شنبه, 30 تير 1397 :: Saturday, 21 July 2018
کد خبر: 140536

خیلی خوبیم ما!

شب گذشته یکی از تاریخی ترین شب های فوتبال ایران بود، زمانی که خاطرات گل خداداد عزیزی، گل قوچان نژاد به عراق و کره برای لحظاتی از جلوی چشممان عبور کرد.
خیلی خوبیم ما! اتاق خبر 24

کمتر کارشناسی در جهان بود که بخواهد بگوید ایران قطعا بازی مقابل مراکش را خواهد برد. زیر اساسا کسی انتظار چنین اتفاقی را نداشت، هرچند کارشناسان وطنی هم از برد حرف میزدند اما احتمالا ته دلشان فکر مساوی بودند و این نیجه را آبرو مند می دانستند.

ترکیب ایران، یکی از عجیب  ترین چیدمان های 7 سال اخیر حضور کی روش در تیم ملی بود. جایی که روزبه چشمی که انتقادات فراوانی به عملکردش در بازی های تدارکاتی وارد شده بود در قلب خط دفاع قرار گرفت، و در سمت چپ پس از مدتها احسان حاج صفی حضور یافت.

2806503.jpg

سوت آغاز که به صدا در آمد، در همان دقایق اول قهرمان آفریقا به طرز عجیبی به سمت دروازه ایران هجوم برد. آنها میخواستند کار را در نیمه نخست یکسره کنند. حملات آنها از سمت راست خود و سمت چپ دفاع ایران هر لحظه خطرناک تر میشد. عملکرد ایران در 20 دقیقه ابتدایی به گونه ای بود که همه انتظار داشتند که بلایی که روس ها بر سر عربستان آوردند، حالا مراکشی ها سر ما بیاورند.

2806504.jpg

اشتباهات پیاپی مسعود شجاعی و لو دادن های توپ، استرس زیاد بازیکنان، اشتباهات سردار آزمون و عجله ملی پوشان در شروع های مجدد موجب شد تا در این دقایق بارها فردوسی پور گزارشگر بازی از عملکرد تیم ملی انتقاد کند و حتی چندبار آرزوی پایان بازی را به زبان آورد. اما به هر حال فشار مراکشی ها فروکش کرد و پس از یک حمله برق آسا از بازیکنان ما، روحیه به تیم برگشت و به نوعی خودباوری رسیدند.

2806518.jpg

عملکرد فوق العاده و دور از انتظار امید ابراهیمی در خط هافبک تقریبا همه هواداران را متعجب کرده بود که ناگهان در برخورد با مهاجم مراکش وی از ناحیه قفسه سینه دچار مصدومیت جدی شد و جای خود را به مجید حسینی داد. تغییر تاکتیک توسط کی روش با این تعویض اجباری صورت گرفت و حسینی 21 ساله و جوان به جای چشمی به دفاع رفت و روزبه جای ابراهیمی در پست هافبک دفاعی را گرفت.

2_9.jpg

بازی ادامه داشت و در نیمه دوم تقریبا هیچ یک از دو تیم برتری محسوسی نسبت به حریف نداشت. در دقایق پایانی علیرضا جهانبخش هم مصدوم شد و جای خود را به سامان قدوس داد. اولین بازی ملی رسمی قدوس، در جام جهانی رقم خورد. در نهایت او در یک فرار از سمت چپ، خطایی از مراکشی ها گرفت. حاج صفی پشت توپ ایستاد و آنرا به روی دروازه ارسال کرد. نکته جالب قبل از ارسال این بود که فردوسی پور از گل شدن این توپ و لذت بی انتهایش گفت آن هم در دقایق آخر بازی!

2806512.jpg

20 سال پس از برد آمریکا، ما در جام جهانی پیروز نشده بودیم. در ثانیه های آخر همه نگاه ها به ساق حاج صفی و سر بازیکنان بود! شاید یک نفر از راه برسد و این طلسم 20 ساله را بشکند، آن یک نفر عزیز بوهادوز بازیکن تیم ملی مراکش بود!

2_1.jpg

ایران حالا به پیروزی در جام جهانی رسید. کی روش مردی که بی تردید پرافتخار ترین مربی تاریخ تیم ملی است، کسی که در شرایط سخت همیشه همه را غافلگیر کرده، مربی که نشان داده اگر به کارش ایمان داشته باشیم و به او اعتماد کنیم حتما نتیجه میگیریم. پس چرا باید به همین راحتی ها اورا از دست بدهیم؟ کدام پدیده می تواند چنین شور و شوقی در مردم بوجود آورد که برای لحظاتی همه مشکلاتشان را فراموش کنند و با برد تیم ملی چهره شان پر از لبخند شود. بردی که آنقدر برای مردم خوشحال کننده بود که تا پاسی از شب بتوانند در خیابان ها به شادی و پای کوبی بپردازند. شادی که همه مردم با هر رنگ و گویش در کنار هم قرار داد. خاصیت فوتبال همین است؛ وحدت.

2_3.jpg

حتی رسانه های خارجی نیز در مقابل این بازی سکوت نکردند و به ستایش عملکرد ملی پوشان ما پرداختند. سایت روزنامه مارکا با انتشار گزارشی از بازی، عملکرد مراکشی‌ها در نیمه اول را خیلی خوب دانست اما به این موضوع اشاره کرد که رفته رفته ایران به جریان رقابت برگشت و در نهایت با وجود درصد اندک مالکیت توپ با استفاده از اشتباه مدافع حریف، دومین گل دیرهنگام تاریخ جام‌جهانی را به ثمر رساند. مارکا از تیم کی‌روش به عنوان «شجاعان آسیا» نام برد.

2_8.jpg

روزنامه آس هم پیروزی ایران را نتیجه یک بازی دفاعی خوب دانست. سایت این روزنامه، مراکش را تیم بدشانسی نامید که بارها تا آستانه گلزنی پیش رفت اما نتوانست از موقعیت‌هایش بهره ببرد. آس نوشت که ایران به اولین تیم از جام‌جهانی ۱۹۶۶ تبدیل شد که بدون شوت در چارچوب در یک نیمه، گل می‌زند و پیروز می‌شود.

2_7.jpg

رویترز از ایران به عنوان یک تیم دفاعی و البته جنگنده نام برد و به بازی شجاعانه و بدون ترس تیم کی‌روش اشاره کرد. این خبرگزاری معتبر شانس فراوان را یکی از عوامل برتری ایران نامید.

2_5.jpg

ایران، به ترند جهانی در توئیتر تبدیل شد. نایک و فدراسیون های مختلف هرچقدر میخواهند تحریممان کنند، ما ایرانیم. حالا دیگر صعود از گروه ترسناک B یک رویا نیست، ما میتوانیم صعود کنیم، می توانیم تاریخ ساز شویم و جاودانه. حالا همه جا حرف از ماست. با مساوی شب گذشته اسپانیا و پرتغال برای اولین بار در تاریخ صدرنشین گروهمان شدیم. شگفتی یعنی همین!

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x