دوشنبه, 29 مرداد 1397 :: Monday, 20 August 2018
کد خبر: 136930

شهر بی شهردار

اگر در یک جمله بگوییم این روزها شهرداری تهران یتیم شده است بی راه نگفته ایم. شهرداری که روزی سکانش در دستان مردی بود که به اذعان دوست و دشمن، بی وقفه کار میکرد، امروز با یک سرپرست که میهمان چند روز است اداره می شود.
شهر بی شهردار به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اگر در یک جمله بگوییم این روزها شهرداری تهران یتیم شده است بی راه نگفته ایم. شهرداری که روزی سکانش در دستان مردی بود که به اذعان دوست و دشمن، بی وقفه کار میکرد، امروز با یک سرپرست نصفه و نیمه اداره می شود. کاستی زیاد است و دلیلش مشخص. آن روزها که شهردار بر سر کار بود، با یک زلزله و برف، عنان کار از دست در رفته بود. دیگر چه انتظاری میشود از شهرداری بدون شهردار داشت.

دنبال مقصر نمی گردیم ولی خب مسئول نابسامانی های مدیریت شهری تهران غیر از شورای شهر نیست. ساختار جدید شورای نگهبان ناکارآمدی حزب غالب خود را به رخ مردم حتی رای دهندگان خود کشیده است.

پایان کار محمدعلی نجفی در شهرداری تهران، آغازی بر روند ممتد اختلافات در جبهه اصلاح‌طلبی بود. اختلافاتی که رنگ و بوی سیاسی‌اش آنقدر غلیظ و چشمگیر است که در فهم عامه یا حتی فهم اهل فن، به «سیاست‌بازی» تعبیر می‌شود.

پس از آنکه استعفای نجفی از شهرداری تهران، با حرف‌ها و حدیث‌های بسیار، بالاخره در روز ۲۱ فروردین‌ماه با ۱۵ رای موافق از سوی اعضای شورای شهر پذیرفته شد، گزینه‌های متعددی برای جانشینی وی طرح شدند. یکی از گزینه هایی که انتظار می‌رفت، بیش و پیش از سایرین در مظان توجه باشد، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران بود. همه منتظر بودند، ببینند آیا محسن هاشمی خودش هم برای شهرداری تهران، آمادگی دارد یا خیر؟! خب خیلی زود مشخص شد که محسن هاشمی آمادگی شهردار شدن را داشت ولی شورای شهر اصلاح طلب تمایلی برای سپردن کرسی شهرداری به وی را نداشت.

به هرحال گزینه های شهرداری مشخص شدند و اینبار هم کناره گیری های حزبی و سیاسی بازار اخبار و شایعات را گرم می کرد.

 

 

پروسه ی انتخاب یک شهردار در شورای شهر اصلاح طلب

سخنگو ی شورای اسلامی شهر تهران چندی قبل پس از جلسه‌ی هم اندیشی در جمع خبرنگاران اسامی نامزدهای پیشنهادی شهرداری تهران را اعلام کرد:

۱-افشانی / ۲-علی اوسط هاشمی / ۳- انصاری لاری / ۴- مرتضی بانک / ۵- بیطرف / ۶- پنجه فولادگران/ ۷- تبادار / ۸- ترک نژاد / ۹- تقی زاده / ۱۰- تندگویان/ ۱۱- محمود حجتی / ۱۲- سید محمود حسینی /۱۳- حقانی/ ۱۴- حناچی/ ۱۵- خواجه نصیر /۱۶- مصطفی سلیمی/ ۱۷- عارف/ ۱۸- فرشید گلزاده/ ۱۹- حسینی مکارم/ ۲۰- مهرعلیراده/ ۲۱- مقیمی/ ۲۲- مناف هاشمی/ ۲۳-حجت اله میرزایی/ ۲۴-سید جعفر موسوی/ ۲۵- رضا ویسه/ ۲۶- مرعشی/ ۲۷- واعظ مهدوی/ ۲۸- محسن هاشمی

حدود ده روز پیش نیز اعضای شورای شهر تهران پس از رأی گیری برای انتخاب هفت گزینه از ۲۸ گزینه انتخابی برای شهرداری تهران ، هفت نفر را به عنوان کاندیدای نهایی شهرداری تهران انتخاب کردند که بر این اساس ۱- سید محمد افشانی، ۲- محمد ابراهیم انصاری لاری، ۳- محمود حجتی، ۴- سید محمودحسینی، ۵- سمیع الله حسینی مکارم، ۶- حجت‌الله میرازیی و ۷- پیروز حناچی به عنوان ۷ گزینه نهایی کاندیدای شهرداری تهران برای ارائه برنامه‌هایشان به شورای شهر تهران انتخاب شدند.

