پنجشنبه, 23 آذر 1396 :: Thursday, 14 December 2017
کد خبر: 109223

شهر سبز، تحفه "قالیباف" برای شهردار بعدی

شاید بزرگترین ایراد قالیباف در طول مدت خدمتش در شهرداری این باشد که استاندارد های مدیریت جهادی را در سطح یک شهردار آنقدر بالا برده است که هر کسی نتواند راه وی را به سادگی ادامه دهد. چه بسا انتظارات پایتخت نشینان هم به همین اندازه از یک شهردار تراز انقلاب اسلامی بالا رفته باشد.
شهر سبز، تحفه به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تهران بزرگ از انقلاب اسلامی تا کنون 15شهردار را به خودش دیده است. شاید وقتی در حال خواندن این نوشته باشید تکلیف کرسی شانزدهم شهرداری تهران نیز معلوم شده باشد. به هر حال دوره پانزدهم شهرداری تهران به عنوان طولانی ترین دوره از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه بر طول مدت استثنائیی، خدمات و تحولات استثنائی تر نیز در خلال شهرداری دکتر قالیباف بر تهران عارض شد که اهمیت این دوره را بیشتر میکند.

امروز که شهردار بعدی با توجه به چینش نفرات در شورای شهر تهران با یک نگاه جریانی دیگر قرار است بر صندلی شهرداری تهران بنشیند، بعضا مشاهده می شود که به دلیل وجود همین رویکرد متفاوت سیاسی خدمات شهردار قبل را نادیده گرفته و کم لطفی های دیگری نیز می شود. همین باعث شد تا در گزارش پیش رو به آنچه که در مدت زعامت دکتر قالیباف در شهرداری بر شهر تهران گذشته است اشاره ای کنیم.

 

 

تجلیل از 12سال خدمت

دکتر محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۸۴ با رای شورای شهر تهران به عنوان هفتمین شهردار پس از انقلاب پایتخت برگزیده شد. قالیباف در همان دوران یک ساله فعالیتش توانست به فعالیت های عمرانی گوناگونی بپردازد که مهمترین اقدام وی در همان سال اول به پایان رساندن تونل ۲ کیلومتری رسالت بود که در اولین سال فعالیت مدیریتی او به بهره برداری رسید. وی همچنین در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد.

احداث روز شمار در پروژه های شهری و همچنین خوش قولی و وفای به عهد در افتتاح به موقع طرحها براساس زمان شمار، یکی از مهمترین ابتکارات و اقدامات قالیباف در مدیریت شهری تهران بود، امری که رضایت مردم را نیز درپی داشته است.

rooz.jpg

افتتاح بسیاری از طرحهای به جای مانده از گذشته یکی از مهمترین اقدامات قالیباف در مدت مدیریتش در شهرداری تهران محسوب می شود. سه پروژه برج میلاد، میدان رسالت و میدان کلاهدوز از جمله پروژه‌هایی بوده است که زمان اجرای آن‌ها بسیار طولانی شده بود و چندین شهردار برای اجرای آنها عوض شده بود، اما با هدایت تیم تحت امر قالیباف به بهره برداری رسید. قالیباف خود در خصوص تاخیر در اجرای یکی این طرحها می گوید: «۱۸ سال پیش به عنوان شهروند منطقه رسالت برای عبور و مرور مشکل داشتم و از همان زمان می‌گفتند، که قرار است برای این میدان کاری انجام شود. فکر نمی‌کردم که روزی خودم این زیرگذر را در میدان رسالت افتتاح کنم.»

 

نوع خدمات مختلف شهرداری تهران تا به امروز بگونه ای بوده است که امروز مردم و شهروندان شهر تهران، حضور مدیریت شهری را در شئون و صحنه‌های مختلف زندگی روزانه احساس می‌کنند. اگرچه ترافیک در تهران هنوز آزاردهنده است، اما کیست که بتواند نقش موثر BRT (سامانه اتوبوس های تندرو) و توسعه شتابان حمل‌ونقل ریلی (مترو) علی‌رغم تمام فشارها و مشکلات را انکار نماید یا از کنار بزرگراه‌سازی‌های سریع بی‌تفاوت گذر کند؟

 

پروژه‌های نیمه تمامی چون برج میلاد و تونل رسالت که سال‌ها چون زخمی ناجور بر تن شهر مانده بودند با اتمام سریع و آبرومند، زینتی شدند برای شهر، شبکه سازی‌های اجتماعی در قالب غنچه‌های شهر، شهردار خانواده، شهردار مدرسه و … تعامل با شهرداری را به فرهنگ شدن نزدیک کرد و تعامل مثبت و عملگرایانه شهرداری با شورایاران، فرهنگ اداره شورایی شهر را شکوفایی بیشتری بخشید. شفاف سازی حساب‌های مالی، ساماندهی شرکت‌ها و موسسات پرتعداد تابعه شهرداری، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی، تسریع روند توسعه جنوب تهران برای کم شدن فاصله شمال و جنوب، توسعه مبادلات بین‌المللی و برگزاری اجلاس شهرداران آسیایی، یافتن منابع سرمایه‌گذاری خارجی، توجه به هویت معنوی شهر و توسعه مسجد محور محلات، اهتمام به هویت محله‌ای و کارکردهای همبستگی ساز محلات نه به عنوان کالبد صرف که به عنوان مجموعه‌ای ذی‌روح و بالنده، توسعه ورزش شهروندی، پروژه های بلند پروازانه مانند تونل توحید و نیایش و صدر، افتتاح اولین آبنمای موزیکال کشور، افتتتاح سینما آزادی به عنوان بهار سینمای ایران، دریاچه چیتگر، پارک پرندگان و دهها و صدها پروژه ی عمرانی، خدماتی، فرهنگی دیگر و مواردی متعدد از این دست، نقاط افتخار آمیزی هستند که از رهگذر مساعی و همکاری میان شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران بدست آمده است.

