جمعه, 24 آذر 1396 :: Friday, 15 December 2017
کد خبر: 117161

چالش یک وعده غلط انتخاباتی

چند روز تا تصمیم ترامپ درمورد ادامه دادن یا ندادن مسیر برجام باقی مانده است. در این گزارش به حالات مختلفی که برای سرنوشت برجام و طرفین آن ممکن است پیش بیاید اشاره می کنیم.
چالش یک وعده غلط انتخاباتی به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بعد از نتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ ماند و دنیای وعده های عجیب و غریبش. یکی از آن وعده ها پاره کردن برجام بود که در عرض کمتر از یکسال از تکیه زدن به صندلی سیاه کاخ سفید به یادش افتاده است. این درحالی است که همه ی اطراف قرار داد مهم برجام به پایبندی و حسن نیت ایران به توافق هسته ای گواهی میدهند.

 

 

ترامپ و چالش روز 20مهر

طبق قانون مصوب کنگره ایالات متحده، دولت آمریکا هر ۹۰ روز یک‌ بار باید در گزارشی به قانون‌گذاران این کشور پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

مقامات دولت ایالات متحده می‌گویند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته آینده سیاست کشور خود درباره توافق هسته ای با ایران، برجام، را اعلام خواهد کرد و انتظار می‌رود که بگوید توافق هسته‌ای وین دیگر در راستای منافع واشینگتن نیست.

تولید دمپایی‌هایی با نقش توییت ترامپ

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۲ مهر در گزارشی بدون اشاره به نام این مقامات نوشته که کاخ سفید به طور موقت زمان سخنرانی آقای ترامپ در این باره را روز ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) تعیین کرده است.

دونالد ترامپ تا روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) مهلت دارد به کنگره آمریکا اعلام کند که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است یا نه.

ترامپ خود چندی پیش عنوان کرد که تصمیم خود را درباره برجام گرفته و به زودی آن را اعلام می‌کند.

نمایشگاه تصاویر ترسناک ترامپ و اعضای کابینه‌اش در نیویورک 3

چه بر سر برجام خواهد آمد ؟

ترامپ یا قصد پایبندی به برجام را دارد یا خیر. که البته پر واضح است که این پایبندی یا عدم پایبندی را به دروغ بر گردن ایران خواهد انداخت. علی ای حال در صورت خروج از برجام از سوی آمریکا ما از آن خارج نمی‌شویم. ما منتظر تصمیم کنگره خواهیم ماند. ما این خروج آمریکا را نقض یکی از جنبه‌های توافق که از آمریکا می‌خواهد تا فعالیت‌های اقتصادی ایران توسط رفتارهای آمریکا تحت تاثیر منفی قرار نگیرد، تلقی خواهیم کرد.

برجام

دم تأییدیه ترامپ به معنی خروج آمریکا از برجام نیست و کنگره، 60 روز برای تصمیم‌گیری درباره بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران که به معنی خروج عملی از این توافق است، فرصت خواهد داشت.

در حالی که تصویب اکثر طرح‌ها در مجلس سنای آمریکا به 60 رأی موافق نیاز دارد، یک قانون داخلی آمریکا درباره برجام تصریح می‌کند که مجلس سنا با تنها 51 رأی موافق می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

اعضای حزب جمهوری‌خواه در حال حاضر 52 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا را در اختیار داشته و در مجلس نمایندگان هم از اکثریتی قابل‌توجه برخوردار هستند، به نحوی که در صورت اتخاذ یک تصمیم یکپارچه، نیازی به همراهی دموکرات‌ها برای تصویب آن ندرند.

در سال 2015  حتی یک نماینده جمهوری‌خواه در هر دو شاخه قانونگذاری آمریکا به حمایت از توافق هسته‌ای با ایران رأی نداد، ضمن اینکه در سال جاری هم، شکست‌های پی‌در‌پی حزب جمهوری‌خواه در تصویب طرح مراقبت‌های درمانی، رهبران آنها را بیش از هر زمان دیگر تشنه به دست آوردن موفقیت کرده است.

