جمعه, 24 آذر 1396 :: Friday, 15 December 2017
کد خبر: 116786

چماق بی تدبیری بر سر خرس های قهوه ای

دیروز دو خبر ناگوار از کشته شدن دو عدد توله خرس ایرانی در رسانه ها منتشر شد که مایه افسوس و حسرت دوستداران محیط زیست بود. یکی به ضرب تصادف با خودرو و دیگری به ضربه چوب و چماق مسئولین محیط زیست. هر چند اتفاق کشته شدن توله خرس قهوه ای به ضرب چوب و چماق مربوط به یکماه پیش است اما کیفیت تلف شدن این توله خرس بیچاره پرده از مسائل زیادی بر داشت.
چماق بی تدبیری بر سر خرس های قهوه ای به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در ایران بسیاری از گونه ها مانند شیر و ببر ایرانی به دلیل شکار بی مورد منقرض شده و بسیاری دیگر در حال انقراضند. یکی از آن گونه های ارزشمند که در کشور ما در معرض خطر انقراض قرار دارد خرس قهوه ایست.

 

 

خرس قهوه ای

خرس قهوه ای یکی از گوشتخوارانی است که تلاش های حفاظتی و پژوهشی گسترده ای در در سرتاسر حوزه انتشار این گونه در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به آن اختصاص یافته است. با این حال، این گونه در محدوده قفقاز و خاورمیانه به شدت کمتر از سایر بخش های محدوده پراکنش خود مورد بررسی قرار گرفته است.

در میان مجامع علمی دنیا تقریبا چیزی درباره خرس های قهوه ای خاورمیانه که از آنها با نام “خرس قوه ای سوری” یاد می شود، وجود ندارد و حتی در بین مقالات و کتاب های مختلف، کمبود اطلاعات شدیدی در این مورد به چشم می خورد.

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در برنامه عمل حفاظت از خرس ها در سال ۱۹۹۹، به گفتن عبارت “جمعیت کوچک” درباره خرس های ایران بسنده کرده و حتی برخی وب سایت ها، خرس های خاورمیانه را تقریبا منقرض شده پنداشته اند.

نقشه های موجود در اتحادیه جهانی حفاظت نیز به صورت نادرستی بیان نموده که خرس ها در بخش های عظیمی از ایران منقرض شده اند، درحالیکه خرس های ایران هنوز در بخش های گسترده ای پراکنش تاریخی خود را همچنان حفظ نموده اند.

درخصوص جمعیت خرس قهوه ای در ایران نیز آمار قابل اتکایی وجود ندارد، بطوریکه کارشناسان قدیمی جمعیت خرس قهوه ای را ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ عدد برای کل کشور می دانند، هرچند که بعید است این آمار منطقی باشد.

برخلاف بسیاری از کشورها که نمایش خرس های قهوه ای در سطح خیابان ها و رقص و نمایش آنها مشکلی جدی است، این پدیده در ایران بسیار کمتر دیده می شود و امروزه احتمالا کمتر از ۴۰ خرس در ایران در اسارت هستند، هرچند که بیشتر آنها نیاز به ارتقای شرایط نگهداری و بهداشتی دارند.

از سال ۱۳۸۵ خرس قهوه ای  به عنوان یکی از گونه های گوشتخواران بزرگ جثه ایران در برنامه های مطالعاتی انجمن یوزپلنگ ایرانی بوده و برنامه های متعددی برای حفظ آن در مناطق مختلف ایران، بخصوص منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی و استان لرستان به عنوان دو نماینده البرز و زاگرس درحال اجرا می باشد. تیم مستندسازی انجمن نیز طی سال های اخیر درحال تولید مستندی درباره زندگی این زیرگونه کمتر شناخته شده کشورمان می باشد.

 

 

دو اتفاق ناگوار در یک روز

دیروز دو خبر ناگوار از کشته شدن دو عدد توله خرس ایرانی در رسانه ها منتشر شد که مایه افسوس و حسرت دوستداران محیط زیست بود. یکی به ضرب تصادف با خودرو و دیگری به ضربه چوب و چماق مسئولین محیط زیست. هر چند اتفاق کشته شدن توله خرس قهوه ای به ضرب چوب و چماق مربوط به یکماه پیش است اما کیفیت هلاک شدن این توله خرس بیچاره دیروز، پرده از مسائل زیادی بر داشت.