 

 

329281-2008-10-6-10-37-21.gif

 

اما نقش مؤثر و مهم شهردار تهران به عنوان مدیری اجتماعی، خلاق، الگو محور، جهادی ، علمی، پایبند به تجربیات موفق، بلندنگر و کارآمد در این موفقیت‌ها غیرقابل انکار است.

 

تجربه‌ شهرداری دکتر قالیباف، یکی از موفقترین تجربه‌های مدیریتی کشور در این سال ها به حساب می‌آید. از افتتاح برج میلاد که شاید بزرگترین پروژه عمرانی این نیم قرن حاضر باشد، تا افتتاح دهها تونل چندین ده کیلومتری و بزرگراههای شریان ساز در قلب پایتخت، توسعه پرشتاب شبکه مترو و خطوط حمل و نقل سریع و السیر در پایتخت؛ همه و همه گواهی بر این مدعا است.

 

مترو تهران در 20سال قبل از انقلاب تنها 75کیلومتر در تهران گستردگی داشت. اما امروز که پست شهرداری جابجا می شود این آمار به 320کیلومتر در تهران رسیده است و تمام خطوط مترو در حال حاضر فعال هستند. خط هشتم مترو تهران که از شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی امتدد دارد به عنوان آخرین سند دست آوردهای قالیباف در شهرداری به شمار می آید.

01

خدمات دکتر قالیباف در ساخت پردیس های سینمایی در جای جای تهران بر اهل هنر پوشیده نیست. تقدیر بازیگران صاحب سیمرغ از شهرداری تهران به خاطر این خدمات همیشه در فضای رسانه ای کشور تاییدی بر هدفمند بودن سازندگی های شهرداری تهران بوده است.

 

شروع تولید برق از زباله یکی از مهمترین دست آوردهای شهرداری است که امیدواریم شهردار بعدی ادامه دهنده و گسترش دهنده این تکنولوژی مفید باشد.

مشاهده صحنه شستشوی درختان، سطل های آشغال، جدول خیابان ها و تمام عناصر قابل شستشوی شهر چیزی است که همه ما در این سال ها بارها و بارها با آن مواجه شده ایم. این اتفاق سابق بر این فقط در فیلم ها اروپایی قابل مشاهده بود ولی شهرداری تهران در این زمینه تبدیل به پیشتاز شهرهای دیگر شده است.

در ادامه خدمات فاخر شهرداری در زمان مسئولیت قالیباف و در پاسخ به کسانی که شهرداری را یک بدهکار بزرگ میدانند باید گفت مجموع دیون شهرداری ۱۵ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان شامل مالیات، بیمه، پیمانکاری، بدهی بانک ها و سود کارمزد تسهیلات است و در مقابل شهرداری تهران ۱۹ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و همچنین اکنون ده هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دارایی آماده فروش دارد. در همین راستا کل املاکی که شهرداری تهران در ۱۲ سال گذشته بر اساس مصوبه شورای شهر فروخته حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان اما در این مدت ۲۲ هزار میلیارد تومان املاک برای شهرداری خریداری کرده است.

شهرداری تهران نه تنها بدهی ندارد بلکه شاخص های منابع مالی آن در عین حال که دولت چیزی از ردیف های بودجه به آن نداده، مثبت است.

در پیشتازی شهرداری در ارائه خدمات غیر حضوری و سامانه ای همین بس که در حال حاضر روزانه با سامانه ۱۳۷ چهار هزار تماس گرفته و از این تعداد هزار و ۵۰۰ خدمت مستقیم ارائه می شود .

 

ایجاد فضاهای سبز بسیار وسیع در اطراف تهران مانند بوستان ولایت و بوستان یاس فاطمی و همچنین پارک های کوچک و بزرگ دیگر در دوران شهرداری قالیباف باعث شده است علاوه بر رشد بی نظیر سرانه فضای سبز در تهران بتوان این شهر را شهر سبز نامگذاری کرد.

 

15-4-1-18252412.jpg

 

69453_483.jpg

به هرحال کارنامه قالیباف برای کسانی که از سیاست زدگی دور باشند کاملا روشن و قابل تقدیر است و نیازی به ارائه آمار و ارقام ندارند. شاید بزرگترین ایراد قالیباف در طول مدت خدمتش در شهرداری این باشد که استاندارد های مدیریت جهادی را در سطح یک شهردار آنقدر بالا برده است که هر کسی نتواند راه وی را به سادگی ادامه دهد. چه بسا انتظارات پایتخت نشینان هم به همین اندازه از یک شهردار تراز انقلاب اسلامی بالا رفته باشد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.