پنجشنبه, 23 آذر 1396 :: Thursday, 14 December 2017
کد خبر: 47664
اتاق خبر 24 منتشر کرد

پولدارهای نوکیسه‌ی تازه‌ به‌ دوران‌ رسیده چه کسانی هستند؟ + تصاویر

تجمل گرایی همانند رفاه زدگی آسیب های جدی به ساختار اقتصاد سالم جامعه وارد می کند.
پولدارهای نوکیسه‌ی تازه‌ به‌ دوران‌ رسیده چه کسانی هستند؟ + تصاویر به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مدت زمانی است که تجمل گرایی و خود نمایی در فرهنگ ایرانی – اسلامی جا باز کرده است و به صورت فاحش جزئی از زندگی مردم تبدیل شده است.

ایران مدرن، کشور فرصت‌‍‌های فراوان برای «تازه به دوران رسیدگی» یا «نوکیسگی» است.

افراد می توانند بدون اینکه شایستگی‌های لازم را داشته و مراحل متعددی را طی کرده باشند، یک شبه پولدار شوند و در واقع، شرایط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، به گونه‌ای رقم می خورد که چنین فرصت‌هایی را برای آنان که طالب آن باشند فراهم شود. تازه به دوران رسیده‌ها و نوکیسه‌ها(nouveaux riches/ Upstarts) ، با فرهنگ «تازه به دوران رسیدگی»، «نوکیسگی»، به طور مستمر «ناشایسته‌سالاری» را در جامعه بازتولید می‌کنند.

«تازه به دوران رسیدگی» زمانی رخ میدهد که شخص، به طور ناگهانی و بدون داشتن شایستگی‌ها، آموزش‌ها و طی کردن مراحل لازم، به دلیل فراهم شدن فرصت‌هایی ویژه برای‌شان، به ثروت، مقام یا هر موقعیت مهم دیگری، دست پیدا کند و همچنین فرهنگ فارسی معین در تعریف نوکیسه می گوید: آنکه تازه به مال و دارائی رسیده . مقابل کهن کیسه . تازه به دوران رسیده.

بر اساس همین تعارف موجود افراد تجمل گرا و خودنما باتوجه به مقتضیات روحیه خود به سمت مد روز پیش می روند و گرفتار بیماری مدگرایی و توجه به برند های روز دنیا می شوند.

از سوی دیگر تجمل گرایی همانند رفاه زدگی آسیب های جدی به ساختار اقتصاد سالم جامعه وارد می کند؛ چرا که تجمل گرایی موجب می شود تا افراد از صرفه جویی و قناعت طبع بیرون روند و با از میان بردن ثروت و هدر دادن آن، گردش درست اقتصادی را مختل نمایند؛ چنان که تجمل گرایی منفی موجب می شود تا انسان در دام ناسپاسی و کفران نعمت گرفتار آید و نعمت های الهی را تباه سازد.

اهمیت واژگان پولدارهای نوکیسه‌ی تازه‌به‌دوران‌رسیده در کنار یکدیگر  تا جایی است که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در دیدار کارگران به مناسبت هفته‌ی کارگر که 8 اردیبهشت ماه 95 برگزار شد، اظهار داشتند:

"شما میخواهی کارگر داخلی را بیکار کنی، کارگر بیگانه را بهره‌مند و برخوردار کنی برای پُز دادن! جنسهای دارای نشان خارجی را [می‌آورند]، یک عدّه پولدار هم -پولدارهای نوکیسه‌ی تازه‌به‌دوران‌رسیده که متأسّفانه در کشور کم نداریم- دنبال نشانهای خارجی‌اند؛ به قول خودشان برندهای خارجی. بنده از این کلمه‌ی «برند» هم خیلی بدم می‌آید. فروش کالای خارجی و مصرف کالای خارجی باید در جامعه به‌عنوان یک ضدّ ارزش شناخته بشود، مگر آنجایی که مشابه داخلی‌اش نیست. آنجایی که مشابه داخلی‌اش نیست، خب بله، اشکالی ندارد؛ ما که دور خودمان حصار نکشیده‌ایم؛ ما با دنیا ارتباط داریم، تعامل داریم، میخریم."

تعبیر رهبر معظم انقلاب در اینباره به گونه ای بوده که مدت زمانی است بحث پولدارهای تازه به دوران رسیده رنگ جدی تری در خیابان های پایتخت و برخی دیگر از کلان شهر ها به خود گرفته است و جولان خودروهای میلیاردی و تفریحات نه چندان سالم هر روز صبح خبری تازه را به گوش مردم می رساند.

پس از این بود که دو حادثه در شبهای پایتخت موضوع جولان های شبانگاهی ماشین های میلیاردی را بیش از قبل تحت شعاع قرار داد؛ یکی واژگونی و مرگ سرنشینان بی ام و آخرین مدل که با سرعت 176 کیلومتر در ساعت در بزرگراه همت حرکت می کرد و دیگری تصادف پورشه ای با درخت و مرگ سرنشین جوان آن بود.

 

بچه پولدار

 

بچه پولدار

 

در همین راستا رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت کنندگان در همایش فرماندهان و مدیران و روسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی که 6 ادیبهشت ماه 94 برگزار شد، نیز جولان دادن برخی جوانهای سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهای گران قیمت در خیابانها را یکی دیگر از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه برشمردند و تأکید کردند: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند.

 

بچه پولدار
بچه پولدار

 

بچه پولدار

 

روزگاری نه چندان دور شهر تهران محدود به خودروهای پیکان و فولکس و ژیان هیلمن بود، خودروهایی که همان روزها هم گزینه ای پررنگ و پر انتخاب بود اما حالا فاکتورهای آسایش جای خود را به تجمل داده است و قشرهایی که به مصداق تازه به دوران رسیده تعلق دارند، آرامش را در سودای مد ها و برندهای جدید می بینند.

چندی پیش بود که صفحه ای به نام "بچه پولدارهای تهران" در یکی از صفحات مجاری جنجال بر پا کرد. صفحه ای که در آن کاربران اجتماعی که البته از قشر همین پولدارهای تازه به دوران رسیده بودند را تشویق می کرد تا تصاویری از خوشگذرانی‌هایشان را در این صفحه به اشتراک بگذارند و تنها چیزی که این صفحه در برداشت موجی از تجملات بود.

 

بچه پولدار
بچه پولدار

 

بچه پولدار

 

توجه بخش زیادی از کاربران به این صفحه و به اشتراک گذاشتن آن در افکار عمومی موجب شد تا صفحه‌های اینستاگرام مشابه با نام شهرهای دیگر هم ایجاد شود تا ثروتمندان سایر شهرها هم از بچه‌پولدارهای تهرانی عقب نمانند. کنجکاوی درباره نوع شغل افراد پولدار موجب شد تا یکی از سوالات مطرح‌شده در کامنت‌ها به نوع شغل این افراد مربوط باشد. سوالی که اغلب با پاسخ‌‌هایی چون "طراحی جواهرات و اشیاء قیمتی"، "موزیسین"، "آرایشگر" و "مربی بدنساز" همراه بود.

صفحه نوکیسه‌های تهرانی البته مثل هر پدیده و تب دیگری، واکنش‌هایی را به‌ همراه داشت تا جایی که الفاظی چون حقارت، پولدارهای تازه به دوران رسیده و نوکیسگی را حواله انتشار این عکس ها در چنین صفحاتی کردند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.