 

علی اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از یکشنبه 16 ارديبهشت چهار کاندیدای شهرداری تهران می‌بایست برنامه‌های خود را برای اعضای شورای شهر و اصحاب رسانه تشریح کنند.

وی افزود: برای هر کاندیدا دو ساعت وقت در نظر گرفته شده است که یک ساعت برای ارائه گزارش و یک ساعت هم برای  پاسخ به پرسش‌هاي اعضای شورای شهر در نظر گرفته شده‌است.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این‌که در روز دوشنبه نیز 3 کاندیدای باقیمانده از ساعت 8 تا 16:30 به تشریح برنامه‌هایشان می‌پردازند، گفت: نهایتا در روز سه شنبه اعضای شورای شهر از میان 7 کاندیدای باقیمانده دو نفر را به عنوان گزینه نهایی انتخاب می‌کنند که از میان این دو نفر در روز 23 اردیبهشت ماه به عنوان شهردار تهران انتخاب می‌شود.

اعطا با بیان این‌که از روز سه شنبه تا یکشنبه 23 اردیبهشت ماه که شهردار از میان دو گزینه نهایی انتخاب می‌شود، برنامه‌ها و نظرهاي تیم کارشناسی شهردار آینده در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: آشنایی اعضای شورا با تیم شهردار آینده به معنای رأی اعتماد نیست، بلکه بحث این است که شورا مخالفتی نداشته باشد.

 

از حواشی این کاندیداتوری می شود به ناکامی محسن هاشمی از صندلی شهرداری تهران و همچنین انصراف انصاری لاری و نفروختن گندم جزیره کیش به جو شهرداری تهران اشاره کرد. این در حالی است که محمد ابراهیم انصاری لاری قرار بود امروز و در شصتمین جلسه رسمی پنجمین دوره شورای اسلامی شهـر تهران  از ساعت 8 تا 10 صبح با حضور در شورا برنامه‌های خود را اعلام کند. در عین حال هم رئیس شورای شهر از انصراف انصاری ابراز بی اطلاعی می کند. محسن هاشمی رفسنجانی در حاشیه افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه در جمع خبرنگاران گفت: من هم انصراف آقای انصاری لاری را در شبکه‌های اجتماعی دیدم و این استعفا هنوز رسما به ما داده نشده است که البته مورد پذیرش ما هم قرار نمی‌گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه همه 7 کاندیدا باید برنامه‌های خود را ارائه دهند و شورا در این مورد، خود تصمیم خواهد گرفت، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود، شورا با قحط الرجال مواجه شده است، درست نیست.

 

 

کاروان بی ساربان

پایتخت ایران تا به امروز59 شهردار را به خود دیده است که در این بین برخی برای چند ماه تنها سرپرست بوده اند. رکورد بیشترین دوره زعامت بر شهرداری متعلق به محمدباقر قالیباف با 144 ماه یا 12 سال است.   کریم بوذر جهرمی از سال 1302 تا 1312 به مدت 10 سال شهردار تهران بود و پس از وی نیز طولانی ترین دوره تصدی پست شهرداری متعلق به غلامحسین کرباسچی با 108 ماه از سال 1368 تا 1376 است. به عقیده کارشناسان شهری در دوره هایی که ثبات مدیریتی وجود داشته، تهران توانسته رشد مناسبی داشته باشد.

