يكشنبه, 28 آبان 1396 :: Sunday, 19 November 2017
کد خبر: 118882
ابعاد تازه از ماجرای مسعود بارزانی

همدستی بارزانی با داعش و اسرائیل

هر چه از ماجرای بحرانی که مسعود بارزانی بر سر برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق می گذرد ابعاد تازه ای از آن روشن می شود.  
همدستی بارزانی با داعش و اسرائیل به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کردستان عراق پس از سرنگونی رژیم صدام بر اساس تصمیمی که در قانون اساسی عراق گرفته شد، یکسری اختیارات قانونی برای خودمختاری به این اقلیم داده شد.

رفته رفته اقدامات اقلیم کردستان عراق با وجود مسعود بارزانی از شرایط عادی خارج شد و به سمت تقابل و تضاد با دولت مرکزی عراق رفت.

هر چند در زمان حیات جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق، کردستان در شرایط روابط مناسبتری با دولت مرکزی قرار داشت، اما از زمانی که مرحوم جلال طالبانی چند سالی را در بستر بیماری بود، مسعود بارزانی از این فرصت سوء استفاده کرد و طرح ها و برنامه های خود را به اجرا گذاشت.

بیش از دوسال است که عراق درگیر حضور گروه تروریستی داعش در سرزمین خود است، این گروهک تروریستی تکفیری وهابی به مناطق کردستان عراق حمله نکرد.

چنین اتفاقی بی اهمیت یا حتی کم اهمیت نیست، بلکه بسیار مهم و حساس است. چرا داعش به سوی کردستان عراق حرکت نکرد و برای اشغال این خطه اقدامی انجام نداد؟
اگر مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به این پرسش پاسخ قانع کننده و منطقی بدهد، روشن خواهد شد که میان داعش و مسئولین اقلیم کردستان عراق چه رابطه ای وجود داشته است.

پس از آن که مسعود بارزانی از تصمیم به برگزاری همه پرسی جدایی از عراق خبر داد، بازتاب های این تصمیم بسیار زیاد بود به گونه ای که در منطقه بیشتر کشورها با آن مخالفت کردند. مهمترین مخالفان تصمیم بارزانی ایران و ترکیه بودند. دولت مرکزی هم به طور طبیعی با اقدام رئیس اقلیم کردستان عراق مخالف بود، اما در شرایط جنگ با داعش قرار داشت و فرصت و توان پاسخگویی قاطع تر به بارزانی وجود نداشت.

داعش مناطق زیادی از خاک عراق را اشغال کرده بود، بغداد در خطر سقوط قرار گرفته بود، مردم این کشور از مناطق تحت سلطه تروریست های داعش که حکومت اسلامی! تشکیل داده بودند می گریختند، بحران شدید عراق را فرا گرفته بود، اما در میان این همه جنگ و خونریزی، کردستان عراق مصون از گزند داعش بود!

این که چرا تروریست های تکفیری داعش چشمداشتی به سوی کردستان عراق نداشتند، همواره یک علامت سوال بزرگ را در افکار عمومی عراق و منطقه ایجاد کرده بود.

آیا میان مسئولین کردستان عراق و حامیان اصلی داعش و فرماندهان این گروه تروریستی ارتباطی وجود دارد؟

این که مسئولین کردستان عراق با داعش همکاری داشته باشند، غیر قابل باور بود اما روند جاری در حمله تروریستهای تکفیری به عراق چنین برداشتی را در افکار عمومی ایجاد می کرد.

حتی زمانی که داعش در مناطق زیادی از عراق گسترش یافت و دولت مرکزی نیازمند یاری بود، کردستان عراق به کمک دولت مرکزی نرفت! در حالی که در چنین شرایطی وظیفه مسولین کردستان عراق این بود که نیروهای خود را برای کمک به هموطنان عراقی بسیج کند. این موضوع حتی در قانونی اساسی عراق وجود دارد.

شک و تردید، مردم عراق، مسولین کشور و حتی همسایگان اقلیم کردستان عراق همچون ایران و ترکیه را آزار می داد تا این که همه پرسی تجزیه کردستان از عراق بسیاری از ناگفته ها را آشکار ساخت.

تنها رژیمی که از اقدام مسعود بارزانی حمایت کرد، رژیم اسرائیل بود.

رژیم صهیونیستی یکی از حامیان اصلی تروریست ها به ویژه داعش در منطقه است، حمایت این رژیم از داعش از یکسو و روابط خوبی که میان تل آویو و اربیل برقرار بود از سوی دیگر این فرضیه را قوت می بخشید که حتی مسئولین کردستان عراق در خوشبینانه ترین حالت با داعش به توافق رسیده بودند که کردستان عراق از حملات نیروهای حکومت اسلامی! در امان باشد.

طرح اینگونه بود که داعش عراق را اشغال کند و مسعود بارزانی هم کردستان عراق را تجزیه تا با تشکیل کشور مستقل بذر تجزیه را در دیگر مناطق کردنشین بکارد.

همزمانی برگزاری همه پرسی با حضور داعش در عراق نیز خود یکی از دلایلی است که می تواند ارتباط میان مسئولین کردستان عراق را با تروریست های داعش ثابت کند.

مسعود بارزانی باید به این پرسش نیز پاسخ دهد که چرا در شرایط بحرانی عراق تصمیم به برگزاری همه پرسی گرفت؟!

اما مسعود بارزانی در طرحی که با هماهنگی و برنامه ریزی آمریکا، اسرائیل و داعش در حال اجرای آن بود، با شکست روبرو شد و بازنده اصلی این بازی نیز مسعود بارزانی است. دوران او به پایان رسیده است، حتی میان مردم کردستان عراق نیز از مقبولیت کافی برخوردار نیست.

شکست خوردگان بحرانی که در عراق ایجاد شده بود تا به تجزیه این کشور منجر شود، اسرائیل و آمریکا با همدستی مسعود بارزانی هستند. اگر بارزانی همچنان اصرار به ادامه اشتباه خود داشته باشد، شاید دولت مرکزی تصمیم سخت تری برای پایان دادن به فتنه بارزانی بگیرد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.