پنجشنبه, 23 آذر 1396 :: Thursday, 14 December 2017
کد خبر: 109583
یادداشت اتاق خبر 24

سخنی با مقتدی صدر؛ عربستان پدر؟!

«همسان بودن دیدگاه ها را در جریان ملاقات با محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی در شهر جده عربستان احساس کرده ام.»!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برخی تصور دیگری از سفر مقتدی صدر به عربستان و دیدار او با بن سلمان ولیعهد این کشور داشتند و حتی اعتقاد داشتند نباید به سخنان و مواضع سخنگوی صدر توجه کرد، اما اکنون سخنان شخص مقتدی صدر که مستقیم بیان شده روشنگر بسیاری از مسائل است.

چندی پیش بود که در عین ناباوری مقتدی صدر رهبر جریان صدر در سفری به عربستان سعودی با بن سلمان که سیاست های خصمانه او علیه ایران رو به افزایش است دیدار و گفت گو کرد. دیدار این دو به گفته سخنگوی صدر مفید بود.

 

دیدار مقتدی صدر با محمد بن سلمان

 

پس از آن تحلیل های گوناگونی از اقدام مقتدی صدر برای دیدار با بن سلمان از سوی تحلیلگران و کارشناسان مطرح شد، اما آن دسته از افرادی که اعتقاد داشتند این دیدار می تواند به عادی سازی روابط ایران و عربستان منجر شده و یا به سوی همکاری برای حل بحران های منطقه ای دو کشور بینجامد، با سخنان مستقیم مقتدی صدر از بین رفت.

مروری بر مهمترین بخش های سخنان صدر می تواند مخاطب را نسبت به مواضع او در قبال تحولات منطقه و ایران آگاه کند.

«همسان بودن دیدگاه ها را در جریان ملاقات با محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی در شهر جده عربستان احساس کرده ام.»

«هر دوی آنها(صدر و بن سلمان) چند پرونده منطقه از جمله یمن، بحرین، سوریه، قدس و روابط ایران – عربستان و نیز روابط بین بغداد و ریاض را بررسی کردند.»

مهمترین بخش سخنان صدر اینجاست که میگوید؛ «ریاض به منزله پدر برای همگان است و قدرت خود را ثابت کرده است و در تلاش برای برقراری صلح در منطقه است.»

«بیش از یک ماه پیش خواستار کناره گیری بشار اسد رئیس جمهور نظام سوریه شدم زیرا کناره گیری اسد می تواند به برقراری صلح کمک کند.»

«باید کشور عراق از مرکزیت برخوردار باشد؛ بدون اینکه دو ارتش در کشور وجود داشته باشد.»

صدر از همسان بودن دیدگاه های خود و بن سلمان سخن می گوید، اما از اختلافات خود با او سخنی به میان نمی آورد! آیا اختلافی میان جریان صدر و رژیم سعودی وجود ندارد؟!

چرخش مشکوک مقتدی صدر بسوی عربستان

صدر تا چند ماه پیش یکی از جریان های مخالف شدید ال سعود و سیاست ها و اقداماتی بود که این رژیمدر غرب آسیا پیاده می کند، چرخش 180 درجه ای مقتدی صدر به سوی عربستان بسیار مشکوک است.

چه همسانی میان دیدگاه های صدر و سعودی دیده می شود؟ آیا صدر با اقداماتی که آل سعود در یمن انجام میدهد و مشغول کشتار مردم مسلمان و مظلوم این کشور است موافق است؟

آیا صدر با سیاست هایی که رژیم سعودی در بحرین، قطر، سوریه و حتی در عراق اعمال می کند مشکلی ندارد و با آنها همخوانی دارد؟

سیاست مقتدی صدر در سوریه برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری در این کشور است، سیاستی که عربستان سعودی اکنون بیش از 6 سال است که به خاطر آن یک جنگ ویرانگر را به واسطه حمایت از تروریست های تکفیری وهابی در سوریه آغاز کرده و همچنان از خواسته خود دست بردار نیست.

 

مقتدی صدر

 

این سخن صدر که گفته «ریاض به منزله پدر برای همگان است و قدرت خود را ثابت کرده است و در تلاش برای برقراری صلح در منطقه است.» بسیار تعجب آور است! چرا که سران سعودی با جنگی که علیه مردم یمن به راه انداخته اند و تاکنون هزاران نفر از مردم این کشور را به شهادت رسانده و هزاران نفر دیگر را مجروح کرده اند، چگونه در تلاش برای برقراری صلح در منطقه هستند؟

هم اکنون در استان شیعه نشین قطیف و در شهر عوامیه این استان، مأموران آل سعود مشغول کشتار مردم مسلمان و شیعه این بخش هستند، عکس ها و فیلم هایی که از شهر عوامیه منتشر شده این شهر تبدیل به یک شهر جنگ زده همچون حلب شده است. اطلاعات و اخبار درستی از آنجا به بیرون درز نمی کند اما اخبار به دست آمده شرایط بسیاری وخیمی را برای مردم ساکن آن گزارش می دهد.

سوریه بیش از 6 سال است درگیر فتنه تکفیری وهابی هایی است که آل سعود از آنها حمایت می کند، عراق نیز بیش از 2 سال است که با گروه های تروریستی تکفیری وهابی درگیر است و این کشور از آغاز استقلال خود و روی کار آمدن دولت برآمده از رأی مردم، با فشارها و فتنه های سعودی ها همراه بوده است، این رژیم چگونه می تواند پدر برای همگان باشد!

مقتدی صدر خواهان انحلال نیروهای حشد الشبی که یکی از عوامل اصلی و مهم شکست تروریست ها در این کشور است شده، در حالی که خواسته عربستان نیز چنین است.

نیروهای مردمی حشد الشبی، یک قابلیت و ظرفیت بالا برای ایجاد امنیت در عراق هستند و می توانند در کنار ارتش این کشور به حراست از خاک عراق و ایجاد امنیت در منطقه پرآشوب غرب آسیا اقدام کنند. انحلال چنین نیروی کارآمدی، برای عراق و منطقه مناسب نیست. مقتدی صدر چگونه چنین خواسته ای را مطرح می کند؟ اگر قرار بر خلع سلاح و پایان دادن به کار نیروها و جریان هایی باشد که در عراق مسلح هستند، جریان صدر نزدیک به 60 هزار نیروی مسلح دارد که اگر سیاست های صدر بر اساس همین سخنانش چیده شده، خطری جدی و مستقیم برای آینده این کشور خواهد بود.

مردم و دیگر جراین ها و احزاب عراق نسبت به توطئه ای که عربستان سعودی آن را تدارک دیده باید بیشتر هوشیار باشند.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.