دوشنبه, 29 آبان 1396 :: Monday, 20 November 2017
کد خبر: 78975
گزارش/

تغییرات بزرگ در خاورمیانه در راه است!؟

با هم نگاهی داریم به 5 مورد از گسست­ها و همگرایی ها که در چند روز اخیر اتفاق افتاده و دست بر قضا هر پنچ مورد آن به وضع کشور ما مربوط می­‌شود.
اتاق خبر 24

عربستان ازایران برای حج سال بعد دعوت کرده، ایران و روسیه و ترکیه آتش بسی فراگیر در سوریه ایجاد کردند، رابطه آمریکا بارژیم صهیونستی و روسیه به هم خورده و عمان به سمت عربستان گرایش پیدا کرده. واقعا چه خبر است؟

خاورمیانه

امروز آخرین روز سال 2016 است. جهان در آستانه سال جدید میلادی، شاهد صحنه های روابط بین الملل است.

با هم نگاهی داریم به 5 مورد ازاین گسست­ها و همگرایی ها که در چند روز اخیر اتفاق افتاده و دست برقضا هر پنچ مورد آن به وضع کشور ما مربوط می­شود.

1.بگذارید از خبر عجیبی بگوییم که در روزنامه فرا منطقه ای الحیات منتشر و در آن به نقل از وزارت حج و عمره آمده که عربستان از هیاتی ایرانی دعوت کرده و مذاکرات را آغاز زائران ایرانی به حج تمتع، مشکلات ریشه­ایایران و عربستان هم چنان باقی است و البته درسال گذشته، همین عربستان بود که مدت­ها برای اعزام نمایندگان ایرانی به این کشور جهت مذاکره درباره حج تمتع کارشکنی کرده بود. آیا این اقدام عربستان ژستی برای این است که بگویید سیاست را وارد عبادتی مثل حج نمی­کند و هم چنان ادعای «خادم حرمین شریفین» را یدک بکشد یا اینکه واقعا قرار است با استفاده از این مسئله، راهی برای مذاکره در زمینه­های دیگر ایجاد شود؟

2. یکی از کلیدی­ترین مشکلات میان ایران وعربستان مسئله سوریه بوده است. عربستان و طیف حامیانمخالفان سیاسی یا تروریست بشاراسد، اخیراً شکست سنگینی از حامیان بشار در حلب را تجربه کردند و در روزهای همه دیدند که چطور ائتلاف و سلسله مذاکرات مشترکی میان ایران، ترکیه و روسیه(آن هم در حالی که ترور سفیرر روسیه در ترکیه می­توانست همه چیز را بر هم بزند) توانست آتش بسی فراگیر را در سوریه ازنیمه شب 30 دسامبر یا جمعه دهم دی ایجاد کند. البته که این اتش بس دیروز برای دیروز برای مقاطعی نقض شد و البته که برخی می­گویند که شاید در دراز مدت پایدار نباشد اما همین که ترکیه و ایران و روسیه در ماجرای سوریه هم موضع شدند و آمریکا را به درجه گیر در این کشور ایجاد شده؛ نشانه­ای از یک تغییر مهم استژیک در منطقه است.

3. از روسیه و آمریکا صبحت کردیم و جالب است بدانیم که این دو کشور در روابط خودشان دچار یک بحران اساسی شدن. ماجرا این است که رئسیه به دخالت موثر در انتخابات آمریکا از طریق سایبری متهم شده و به همین خاطر، او باما دیروز دستور داده که تا قبل از اینکه از کاخ سفید بروند،‌سازمان­های اطلاعاتی این کشور گزارش جامعی از دخالت روسیه در انتخابات را ارائه کنند و ضمنا 35 دیپلمات روسی رااز این کشور اخراج کرده است. آمریکا همچنین برخی از اماکن دیپلماتیکروسیه در این کشور وابسته است. البته در مقابل واکنش روسیه متعادل بوده و پوتین با اخراج دیپلمات­های آمریکایی مواف نکرده و صرفا یک مدرسه آمریکایی در روسیه و آمریکا در دوران ترامپ بهتر از این خواهد شد یا تحولات روزهای آینده و تایید دخالت روسیه در انتخابات آمریکا می­تواند باعث ایجاد حوادث جدید و مهم تری در روابط این دو شود

 

4. تیم اوباما ابته در روزهای آخر حضور خود در کاخ سفید، رابطه آمریکا با رژیم صهیونستی را هم تیره و تار کرده است. و تو نکردن قطعنامه ای که در خصوص شهرک سازی از طرف آمریکا بود که صدای اسرائیلی­ها  و حامیانشان را در آورد. حالاپس از این ماجرا که باعث شده رابطه رژیم صهیونستی با دوجین کشور دیگر هم در وضعیت مناسبی قراربگیرد؛ سخنان وزیر خارجه آمریکا، جان کری، را داریم که حود30 ثانیه در قد و قامت یک مبارز فلسطینی ظاهر می­شود و به اسرائیل می­تازد. این سخنرانی هم باعث انتقاد شدید مقامات رژیم صهیونستی، مثلا نخست وزیرآن­ها  قرار گرفته است. ترامپ البته در توئیتی به اسرائیلی قوت داده ولی کیست که ندادند؛ او گزینه مورد علاوه رژیم  صهیونیستی در دوگانه هیلاری و ترامپ نبود.

5. این مطلب را با عربستان آغاز کردیم و با عربستان هم تمام می­کنیم . دیروز عمان اعلام کرده که تحت شرایطی به ائتلاف کشورهای عمان همواره به خاطر داشتن مواضعی همسنگ ایران شناخته می­شود.

در این میان جای این سوال باقی است که آیا این اقدام عمان را باید تغییر استراتژی این کشور تفسیر کرد یا صرفا یک تغییر تاکتیکی است که قرار عمان وحتی حامیان قدیمی این کشور داشته باشد.

هرچه هست باید منتظر سفر احتمالی پادشاه عربستان به عمان هم بود تا قضاوت که این کشور می­خواد بازیگری جدید در خاورمیانه باشد.

منبع: روزنامه هفت صبح

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.