دوشنبه, 27 آذر 1396 :: Monday, 18 December 2017
کد خبر: 34295

اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره صلاحیت سیدحسن خمینی و واکنش‌ها

سخنان روز گذشته هاشمی رفسنجانی در مورد تایید نشدن صلاحیت  سیدحسن خمینی  و انتقاد تند وی به شورای نگهبان با واکنش هایی همراه بود.
اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره صلاحیت سیدحسن خمینی و واکنش‌ها اتاق خبر 24

هاشمی رفسنجانی که در مراسم سی و هفتمین سالگرد  ورود حضرت امام خمینی(ره) به میهن اسلامی در فرودگاه مهرآباد سخن می گفت تصریح کرد: «ما همه باید به امام و بیت امام خود را بدهکار حساب کنیم اما متاسفانه بدهکارها هدیه خوبی در مقدمه انتخابات به بیت امام ندادند، شخصیتی که اشبه مردم به جدش، امام خمینی، است صلاحیتش را قبول نمی کنند.

پس شما صلاحیت خود را از کجا آوردید؟ چه کسی به شما صلاحیت داد؟ اگر امام نبود چه کسی به شما اجازه می داد قضاوت کنید یا جایی بنشینید و داوری کنید و اختیارات را در دست بگیرید؟ یا اسلحه و تریبون مال شما باشد، منبر ائمه جمعه مال شما باشد، صداوسیما مال شما باشد.»

رئیس مجمع تشخیص در ادامه افزود: «بد هدیه ای به بیت امام در موقعی که همه تبریک می گویند دادید. ان شاء ا... خداوند از تقصیرتان بگذرد و عذرخواهی کنید و برگردید البته ما که قدرتی نداریم فشار بیاوریم و میل هم نداریم» هاشمی پس از اشاره به واقعه غدیر، تصریح کرد: اما نزدیک فوت حضرت رسول(ص)، ایشان به حضرت علی(ع)گفتند حق با توست و باید مردم را اداره کنی اما به شرطی که بخواهند و اگر نخواستند به خودشان واگذار کن.

نباید 12هزار نفر در انتخابات ثبت نام کنند

هاشمی رفسنجانی همچنین با اشاره به نتایج رد صلاحیت ها در انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد :  البته من قبول دارم که نمی شود 12هزار نفر برای مجلس ثبت نام و همه هم رقابت کنند اما باید قانون و شرایطی بگذاریم که هر کسی  ثبت نام نکند نه اینکه همه ثبت نام کند و بعد هم بگوییم احراز نشد و اصلا پرونده آنها هم دیده نشود.

وی با اظهار تاسف از تفرقه های پیش آمده در ده سال گذشته، گفت: کسانی که در انقلاب حتی روحانی بودند، اما دستی بر آتش نداشتند در این تفرقه سهم داشتند.

هاشمی رفسنجانی انتخابات 92 را «زمینه وحدت دوباره در ایران و بازگشت دوباره انقلاب به راه واقعی آن» تعبیر کرد و گفت: اما بازهم می بینیم همان طور که بعد از انقلاب عده ای جلوی اکثریت ایستادند، بعد از این انتخابات نیزعده ای دوباره جلوی اکثریت ایستاده اند.وی با اشاره به نقش اساسی مردم در پیروزی و ادامه انقلاب، ادامه داد: در صورت اختلاف، باید نگران سرنوشت پایانی انقلاب بود، همان چیزی که بر سر امت بنی اسرائیل آمد زیرا زمانی که تفرقه ها عمل کندآن زمان نباید انتظار دوام انقلاب و ایران را داشته باشیم.

طباطبایی: بزرگان حرمت شورای نگهبان را نگه دارند

این سخنان هاشمی رفسنجانی واکنش هایی را برانگیخت.حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی، بدون نام بردن از هاشمی اظهار داشت: بزرگان حرمت شورای نگهبان را نگه‌ دارند تا نیازی به تذکر دیگران نباشد. حجت‌الاسلام طباطبایی ادامه داد: همه نظام را دوست دارند، اما برخی اوقات نظریاتی داده می‌شود که مخل ورود همگان به انتخابات است.

باهنر: برخی انتظار دارند از رانت ویژه استفاده کنند

همچنین محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز  در خصوص حمله  هاشمی رفسنجانی به شورای نگهبان با بیان این که برخی توقع دارند از رانت‌های ویژه ای استفاده کنند گفت: امام بارها در زمان حیات خود بر این زیاده خواهی ها خط بطلان کشیدند و اعلام کردند که من هم مانند بقیه مردم هستم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان این که خانواده امام برای همه نظام محترم هستند گفت: اما باید قواعد و قوانین را رعایت می کردند و امتحان می دادند؛ این یک شوخی است که ایشان تصور می‌کرده همه باید امتحان می‌دادند و ایشان نباید امتحان می‌دادند. وی افزود: امام جمعه تهران هم به دلیل عدم امتحان رد صلاحیت شدند، بهتر بود که ایشان حضور پیدا می کردند، امتحان دادن از شأن آدم کم نمی‌کند.

حمید رسایی نیز در صفحه اینستاگرام خود با بازنشر تعدادی از جملات امام(ره) به اظهارات هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.امیرمحبیان، تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در چند روز گذشته و پیش از اظهارات هاشمی رفسنجانی در توصیه به سید حسن خمینی، اشتباه اصلی سیدحسن خمینی را این طور توصیف کرد که وی ورود خود را به عرصه سیاست در بازی سیاسی طراحی شده آقای هاشمی تعریف کرد و چون در بازی سیاسی آقای هاشمی، نقش سید حسن رهبری آینده در نظر گرفته شده بود، سیدحسن خود را وابسته به یک جریان سیاسی تعریف کرد.

امیر محبیان استفاده از عبارت های اغراق آمیز علامه توسط آقای هاشمی را بخشی از این پازل توصیف کرد که لطمه جدی به سید حسن خمینی زد.

محمدی: هاشمی قصد دارد از سرمایه مظلوم‌نمایی سیدحسن برای خود بهره ببرد

مهدی محمدی نیز در تحلیلی با اشاره به سخنان دیروز هاشمی  نوشت: آقای هاشمی رفسنجانی طوری سخن گفته است که گویی سیدحسن خمینی اگر فقط یک خیرخواه در این کشور داشته باشد، اوست و لاغیر. هاشمی می خواهد  فضای انتخابات را تا جایی که امکان دارد رادیکال و تند کند چرا که می داند در یک فضای آرام، موجی به نفع او برنخواهد خاست.

وی در ادامه نوشت: ظاهرا حسن خمینی تصور می کند همچنان باید به این بازی ادامه بدهد غافل از این که او نخستین کسی نیست که هاشمی رفسنجانی، پس از آن که بهره اش را برد، به امان خدا  رها خواهد کرد.  پیش از این، خیلی ها، قربانی بازی کم و بیش مشابه او شده اند.

در شبکه های اجتماعی نیز سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با واکنش های متفاوتی روبرو شد. برخی با بازنشر سخنان امام خمینی درباره این که «از کسی طلبی ندارم و به کسی بدهکار نیستم» به نحوی آن را موضع امام درباره این موضوع تلقی کردند.

برخی نیز با بازنشر تصاویر قدیمی حسینیه جماران و مقایسه آن با حرم کنونی امام، درباره تعبیر«اشبه»بودن به امام واکنش نشان دادند.

برخی از کاربران ضمن تصریح بر اینکه سیدحسن خمینی فردی باسواد و خوش فکر است، این تعبیر را غلوآمیز خواندند و  این توصیف را تایید بازی سیاسی آقای هاشمی خواندند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.