بعد از پایان کار شهردار اسبق، تهرانی ها کارنامه قابل قبولی از شهرداری و شورای شهر ندیدند. این روزها هم که شهردار وجود ندارد تا مطالبه گری ها نتیجه بخش باشد. نگارنده نگران روزهای بارانی و ترافیک و سایر مشکلات روتین که دیگر عادت تهرانی ها شده است نیست. بلکه بهترا است به مسئله ی صندلی خالی شهردار نگاه زیر ساختی داشت.

در کلانشهری چون تهران مساله انتخاب شهردار بسیار مهم وحائز اهمیت است و تا زمانی که شهردار کارآمدی وارد شهرداری نشود لحظه به لحظه می توان انتظار وقوع بحران را در شهر داشت.در حالی که در شهری چون تهران در هر سال نزدیک به ششصد پروژه اجرا می‌شد جالب است که تهران به حالت تعطیلی در آمده و بسیاری ازپیمانکارانی که باید برنامه های عمرانی متعددی را در شهر تهران دنبال کنند دست روی دست گذاشته ومنتظر تصمیم گیریهای آتی هستند.

آنچه درباره شهر تهران حائز اهمیت است عدم توجه به انتخاب مدیری کارآمد برای اداره شهر است. بحران بارش برف و تگرگ یا حتی برفی که در سال گذشته چند روز زندگی مردم را مختل کرد بحران هایی است زود گذر که در برابر سایر بحرانه‌ایی که شاید شهر را در چالش‌های جدی و اساسی فرو خواهد برد چندان قابل توجه نباشد هر چند که نباید از محدود شدن زندگی یک دقیقه و یک ساعت شهروندان گذشت. مختل شدن زندگی شهروندان به هر دلیلی اعم از بارش برف و تگرگ یا باران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که هواشناسی از قبل هشدارهای لازم را جهت آمادگی ارگانها ومردم اعلام کرده بود.

حال این سوال مطرح می‌شود آیا بلاتکلیفی ششصد پروژه در سال برای شهری چون تهران بدتر از بحران بارش یک روزه باران و تگرگ نیست؟ آیا هدر دادن زمان، فرصت سوزی و وقت کشی در به تصمیم گیریهای غلط و تاخیر انداختن انتخاب شهردار خسارت آفرین نیست؟ مسلما هر روز آسیب‌های جبران ناپذیر وخسارت‌های فراوانی بر شهر وارد می‌شود و عدم مدیریت بحران باران یکی از جزیی ترین آنهاست که اگر تمهیدات خاصی برای آن اندیشیده نشود باید منتظر پیامدها وعواقب نامطلوب وحتی خطرناکی در شهر تهران باشیم.

مرور رویدادهای شهری در 9 ماه گذشته یعنی از مرداد سال 96 تا اردیبهشت 97، نشان می دهد که تهران وارد مدار بلاتکلیفی و عدم ثبات برای شروع پروژه های جدید و یا اتمام طرح های نیمه تمام گذشته شده است.

یکی از اصلی ترین شاخص ها در مدیریت شهری پایتخت ایران، ثبات مدیریتی است. ثباتی که به تبع آن متصدیان شهر می توانند برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را تنظیم کرده و در زمانبندی 1 تا 4 ساله، آنها را اجرایی کنند و حتی برخی از برنامه ها در بازه زمانی طولانی تر برای مدیران بعدی مسیر روتین را تعیین ساخته تا به هدف نهایی نائل شوند. مانند حمل و نقل عمومی که برنامه ای درازمدت محسوب می شود و در صورت ریل گذاری مناسب و برهم نخوردن رویه های توسعه ای در دوره مدیران جدید، در زمان مناسب به بهره برداری می رسد.

حال باید دید که اعضای شورای شهر تهران چه گزینه ای را برای تصدی گری شهرداری انتخاب می کنند. حتما شهردار آینده ی تهران مسئولیت بسیار سنگینی را نسبت به گذشته بر عهده خواهد داشت. چرا که شهردار مذکور در شرایطی عنان کار را در دست میگیرد که سال تازه شروع شده و هیچ کاری از ابتدای آن صورت نگرفته است. طرح ترافیک با موجی از اعتراضات در حال اجرا شدن است و پیمانکاران بیکار و بلا تکلیف منتظر روشن شدن وضعیت شهردار آینده هستند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x