چهارشنبه, 27 دى 1396 :: Wednesday, 17 January 2018
کد خبر: 117646

همسویی آلمان با مواضع ضدایرانی ترامپ

نهادهای اطلاعاتی آلمان مدعی هستند ایران در اقدامی مغایر با برجام و در راستای توسعه برنامه تسلیحاتی خود، در بازه زمانی ۲۰۱۶، به دفعات اقدام به خرید فناوری موشکی و هسته ای کرده است.
همسویی آلمان با مواضع ضدایرانی ترامپ اتاق خبر 24

نهادهای اطلاعاتی آلمان با ارائه گزاشی علیه ایران، مدعی شدند این کشور در راستای نقض توافق هسته ای ۲۰۱۵، بارها سعی کرده از راه های غیر قانونی به فناوری‌های هسته ای و موشکی دست پیدا کند.

گفتنی است این اتهام از سوی ۳ نهاد اطلاعاتی متفاوت وابسته به سرویس اطلاعات فدرال آلمان (BND) مطرح شده و ادعا می شود ایران در سال میلادی گذشته (۲۰۱۶)، به احتمال زیاد یا حتی به طور قطع، در راستای توسعه برنامه هسته ای خود ۳۲ بار اقدام به خرید برخی اقلام کرده است.

این گزارش در ادامه ادعاهای خود می‌افزاید ایران از شرکت‌های مستقر در چین، ترکیه و حتی امارات برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه برنامه تسلیحاتی که طبق برجام منع شده، استفاده می کند.

«BND» مدعی شد تهران در مدتی که از توافق هسته ای می گذرد، تسلیحات کشتار جمعی شیمیایی، بیولوژیکی و اتمی ساخته (!) و بارها اساتید کره شمالی، پاکستان و سودان را برای مشارکت در برنامه های اتمی و تسلیحاتی خود به ایران دعوت کرده است.

این نهاد اطلاعاتی در ادامه گزارش تحریک آمیز خود می افزاید: یک نمونه از فعالیت در بخش فناوری الکترونیک و در رابطه با غنی سازی اورانیون انجام شده است.

در این گزارش همچنین قید شده که در سال میلادی ۲۰۱۵ و قبل از اجرای توافق هسته ای، ایران ۱۴۱ بار اقدام به خرید چنین اقلامی کرده است.

گفتنی است علیرغم این گزارش که ظاهرا ایران را به نقض برجام متهم می‌کند، مقامات آلمانی می‌گویند چنین مسئله ای اتفاق نیفتاده است. به گفته یک منبع آگاه، برلین هیچ نشانه ای مبنی بر نقض برجام از سوی ایران ندارد.

با این حال، این مقام آلمانی در گفتگو با فاکس نیوز مدعی شد همچنان نگرانی از بابت برنامه تسلیحاتی ایران وجود دارد.

وی توضیح داد: گزارش پیش رو نشانه هوشیاری آلمان است. هرچند این مسئله باید خارج از چارچوب برجام و به طور جداگانه بررسی شود.

این وضعیت در حالی است که قرار است ظرف روزهای آینده «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پایبندی و یا عدم پایبندی ایران به برجام را در گزارشی به کنگره آمریکا اعلام کند. ظرف هفته های اخیر گزارش های متعددی درباره اینکه ترامپ در این گزرش پایبندی ایران به برجام را تائید نمی کند منتشر شده است و گزارش نهادهای اطلاعاتی آلمان می تواند بهانه ای به دست کاخ سفید بدهد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.