به هر حال دو حالت وجود دارد. یا آمریکا برجام را زیر پا میگذارد یا نمیگذارد. درصورت زیر پا گذاشتن برجام باید ترامپ و کنگره در یک مسیر حرکت کنند و الا این اتفاق نخواهد افتاد.

برجام

 

برخورد ایران با برجام بدون آمریکا چه خواهد بود؟

ایران زمانی برجام را کنار می‌گذارد که این توافق‌نامه بی‌خاصیت شود. با بیرون رفتن آمریکا از برجام، این توافق‌ بی‌خاصیت نخواهد شد. اگر آمریکا از برجام خارج شود این سوال وجود دارد که آیا روسیه، چین و کشورهای اروپایی به برجام متعهد خواهند ماند یا نه. اگر این کشورهای به برجام متعهد بمانند ایران رسما می‌تواند طرح 1-6 (یعنی کشورهای طرف مذاکره ایران منهای آمریکا) را پیش ببرد. این موضوع شدنی و قابل بررسی است. با این حال اگر کشورهای اروپایی هم با واشنگتن همسو شوند اجماعی در تهران شکل می‌گیرد تا ایران از برجام خارج شود. چون در این حالت برجام بی خاصیت خواهد شد اما برنامه انرژی هسته ای خود را همچنان طبق NPT دنبال خواهد کرد.

حالت دیگر این است که اتحادیه اروپا و دیگر اطراف برجام نتوانند جلو فشار های آمریکا تاب بیاورند و تعهداتشان در برابر ایران روی زمین بماند. آنجاست که به تعبیر تحلیل گران برجام برای ایران بی خاصیت تلقی می شود و وجهی برای پایبندی به آن از طرف ایران باقی نمی ماند. و اینگونه سند بزرگترین دلیل برای بی اعتباری قول و قرار غربی ها در جهان امضا می شود.

 

برجام

پشت پرده تصمیم ترامپ در مورد برجام

همانطور که خاطرمان هست، ترامپ با ژست های مخالفت توانست رای آورد. دونالد ترامپ از زمان کارزار انتخاباتی خود و حتی پیش از آن بارها از باراک اوباما به دلیل انعقاد توافق اتمی انتقاد کرده و حتی چند بار به روشنی ادعا کرده است که این توافق را لغو خواهد کرد.

اما اکنون که ترامپ ماه‌‌هاست در کاخ سفید به سر می‌برد، نه تنها هنوز برجام را لغو نکرده و کنار نگذاشته، بلکه تاکنون مجبور شده است دو بار رسماً پایبندی جمهوری اسلامی به این توافق را هم تایید کند.

اما اینکه اینبار چه اتفاقی خواهد افتاد و ترامپ قرار است از چه سیاستی استفاده کند تا کمتر دیوانه خطاب شود نیاز به تحلیل دارد.

برجام

به نظر میرسد که ترامپ توان مقابله با هجمه های بعد از زیر پا گذاشتن برجام را ندارد. حوصله دولت ترامپ و خود وی نیز از این قسم چالش ها خارج است.

در همین باب ۱۸۰ نماینده دموکرات آمریکا طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور این کشور خواستند تا توافق هسته‌ای با ایران را تأیید کند.

همین اماره ایست که ترامپ با یک تیر دو نشان بزند. با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام خودش را صادق در تحقق وعده های انتخاباتی معرفی کرده است و از آن طرف مطمئن است که کنگره با رای های مثبت به برجام نمایشش را تکمیل خواهند کرد و انگار نه انگار که خانی آمده و خانی رفته است. در واقع به این شکل هم به برجام پایبند مانده است و هم مخالفت با آن را اثبات کرده است و گناه عدم پایبندی را به گردن کنگره انداخته است.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.