يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 66613
بدعهدی آمریکا علی‌رغم انجام تمامی تعهدات برجام از سوی ایران؛

موضوعی که رهبر انقلاب بارها درباره آن هشدار دادند/ عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

در طول سال‌های گذشته و به ویژه دوران مذاکرات هسته‌ای، مقام معظم رهبری همواره درباره بدعهدی آمریکا به مسئولان دولتی هشدار داده‌ بودند.
اتاق خبر 24

 اظهارنظر مقامات کشورمان درباره بدعهدی آمریکا بیانگر آن است که علی‌رغم انجام تمامی تعهدات برجام از سوی ایران، آمریکا همچنان از اجرای تعهداتش سرباز می‌زند.
 
در طول سال‌های گذشته و به ویژه دوران مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 مقام معظم رهبری همواره درباره بدعهدی آمریکا به مسئولان دولتی هشدار داده‌ و به آنان تاکید کرده‌ بودند که همواره نسبت به سیاست‌های متناقض دولتمردان آمریکایی هوشیار باشند. ایشان در دیدار با مسئولان نظام در تیرماه سال 92 فرمودند: « آمریکائی‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب، سالها است که می‌گویند می‌خواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتی نیست که برای ما به‌وجود آوردند. من اول سال گفتم که خوشبین نیستم. آمریکائی‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقی‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند.»
 
ایشان همچنین در بیانات خود در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی که اولین روز سال ۱۳۹۵ صورت گرفت، اظهار داشتند: «آمریکا به دلایل واضحی با ما دشمن است؛ همین‌طور که عرض کردیم، مرادمان سیاستمداران آمریکا و سیاستهای آمریکا است. در قضیهٔ برجام بدعهدی کردند و به تحریمهای دیگری ما را تهدید کردند. همین‌طور که گفتم، وزیر خزانه‌داری آمریکا بشدّت شب‌ و روز مشغول کار است برای اینکه نگذارند که جمهوری اسلامی از نتایج برجام بهره‌مند بشود.»
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران سه قوه، مسئولان و کارگزاران نظام، مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف در خردادماه سال 1395 نیز به تشریح مصادیقی از عمل نکردن آمریکا به تعهدات خود در برجام پرداختند و خاطرنشان کردند: وظیفه‌ی طرف مقابل، برطرف کردن تحریم‌ها بود اما به این وظیفه عمل نکرده یعنی بخشی از تحریم‌ها را به‌نحوی برداشته‌ اما در عمل تحریم‌ها برداشته نشده است.
 
ایشان در این دیدار با اشاره به زوایای پرابهام سند برجام که زمینه‌ی سوءاستفاده‌ی طرف‌های مقابل را فراهم کرده است، تأکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره‌ی نقض عهد متقابل است.
 
حضرت آیت‌‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) همچنین در بیانات دیگری در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام در سال 92 با توجه به خباثت آمریکایی‌ها اظهار داشتند: «آنهایی که دارند با ملّت ایران لج‌بازی و کج‌تابی و بدعهدی و خباثت میکنند، آمریکا است» .
 
اهمیت بدعهدی‌ دولتمردان آمریکایی حتی در نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور نیز نمود پیدا کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای در نامه‌ خود به دکتر حسن روحانی رئیس شورای‌عالی امنیت ملی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت برخی موارد و الزامات تأیید کردند که در یکی از بندهای آن آمده است: «وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کار‌ها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است، ‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.
 
واکنش به بدعهدی‌های غرب و آمریکا

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بدعهدی آمریکایی‌ها در تعهدات بین المللی خود اعتراض کرد و گفت: « عدم پیروی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از طرف آمریکا در چند ماه گذشته منعکس‌کننده یک رویکرد غلط است که باید فورا اصلاح شود... کوتاهی امریکا در اجرای این توافقنامه یک تخلف بین المللی قلمداد می‌شود» .
 

عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

 

 

 
دکتر روحانی در بازگشت از نیویورک از تعهد مجدد آمریکا در نشست وزیران گروه 5+1 و ایران و اصلاح رویکرد این کشور در خصوص اجرای توافق هسته‌ای خبر داد و گفت: در این نشست همه (اعضا) قاطعانه به آمریکا گفتند مشخص است که رویکرد این کشور با توافق هسته‌ای سازگاری ندارد باید آن را اصلاح کند» .
 
علاوه بر این محمد جواد ظریف نیز در دانشکده شورای روابط خارجی آمریکا از نقش وزارت خزانه‌داری این کشور در منع موسسات بانکی و اقتصادی برای تعامل با ایران انتقاد کرد و گفت: « آنها می‌خواهند بیایند و با ایران معاملات جدیدی را آغاز کنند ولی این نهاد دارایی‌های خارجی موسم به "اوفک" می‌گوید اشکالی ندارد با ایران معامله داشته باشید ولی! و این ولی به قدری طولانی است و اما و اگر دارد که نهایتا بانک‌ها می‌گویند ما مسیر امن‌تر را در پیش می‌گیریم و اصلا ایران را فراموش می‌کنیم... هیچ یک از بانک‌های اصلی اروپایی پس از گذشت چندین ماه از توافق هنوز نمی‌خواهند معامله‌ای با ایران داشته باشد، ما بر این باوریم که این یک کاستی است» .
 

 

عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید می‌کند:  قبل از اینکه توافق هسته‌ای صورت پذیرد، بسیاری از ایرانیان بر این باور بودند که این توافق می‌تواند اختلافات با آمریکا را حل کند و موثر خواهد بود ولی هم اکنون اکثریت ایرانیان مخالف این امر می‌پندارند و همین امر باید علامت بسیار قاطعی را ارسال کند.  مشکل این است که ایرانیان فکر می‌کنند آمریکا در انجام تعهداتش شکست خورده است ... ما همچنان بر این باوریم که آمریکا نباید مانع تعامل ایران با بقیه جهان شود. وقتی که می‌شنویم کنگره آمریکا و یا شمار بسیاری دیگر از لابی‌هایی که در اینجا هستند وقتی به اروپا می‌روند به جای انکه به شرکت‌ها برای معامله به ایران اطمینان دهند آنان را از این کار بازمی‌دارند این همان چیزی است که ایرانیان می‌بینند و به آنان این حق را می‌دهد اطمینان کم و کمتری به آمریکا داشته باشد و نه فقط نسبت به دولت آمریکا بی‌اعتماد باشد بلکه نسبت به داشتن هر گونه تعامل احتمالی با دولت آمریکا نیز اطمینان نداشته باشد.
 

 

عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

 

دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بدقولی آمریکایی‌ها گفت: بعضی از تحریم‌ها که تحت توافق هسته‌ای قرار بود لغو شوند هنوز سر جایشان باقی هستند تهران هنوز زیر سایه بعضی از تحریم‌ها است که قرار بود بر اساس برجام لغو شود. وی ادامه می‌دهد که ایران به تمام تعهدات خود در این توافق پایبند بوده اما حذف جامع و سریع تحریم‌ها در این چارچوب هنوز محقق نشده است.
 
رفتار سیاستمداران آمریکایی‌ها در طول ماه‌های پسابرجام نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ تعهدی نسبت به توافقات مکتوب و بین المللی‌شان نداشته‌اند، بنابراین مسئولان دولتی ما نباید دلخوش تعهدات شفاهی‌شان مقامات این کشور باشند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.