يكشنبه, 28 آبان 1396 :: Sunday, 19 November 2017
کد خبر: 79335
توهم یک زندگی شاهانه/

ترویج قمار با ظاهری شیک و عوام فریبانه! + تصاویر

قرعه کشی لاتاری سالانه اسپانیا در کریسمس فرصتی را فراهم کرد تا بی بی سی فارسی به ترویج قمار بین مخاطبان فارسی زبان خود اقدام کند.
اتاق خبر 24

قرعه کشی لاتاری سالانه اسپانیا در کریسمس فرصتی را فراهم کرد تا بی بی سی فارسی به ترویج قمار بین مخاطبان فارسی زبان خود اقدام کند.

در گزارش ادعا شده است: در شرایطی که نرخ بیکاری در اسپانیا حدود ۱۹ درصد است، بردنِ ال گوردو (لاتاری)، بالقوه زندگی هزاران نفر را زیرورو می‌کند.

در بیشتر لاتاری ها که نوعی قمار محسوب می شود تنها نام یک یا چند برنده از گوی قرعه کشی خارج می شود اما به نوشته بی بی سی در ال گوردو (لاتاری) اسپانیا جایزه بین هزاران نفر تقسیم شده است.

بنابراین گزارش این اتفاق برای شهر پینوس پوئنته که در گرانادا در جنوب اسپانیا واقع شده، اتفاق افتاده است، شهری نسبتا محروم با حدود یک‌سوم ساکنان بیکار.

بسیاری از مردم این شهر هم برای شرکت در این قمار پول هزینه کرده اند.

تارنمای بی بی سی پس از گزارش رقص و پایکوبی مردم شهر بلافاصله بعد از اعلام برندگان لاتاری، نتیجه گرفته است: بسیاری از برنده‌ها از خانواده‌های فقیر شهر بوده‌اند[!] در حالی که آماری برای اثبات این ادعا ارائه نمی شود.

از جمله برندگان این بلیت کارکنان دفتر مرکزی حزب سوسیالیست اسپانیا در مادرید است که در گزارش بی بی سی درباره میزان مبلغ اختصاص یافته به آنها پنهان کاری شده ولی آمارها درباره مبلغ اختصاص یافته به ساکنان شهر با جزئیات درج شده است.

گرچه در گزارش تنظیم شده از سوی تحریریه رسانه دولتی انگلیس بطور مستقیم این لاتاری به عنوان فرمولی اقتصادی مطرح نشده اما چینش آن مخاطب را ناخودآگاه به سمت حل مشکلات از راه شرکت در صنعت قمار می کشاند.

با این حال باید پرسید اگر لاتاری می تواند مشکلات اقتصادی را به همین آسانی حل و فصل نماید و جیب مردم را پر از پول، چرا قواعد علم اقتصاد با آن مخالف است و حتی دولت های غربی از جمله دولت بریتانیا با آن مخالفت می کنند.

از سویی با توجه فعالیت چندین دهه ای صنعت قمار در غرب همچنان دو مشکل فقر و بیکاری به شکلی گسترده وجود دارد و روز به روز بر تعداد موسسات خیریه افزوده می شود.

گزارش اما نکات انحرافی دیگری هم دارد نادیده گرفته شده است. بطور مثال بخش عظیمی از جامعه در این لاتاری شرکت می کنند. بسیاری با اعلام نتایج مال خود را می بازند. بر این اساس بخش بزرگی از جامعه اسپانیا پس از طی دوران استرس زای انتظار روز قرعه کشی اکنون با اطلاع از بازنده شدن خود حسابی به هم ریخته اند و دچار هیجان های عصبی شده و ممکن است حتی دست به خودکشی بزنند.

همچنین در این بین سود سرشاری بسوی شرکت های دلال برگزار کننده سرازیر می شود.

قمار و زندگی

قمار یکی از آسیب های اجتماعی است که می تواند منجر به اعتیاد گردد. از مهم ترین پیامدهای قمار، ایجاد هیجانات عصبی است. روانشناسان و دانشمندان پسیکولوژی معتقدند که هیجانات روانی، عامل اصلی بسیاری از بیماری هاست. کمبود ویتامین ه، زخم معده، دیوانگی، بیماری های عصبی و روانی، در بسیاری از موارد، ناشی از هیجان است.

یکی از دانشمندان آمریکایی می گوید: در هر سال، در این کشور، تنها دو هزار نفر در اثر هیجانات قمار می میرند.

یکی از مؤسسات آمارگیری جهانی ثابت کرده است که سی درصد جنایت ها با قمار رابطه مستقیمی دارد. همچنین این بازی مخرب از جمله عوامل به وجود آمدن هفتاد درصد جنایات دیگر به شمار می رود.

وضعیت قمار در انگلیس

در سال 2012، از هر 10 جوان 17 ساله انگلیسی، یک جوان در معرض خطر اعتیاد به قمار قرار داشته است.

براساس گزارش راشاتودی، شرکت‌ها و بنگاه‌های فعال در زمینه قمار در انگلیس تلاش می‌کنند این آمار و ارقام را مخفی کنند و مانع از انتشار آن شوند. شماری از جوانان انگلیسی از سنین نوجوانی قمار را آغاز می‌کنند و پیش از آنکه به 20 سالگی برسند سال‌ها در عرصه قمار حضور داشته‌اند.

 

ترویج قمار با ظاهری شیک و عوام فریبانه

 

شماری از این جوانان انگلیسی به اعتیاد به مواد مخدر نیز کشیده می‌شوند. آن‌ها پول لازم برای قمار و خرید مواد مخدر را از هر طریقی به دست می‌آورند. روی آوردن به جرم و جنایت و اقداماتی از قبیل سرقت و اخاذی از دیگران یکی از راه‌های تامین پول لازم برای اعتیاد به قمار است.

بنابراین گزارش، نقشه زیر تعداد افرادی که تنها در بنگاه‌های مجاز شرط‌بندی در انگلیس فعالیت می‌کنند را نشان می‌دهد.

طرح کاهش تبلیغات قمارخانه‌ها توسط دولت انگلیس

به گزارش گاردین، در سال 2013 وزیر فرهنگ انگلیس، ماریا میلر از دولت درخواست کرده بود تا محدودیت شدیدی برای تبلیغات شرط ‌بندی در این کشور اعمال شود.

 

ترویج قمار با ظاهری شیک و عوام فریبانه

 

بنابراین گزارش، خانم ماریا میلر از انتشار بسیار تبلیغات قمارخانه‌ها و بنگاه‌های شرط‌بندی در تلویزیون و رسانه‌های رسمی این کشور انتقاد کرد.

به اعتقاد میلر، انگلیس به زمان 10 یا 15 سال گذشته پسرفت کرده، زمانی که هر روز شرکت‌‌های تبلیغاتی سیگار در تلویزیون مانور می‌دادند.

 

ترویج قمار با ظاهری شیک و عوام فریبانه

 

براساس این آمار که در سال 2013 منتشر شده است بیش از 9.343 بنگاه شرط‌بندی مجاز در انگلیس وجود دارد که این امر نشان دهنده افزایش چشم‌گیر شرط‌بندی در سال 2013 است.

بنابراین گزارش، سود متوسط هر بنگاه شرط‌بندی حدود هفته‌ای 896 یورو است.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.