 

 

توله خرس کجوری

یک قلاده توله خرس یکساله در برخورد با خودرو در منطقه کجور تلف شد. محیط زیست استان اعلام کرد: با انتشار خبر و فیلم تلف شدن یک قلاده توله خرس یکساله در حاشیه جاده منطقه کجور، فرمانده یگان منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی به منطقه عازم شد.

khjwr.jpg

بر این اساس پس از بررسی لاشه که متعلق به یک توله خرس یکساله بود،  آثار جراحت در سمت چپ بدن در اثر برخورد با خودرو تشخیص داده شد که با خونریزی و خط ترمز روی آسفالت مطابقت داشته است.

بدن این حیوان توسط سگ‌ها و یا سایر گوشتخواران دریده شده است و هیچگونه جای گلوله و ضرب و شتم روی پوست و بدن خرس مشاهده نشد.

 

 

ماجرای پیچیده توله خرس گلستانی

۱۳ شهریور ماه امسال یک قلاده توله خرس قهوه ای به روستای ترجنلی از توابع شهرستان گالیکش در حاشیه پارک ملی گلستان نزدیک شده بود. در حین عملیات زنده گیری این توله خرس یکی از اعضای شورای این روستا زخمی شد. بعد از گذشت مدتی کوتاه اعلام شد که توله خرس تلف شده است و تلاش برای یافتن علت مرگ آن ادامه دارد.

 

حال ماجرا از چه قراری بوده است؟؟؟؟؟

انتشار یک کلیپ در فضای مجازی طی روزهای گذشته پرده از دومین پنهان‌کاری نیروهای محیط‌زیست استان گلستان برداشت.

ظاهرا ماجرا از آن قرار بوده که حدود یک ماه پیش توله خرسی در حاشیه منطقه حفاظت‌ شده زاو، در سه کیلومتری پارک ملی گلستان و از نزدیکی روستای ترجنلی عبور می‌کند و به دنبال گزارش اهالی منطقه به اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان و در اقدامی نامتعارف و برخلاف دستورالعمل‌های مربوطه، این توله خرس توسط مسئولان محیط‌زیست گلستان در دو نوبت مورد اصابت سرنگ بیهوشی قرار می‌گیرد و ساعتی بعد از پای درمی‌آید و احتمال اوردوز شدن حیوان و یا آسیب جدی به ریه یا کبد، عامل اصلی مرگ این خرس عنوان می‌شود.

پس از آن مسئولان محیط‌زیست گلستان در اقدامی غریب، لاشه این خرس را که در صورت کالبدشکافی، کلید حل معمای مرگ خرس به شمار می‌رفت و می‌توانست علت مرگ این‌ گونه ارزشمند جانوری را مشخص کند مخفیانه دفن می‌کنند و در واکنش به اعتراضات صورت گرفته، ابتلا به هاری را دلیل دفن زودهنگام خرس اعلام می‌کنند.

اما فیلم دلخراش افشا شده اخیر حکایت دیگری را روایت می‌کند. و آن این‌که توله خرس تنها به جرم عبور از فاصله 300 متری منطقه حفاظت شده لوه، به فاصله 5000 متر از روستای ترجنلی در حاشیه پارک ملی گلستان بدون نظارت دامپزشک مورد اصابت سرنگ بیهوشی قرار گرفته تا از منطقه دور شود، اما مسئولان اداره محیط‌زیست گلستان که به گفته مسئولان ستادی سازمان حفاظت از محیط‌زیست در تهران، بدون هماهنگی با دفاتر تخصصی سازمان و نظارت دامپزشک نسبت به بیهوش کردن و زنده‌گیری این توله‌ خرس اقدام کرده بودند، حتی فرصتی برای بیهوش شدن در اختیار خرس نگون‌بخت قرار نداده‌ و تلاش می‌کنند با استفاده از تور ماهیگیری، حیوان را جابه‌جا کنند، اما در این میان یکی از اعضای شورای روستای ترجنلی، در کنار روستاییانی که از حادثه تصویربرداری می‌کنند به خرس نیمه‌بیهوش نزدیک می‌شود. توله‌ خرس وحشت‌زده که در هیاهوی حضور بیش از 10 نفر از مسئولان محیط‌زیست گلستان و چند نفر از روستاییان فرصت لازم برای بیهوش‌ شدن را هم به دست نیاورده، به عضو ماجراجوی شورای روستای ترجنلی حمله کرده و سبب می‌شود مسئولان محیط‌زیست گلستان با چوب و چماق، آخرین لحظات زندگی‌اش را برایش رقم بزنند.

