دوشنبه, 27 آذر 1396 :: Monday, 18 December 2017
کد خبر: 21189
یک روزنامه اصلاح‌طلب:

برکناری مدیرکل سیاسی استان‌های مازندران و کرمان "غیر اعتدالی" است

برکناری مدیرکل سیاسی استان‌های مازندران و کرمان اتاق خبر 24

روزنامه آرمان امروز دوشنبه 94/8/4 در گزارشی با عنوان «برکناری‌های غیراعتدالی» نوشت: حسین حسن نژاد و حجت‌الاسلام عباس اسلامی شخصیت‌های اصلاح‌طلب و بنام استان‌های مازندران و کرمان که تا روزهای گذشته در سمت مدیرکل سیاسی این استان‌ها بودند در آخرین روز مهرماه از سوی استانداران خود برکنار شدند. تاکنون وزیر کشور و معاونانش می‌گفتند که استانداران و فرمانداران غیرهمسو و آنهایی که شاخص‌های دولت را ندارند حتی شب انتخابات از سمت خود برکنار می‌شوند با این حال علت برکناری این دو مدیر استانی نه بی‌کفایتی است و نه غیرهمسو بودن! حسن نژاد که در دولت اصلاحات فرماندار بابلسر بوده است به توانمندی در مدیریت استان مازندران شناخته می‌شود. مسئولان استانداری کرمان نیز علت برکناری حجت‌الاسلام اسلامی را بی‌صداقتی می‌دانند اما او خود معتقد است عکسش با رئیس دولت اصلاحات باعث برکناری‌اش شده است. 

***  فرضیه‌های برکناری حسن نژاد

این روزنامه در ادامه نوشت: پنجم خرداد ماه سال جاری بود که نام حسین حسن‌نژاد در رسانه‌ها مطرح شد. ربیع فلاح جلودار، استاندار مازندران وی را به عنوان مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری مازندران معرفی کرد. آن روز افرادی دیگری نیز به سمت‌های ستاد انتخاباتی این استان منصوب شدند که نام علی‌رضا یونسی به عنوان معاون سیاسی- امنیتی و اجتماعی استانداری به چشم خورد. استاندار در آخرین روز ماه مهر و در آستانه پنجمین ماه صدور حکمش، اما تصمیمش را تغییر داد و حسین حسن‌نژاد را از سمت خود برکنار کرد. در حکمی که استاندار برای برکناری حسن نژاد صادر کرده است، نه سطری درباره خدمات او به چشم می‌خورد و نه علت برکناری او. البته برخی رسانه‌ها دلیل این برکناری را سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان مازندران می‌داند که مسئولان استانداری در بیانیه‌ای به خاطر استقبال اندک مردم از رئیس‌جمهور عذرخواهی کردند. در کنار عذرخواهی عکس‌هایی نیز از ورزشگاه شهید متقی ساری که میزبان سخنرانی رئیس‌جمهور بوده در رسانه‌ها منتشر شده است که نشان‌دهنده استقبال اندک مردم از رئیس‌جمهور بوده است. با همه این حرف و حدیث‌ها محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت پس از این سفر استقبال مردم مازنداران از رئیس‌جمهور را پرشور دانست و گفت همه عکس‌های آن روز را مشاهده کرده و طبیعی است که ورزشگاه شهید متقی در ساعت هفت و نیم یا هشت صبح پر نشود. با این حال حسن‌نژاد از اصلاح‌طلبان معروف استان مازندران است که سابقه فرمانداری بابلسر در دوران اصلاحات را در کارنامه خود دارد. این خود می‌تواند فرضیه اول را رد کند اما این مساله هنوز جای سوال است که چرا او بعد از پنج ماه سمت خود را تحویل داده است. برخی از رسانه‌های محلی و اصلاح‌طلب مازندران نیز دلیل این برکناری را تصمیم شخصی حسن‌نژاد دانسته‌اند و به گمانه‌زنی درباره سمت آینده‌اش پرداخته‌اند. از سوی دیگر مسئولان ارشد وزارت کشور بارها از تغییر استانداران و فرمانداران ناتوان سخن گفته‌اند اما این فرضیه نیز بعید به نظر می‌رسد چرا که در استان مازندران از فرمانداری حسن‌نژاد در بابلسر به عنوان مدیریت توانمند یاد می‌شود. با این حال هنوز شخص جایگزین حسن نژاد در این استان معرفی نشده است. 

*** عکس با رئیس دولت اصلاحات؟

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان نیز حجت‌الاسلام عباس اسلامی مدیرکل سیاسی استانداری را برکنار کرد. مراسم تودیع اسلامی اول آبان ماه بدون حضور خودش و چهره‌های اصلاح‌طلب در کرمان برگزار شد. علت برکناری اسلامی از این سمت ظاهرا عکسی بوده که اسلامی از خود در کنار رئیس دولت اصلاحات در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است. این درحالی است که اسلامی از معدود مدیران استانداری کرمان به شمار می‌رفت که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال92 حامی حسن روحانی بود. مابقی مدیران استانداری کرمان اما در این انتخابات از ستادهای جلیلی و قالیباف بودند. پس از آنکه اسلامی عکسی از خود و رئیس دولت اصلاحات در اینستاگرام منتشر کرد اعضای جبهه پایداری در این استان خواهان برکناری اسلامی شدند. با این وجود حمید ذکااسدی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان اسلامی در مصاحبه‌ای مدعی شده است که برکناری اسلامی به دلیل انتشار عکس با رئیس دولت اصلاحات نبوده و این برکناری تنها به خاطر نداشتن صداقت و تخلف تشکیلاتی بوده است. اسدی می‌گوید از رئیس کل دادگستری سوال درباره ملاقات با رئیس دولت اصلاحات سوال کرده و پاسخ این سوال را هم اینگونه اعلام کرده است که ملاقات با رئیس دولت اصلاحات جرم نیست. وی در ادامه تاکید می‌کند: «ما احساس کردیم اقدامات اخیر مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، منشور همدلی، اخلاق انتخاباتی و عقلانیت سیاسی را زیر سوال می‌برد.» البته عباس اسلامی خود درباره برکناری‌اش نظر دیگری دارد. وی در واکنش به اظهارات ذکااسدی درباره اینکه نداشتن صداقت علت برکناری اسلامی بوده خاطرنشان می‌کند: «اصلا چنین چیزی نبوده است. تا دو روز قبلش کوچک‌ترین موردی نبود و رابطه ما خیلی صمیمی بود البته من نمی‌خواهم به این موضوع ورود کنم.» اسلامی تاکید می‌کند دلیل برکناری‌اش عکس با رئیس دولت اصلاحات بود ولاغیر. 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.