شنبه, 30 تير 1397 :: Saturday, 21 July 2018
کد خبر: 121219
یادداشت اتاق خبر 24

شارلاتان بازی رسانه‌ای در زلزله!

 شارلاتانیزم رسانه ای را حتماً شنیده اید و درباره آن نمونه هایی را هم دیده اید.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مرحوم دهخدا شارلاتان را اینگونه معنی کرده است؛«شارلاتان . (فرانسوی ، ص ) کسی که با زبان خوش مردم را فریب دهد. حقه باز. شیاد. چاخان و...»

با این تعریف، توجه کنید که اکنون در بخشی از خاک عزیز ایران زلزله آمده و مردم استان کرمانشاه و شهرهای تابعه با درد و رنج آن دست به گریبان هستند.

عده ای در این شرایط بغرنج مصیبت بار مسائلی را مطرح می کنند و آن را با روش های تبلیغاتی فریبنده یا همان شارلاتانیزم رسانه ای خود، به فریب افکار عمومی می پردازند تا دروغ را به جای واقعیت به مردم و افکار عمومی قالب کنند.

اکنون زمان همکاری، همدلی و هوشیاری برای رساندن هر آنچه که مردم زلزله زده کرمانشاه نیاز دارد، است نه چنین رفتارهایی.

اما عده ای با شارلاتان بازی های خود از آب گل آلود ماهی میگیرند تا به اهداف سیاسی خود برسند.

مکسن مهر بد یا خوب، با زلزله ای به بزرگی 7 و سه دهم ریشتر در زمین لرزه استان کرمانشاه همچون دیگر بناها و خانه ها ویران خواهد شد.

اما چرا دروغ، چرا فریب، چرا دغل بازی برای اثبات ادعایی که اکنون زمانش نیست؟!

عکسی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد ساختمانی بلند کج شده و بر روی ساختمان مقابل خود افتاده است. در توضیح این عکس نوشته اند تخریب مسکن مهر - قصر شیرین بر اثر زلزله دیشب-

زلزله کرمانشاه به بزرگی 7 و سه دهم ریشتر مرگبارترین زلزله سال 2017 نام گرفته است، اگر در این میان سازندگان مسکن مهر در شهرهای زلزله زده مقصر تشخیص داده شوند قطعاً مستوجب مجازات هستند.

اگر در ساخت بنا کم کاری و کم فروشی کرده باشند باید مجازات شوند و هیچ تردیدی هم در آن نیست، چه سازندگان مسکن مهر در دولت پیشین باشند چه در دولت کنونی، هیچ تفاوتی نمی کند، بحث بر سر این است که اکنون زمان گرو کشی و تسویه حساب های سیاسی و شخصی نیست.

همه می دانند که دولت و به ویژه شخص وزیر راه و مسکن با طرح مسکن مهر مخالف بود و بارها در باره این طرح تعابیر نامناسب به کار برد. اما اکنون زمان خوبی برای انتقام گیری نیست.

اگر بخواهیم عمیق تر وارد این موضوع شویم به این نتیجه خواهیم رسید که مسکن مهر ساخته شده در استان کرمانشاه به ویژه در قصر شیرین و سرپل ذهاب در سال 94 به بهره برداری رسیده و به مردم واگذار شده است.
از سوی دیگر همان بیمارستانی که فروردین ماه ماه امسال و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اسلام آباد غرب از سوی وزیر بهداشت بهره برداری شد، با زلزله کرمانشاه ویران شد و هیچ خدماتی نتوانست به زلزله زدگان ارائه دهد.

جالب اینجاست که حتی شبکه بی بی سی برای این که خود را از شارلاتان بازی رسانه ای برخی در داخل دور کند، همان عکس کج شده ساختمان در مصر را نشان داده و توضیح می دهد که این عکس به دروغ به مسکن مهر نسبت داده شده، ببینید آش چقدر شور است که آشپز هم آن را نمی خورد!

 

عکس کج شده ساختمان در مصر

 

ایران شاهد زلزله های سنگینی بوده است، از زلزله رودبار و منجیل که بیش از 35 هزار کشته داد و در آن زمان مسکن مهر هم وجود نداشت، اما از آن منطقه ویرانه ای باقی ماند. این زلزله در سال 69 اتفاق افتاد.

یا زلزله بم در سال 82 حادث شد و با قدرت 6/6 ریشتر استان کرمان را لرزاند و بیش از 26 هزار کشته بر جا گذاشت که آمار غیر رسمی 50 هزار کشته را اعلام می کند.

و اکنون زلزله کرمانشاه که با قدرت بیشتری استان را به لرزه درآورده، تاکنون 423 کشته و بیش از 7 هزار مجروح داشته است.

از خود پرسیده ایم که چرا با وجود قدرت زیاد زلزله، فاجعه رودبار و بم تکرار نشد؟
 
زلزله کرمانشاه میتوانست فاجعه بزرگتری را رقم بزند، اما به لطف خدا اینگونه نشد، بناهایی تخریب، ویران و باعث کشته شدن ساکنان آنها شده که سازه های قدیمی، فرسوده و سست داشتند.

شرایط بحرانی همچون زلزله کرمانشاه محک خوبی است تا بتوان افراد، شخصیت ها و حتی گروه های سیاسی را بهتر شناخت. چون باعث میشود ماهیت واقعی آنها جلوه کند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x