يكشنبه, 26 آذر 1396 :: Sunday, 17 December 2017
کد خبر: 108476

امضاء تحریم بی دلیلی که تمدید شد

علی رغم اینکه اوباما داماتو را امضا نکرد اما این قانون وحشتناک تمدید شد تا یک بار دیگر به همه دنیا ثابت شود که آمریکا همیشه دست آویزی برای نقض حقوق بشر دارد و به سادگی آن را قانونی جلوه می دهد. شاید دست آورد این همه قانون شکنی برای ایران و دیگر کشورهای ستمدیده همین باشد که به بی اعتباری معاهدات با آمریکا و بی اعتمادی به کشور بیش از پیش ایمان آورند.
امضاء تحریم بی دلیلی که تمدید شد به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تحریم فصل جدایی ناپذیر انقلاب ها در دنیایی است که یک کدخدای خود خوانده دارد. وقتی شیطان بزرگ عصر ما از استثمار کشوری نا امید شود و دستش از منابع آن کوتاه بماند، نقشه بعدی تحریم های فلج کننده است. البته که این فلج کنندگی تنها به زعم وضع کنندگان آن است.

کشور ما نیز از این قاعده لایتغییر سیاست جنگلی آمریکا بی نصیب نمانده است. وقتی بعد از انقلاب اسلامی کشورمان، تلاش های بی امان آمریکا برای کودتا و به هم زدن اساس انقلاب در ایران نافرجام ماند، تحریم ها آغاز شدند.

به بهانه سالروز امضای اجرایی شدن قانون مخالف حقوق بشر موسوم به داماتا توسط بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا چند کلمه ای راجع به این قانون خواهیم نوشت.

 

 

سیر تا پیاز "داماتو"

قانون تحریم ایران (Iran Sanction Act) یا ISA در سال ۱۹۹۶ و با موضوع تحریم بخش انرژی و صنعت ایران و لیبی در آمریکا تصویب شد. با خروج لیبی از شمول این قانون در سال ۲۰۰۶ قانون مذکور به نام قانون تحریم ایران شناخته شد.

قانون داماتو ـ كندي، يا قانون مجازاتهاي ايران و ليبي 1996، با حضور خانواده‌هاي قربانيان پرواز شماره 103 پان امريكن كه در 21 دسامبر 1988 بر فراز شهر لاكربي منفجر شده بود، بر ضد ايران و ليبي در 15 اوت 1996 امضاء شده است. به‌نظر مي‌رسد كه امريكا با چنين نمايشي (جريان امضاي قانون مجازاتهاي ايران و ليبي) كه در كمتر از يك ماه بعد از انفجار هواپيماي تي ـ دبليو- اي (T.W.A)800 ، در 18 ژوئيه 1996 بر فراز لانگ آيلند به صحنه مي‌آورد قصد ارسال پيامي داشته كه در آن بطور ضمني انفجار اخير را هم به يكي از اين دو كشور (ليبي ـايران) كه از سوي امريكا بعنوان «خطرناكترين حاميان تروريسم درجهان» معرفي شده‌اند نسبت دهد.

اين قانون كه به قانون به داماتو D'AMATO معروف است زیرا در آن سال توسط آلفونسو مارسلو ال دي‌آماتو، سناتور ايتالياي‌الاصل نيويوركي و از حزب جمهوري‌خواه و يك نماينده ديگر سنا (كندي) به مجلس سناي آمريكا ارائه شد.

در سال 2006 با تغيير سياست هسته اي در ليبي، اين كشور از موضوع قانون تحريم‌ها خارج شد و از آن پس به قانون تحريم ايران موسوم شد.

به موجب قانون تحريم ايران هرگونه سرمايه‌گذاري بيش از 40 ميليون دلار در سال براي توسعه بخش نفت وگاز در ايران توسط هر شركتي در دنيا ممنوع است .

به موجب قانون داماتو ـ كندي « هرگونه سرمايه‌گذاري آتي بيش از 40 ميليون دلاردرسال براي توسعه بخش نفت وگاز در ايران توسط هر شركتي در دنيا» ممنوع مي شود . اين ممنوعيت قابليت تشديد هم داشته و در صورت ادامه آنچه سياست هاي تروريستي از سوي ايران در طي يکسال خوانده مي شود (يعني تا پايان سال 1997) به سرمايه گذاريهاي بيش از20 ميليون دلار نيزگسترش مي‌يابد. بنابراين در حال حاضر اين قانون عليه شرکت هايي است که سرمايه گذاري هاي بالاي 20 ميليون دلار در ايران داشته باشند.