 

glstn.jpg

 

اما پنهان‌کاری درخصوص نحوه مرگ این توله خرس، دفن مخفیانه‌اش و توجیهات دروغین و بی‌اساس تا همین چند روز پیش ادامه داشت. تاجایی که چندی پیش محمود رضا وفایی، مدیرکل دامپزشکی گلستان با بیان این‌که از مغز خرس گلستان برای انجام آزمایش‌های لازم نمونه‌برداری شده به رسانه‌ها گفت: ظاهرا در بررسی‌های بالینی همکاران به داشتن بیماری نوع A در خرس مشکوک شده و به محیط‌زیست اعلام می‌کنند که باید لاشه خرس دفن شود. این اظهارنظر درحالی بیان شد که چند روز بعد سازمان دامپزشکی کل کشور به نقل از انستیتو پاستور تهران، نتیجه آزمایش هاری (FAT) روی نمونه مغز توله خرس گلستان را منفی اعلام کرد و پرسش‌های جدید مطرح شد که اگر توله خرس مبتلا به بیماری نبوده، پس چرا مسئولان محیط‌زیست گلستان در اقدامی شتاب زده لاشه او را دفن کرده‌اند، پرسشی که کلیپ تازه انتشار یافته بخوبی به آن پاسخ می‌دهد؛ یعنی به احتمال زیاد، دفن به خاطر پنهان‌کاری و سرپوش گذاشتن بر علت واقعی مرگ توله خرس بوده، درست مثل پنهان‌کاری مرگ هیرکان که البته به برکناری مدیرکل محیط‌زیست گلستان هم منجر شد.

 

*** به هر حال آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت. خرس های قهوه ای که در معرض شدید خطر انقراض قرار دارند یکی پس از دیگری تلف می شوند و به نظر میرسد برکناری مسئولین برای این جنایت راه حل ناقصی باشد.

 

 

ورود دادستانی به خرس کشی

دادستان عمومی و انقلاب گالیکش درباره فیلم منتشر شده مربوط به ضرب و شتم یک توله خرس در روستای ترجنلی از توابع شهرستان گالیکش گفت: پرونده در دادسرای این شهرستان در حال رسیدگی است و دستگاه قضایی با هرگونه سهل انگاری و کوتاهی برخورد می‌کند.

عباس عرب در تشریح جزئیات این ماجرا گفت: بر اساس توضیحات اخذ شده از کارکنان محیط زیست شهرستان گالیکش، این خرس سه یا چهار ساله ۱۳ شهریور در اراضی کشاورزی نزدیک روستای ترجنلی دیده شده و علیرغم هشدار و تذکر‌های اعضای یگان حفاظت محیط زیست و کارکنان پارک ملی گلستان، مردم به جای دور شدن از محل و اجازه دادن به ماموران برای به دام انداختن خرس، دور آن حلقه می‌زنند.

وی افزود: حین عملیات، خرس یه یکی از اهالی روستا که عضو شورای روستا نیز هست حمله ور شده و ماموارن برای حفظ جان این فرد، مجبور به ضرب و شتم خرس می‌شوند.

این مقام قضایی با اشاره به مرگ این توله خرس و انتشار فیلم ضرب و شتم او در فضای مجازی گفت: پس از انتشار اخبار ضد و نقیض در این باره، پرونده در دادسرای این شهرستان برای بررسی علت مرگ خرس و شناسایی عاملان سهل انگاری و کوتاهی در این ماجرا، تشکیل شد.

دادستان گالیکش از رسانه‌ها خواست از جنجال در این باره خودداری کنند و منتظر بررسی‌ها و اعلام نظر مرجع قضایی در این باره باشند.

عرب به مردم اطمینان داد که اگر بررسی‌ها نشان دهد فرد یا افرادی در این باره کوتاهی کرده باشند با آنان برخورد می‌شود.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.