بیندازد، در بحران آتش گرفتن باتری غرق شد. سامسونگ مجبور شد دو و نیم میلیون گوشی ساخته شده را پس بگیرد و تولید بقیه را متوقف کند.

صلح کلمبیا

دولت کلمبیا و شورشیان فارک توافقنامه تاریخی صلح را امضا کردند. رهبر چپگرای شورشیان فارک وعده داد که این گروه در عرض پنچ ماه تمامی سلاح­های خود را تحویل خواهد داد. دولت و شورشیان در ماه سپتامبر نیز توافقنامه مشابهی را امضا کرده بودند که کامبیایی­ها در یک همه­پرسی به آن«نه» گفتند.

لغوحکم مرسی

دیوان عالی مصر حکم اعدام محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر را لغو کرد. مرسی به اتهام همکاری با حزب­الله لبنان و حماس در فرار بزرگ اعضای گروه اخوان المسلمین از زندان در جریان انقلاب سال 2011 مصر به اعدام محکوم شده بود. محمد مرسی 65 ساله رئیس حزب«آزادی و عدالت»،‌شاخه سیاسی جنبش اخوان­المسلمین مصر است.

روزهای سخت نیکلاس

تابستان 2016 اقتصاد ونزوئلا نقره داغ شد. پایین بودن قیمت نفت و سوء مدیریت اقتصادی، ونزوئلا را به زانو در آورد. رکود در ونزوئلا رکورد زد و تورم در این کشور آمریکای لاتین به بالای 700 درصد رسید که بالاترین رقم در جهان محسوب می­شود. کار به جایی رسید که مردم به جای شمارش پول،‌ آن را وزن می­کردند.

برکناری دیلما

پس از ماه­ها جنگ قدرت در برزیل، دیلماروسف میدان روسف میدان سیاست راواگذار کرد. سنای برزیلبا دو سوم آرا،‌برکناری نخستین رئیس جمهوری زن در ایران کشور را تصویب کرد. روسف به فساد و پنهان کردن کسری بودجه متهم بود. چهارشنبه 31 اوت 61 نفر از سناتوری برزیلی به بر کناری روسف رأی دادند.

برلین در شوک

یک کامیون با ورود به بازار کریسمس برلین پایتخت آلمان،‌جمعیت حاضر در این بازار را این حمله 12 نفر کشته و 48نفر زخمی شدند. گروه تروریستی داعش بلافاصله مسئولیت حمله در برلین را برعهده گرفت. انیس عامری، مظنون اصلی این حمله نیز در شهر میلان ایتالیا کشته شد.

قطعنامه تاریخی

شورای امنیت سازمان ملل بیست و سوم دسامبر در قطعنامه­ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک­سازی درسرزمین­های اشغالی فلسطین خواستار توقف این ساخت و ساز شد.آمریکا که معمولادر  حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه­هایی را و تو می­کرد، به این قطعنامه رأی ممتنع داد. نتانیاهو تصویب این قطعنامه را شرم آور و ضداسرائیلی خواند.

ترور سفیر

کشته شدن آندری کارلوف،‌سفیر روسیه در آنکارا به دست یک مامور پلیس از غیر منتظره­ترین خبرهای پایانی سال بود. این مامور پلیس ترکیه ظاهراً در اعتراض به مداخله روسیه در حلب اقدام به کشتن سفیر کرد و خود او نیز به دست ماموران امنیتی کشته شد. ضارب به نام مولود آلتین تاش، 22ساله، عضو پلیس ضد شورش آنکارا بود.

جدایی برآنجلینا

در ماه سپتامبر آنجلیناجولی به دلیل اختلافات حل نشدنی از برد پیت تقاضای طلاق کرد. بعد از 9سال نامزدی با هم ازدواج کردند، همه شگفت زده کرد؛ به ویژه اینکه نامزدی این دو منجر به جدایی جنجالی جنیفرانیستون، دیگر ستاره هالیوود شده بود.

نوبل عجیب

در ماه اکتبر آکادمی نوبل در سوئد از باب دیلن برای بیان شاعرانه نو تقدیر و او را برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2016 اعلام کرد.باب دیلن اولین خواننده ترانه­سرایی است که برنده جایزه نوبل ادبیات می­شود. انتخاب یک ترانه­سرا به عنوان برنده نوبل واکنش­های متفاوتی را برانگیخت.

بازی­ای که دنیا را تخسیر کرد

شایدکمتر کسی فکر می­کرد که یک بازی کامپیوتری با استفاده از واقعیت افزوده به یکی از خبرسازترین سوژه­هایی دنیا تبدیل شود. براساس آمار موجود،‌ بازی پوکمون­گو از نظر تعداد کاربران فعال در یک نرم افزار اندرویدی، در مقام پنجم و حتی بالاتر از نت­فلیکس و توئیتر قرار گرفت.

پاناماگیت

در ماه آوریل خبری از پاناما، تن خیلی از سیاستمداران و ثروتمندان را به لرزه انداخت. بیش از 11 میلیون سند از فرار مالیاتی رهبران حال و سابق جهان به دست­هکرها افتاد و منتشر شد. پای خیلی­ها در میان بود از پترو پروشنکو،‌رئیس جمهوری اوکراین تا نخست وزیر ایسلند و شیوخ خلیج فارس.

آنگلا صدراعظم

فوربس فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال 2016 را منتشر کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای ششمین سال متوالی درصد قرار گرفت و بعد از 100 نفری که نام­شان در این فهرست آمده آمریکایی هستند و در میان 10 نفر اول  هم نام سه غیر آمریکایی دیده می­شود.

منبع: روزنامه هفت صبح

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.