قانون داماتو ـ كندي در شش بخش، شش نوع مجازات براي شرکتهايي که اين قانون را ناديده بگيرند پيش‌بيني نموده است:

 

مجازات هاي قانون داماتو

1ـ ممنوعيت هرگونه كمك مالي به صادرات ـ واردات و بانك؛

2ـ ممنوعيت صدور هرگونه مجوز صادرات تكنولوژي به نفع شخص مجازات شده؛

3ـ ممنوعيت اعطاي اعتباربيش از10 ميليون دلار توسط يك نهاد بانكي امريكايي به شخص مجازات شده؛

4ـ ممنوعيت مشاركت شركتهاي مالي مجازات شده در سيستم بانكي امريكا يا استفاده ازمنابع دولتي؛

5- ممنوعيت خريد هرنوع كالا يا خدمات ازشخص مجازات شده توسط دولت فدرال؛

6 ـ  ممنوعيت كامل واردات توليدات شخص مجازات شده.

 

 

*** واشينگتن با تصويب اين قانون، تلاش كرد ايران را تحت فشار قرار دهد تا از مقابله با سياست‏هاي توسعه طلبانه و مداخله جويانه امريكا در منطقه و جهان دست بردارد. اما تصويب قانون داماتو، خشم و نارضايتي ساير كشورها، حتي متحدان اروپايي امريكا را برانگيخت. زيرا اين قانون مغاير استقلال عمل و حاكميت ملي اين كشورها بود. البته امريكا بعدها سقف سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز ايران را به بيست ميليون دلار كاهش داد. با اين حال در سپتامبر سال 1997م، شركت نفتي فرانسوي "توتال" بدون توجه به قانون داماتو، 600 ميليون دلار براي استخراج گاز ايران سرمايه‏گذاري كرد. پس از آن شركت‏هاي ديگري نيز در صنايع نفت و گاز ايران سرمايه گذاري نمودند. به اين ترتيب، امريكا در تعميم قوانين داخلي خود به ساير كشورهاي جهان شكست خورد و نه تنها موفق به انزواي ايران در عرصه بين‏المللي و منطقه‏اي نگرديد، بلكه اِعمال اين سياست، زيان‏هاي مالي كلاني نيز به شركت‏هاي امريكايي وارد آورد.

 

تمدید نقض حقوق بشر

بر اساس بندي که در متن قانون داماتو (ويرايش 2011) آمده است مفاد اين قانون نهايتا تا 31 دسامبر 2016 ( 11 دي 1395)‌ موثر است و بعد از اين تاريخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد.

Sec. 13. Effective date; sunset.

“(a) Effective date.--This Act shall take effect on the date of the enactment of this Act.

“(b) Sunset.--This Act shall cease to be effective on December 31, 2016.

 

درواقع آنچه که در رسانه‌ها از تمدید قانون تحریم ایران بیان می‌شود، عملا وضع یک قانون جدید است. همانگونه که اشاره شد در قانون تحریم ایران آمده است که عمر قانون در دسامبر 2016 به پایان می‌رسد و هیچ شرطی نیز برای تمدید آن در نظر نگرفته است. در نتیجه تمدید قانون تحریم ایران علی‌رغم اسم آن عملا قانون‌گذاری جدید است.

سنای آمریکا طرح تمدید قانون ISA را با 99 رای مثبت به تصویب رساند و قانون تحریمی ISA که به داماتو مشهور است بار دیگر علیه ایران وضع شد.

اما همزمان با اقدام سناتورهای آمریکا در تمدید قانون ISA برخی رسانه ها و کارشناسان داخلی وابسته به دولت به جای آنکه اقدام تحریمی آمریکا علیه ایران را محکوم کنند نوک حمله انتقادات خود را متوجه منتقدان کرده که چرا ادعای نقض برجام از سوی آمریکا با تمدید قانون داماتو را مطرح کردید.

این رسانه ها و کارشناسان ادعا کردند که قانون داماتو اولا قانونی مرتبط با موضوع هسته ای ایران محسوب نمی شود ثانیا این قانون تمدید شده و وضع نشده که نقض برجام به حساب آید. این در حالی است که محمد جواد ظریف 23 خرداد 1395 در مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کرد که تمدید قانون ISA نقض برجام محسوب می شود.

 

علی رغم اینکه اوباما داماتو را امضا نکرد اما این قانون وحشتناک تمدید شد تا یک بار دیگر به همه دنیا ثابت شود که آمریکا همیشه دست آویزی برای نقض حقوق بشر دارد و به سادگی آن را قانونی جلوه می دهد. شاید دست آورد این همه قانون شکنی برای ایران و دیگر کشورهای ستمدیده همین باشد که به بی اعتباری معاهدات با آمریکا و بی اعتمادی به کشور بیش از پیش ایمان آورند.

از جهت دیگر یاد آوری این مسئله خالی از لطف نیست که بدانیم خواستگاه تحریم های آمریکا علیه ایران نشان میدهد که اصل با تحریم است نه با دلیل آن. چرا که دلیل تراشی کاری است که به راحتی توسط آمریکایی ها میسر می شود و با وقاحت ادله واهی موجب تمدید تحریم می شوند. جمله گفته شده را در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ راحت تر درک می کنیم.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.